Користувачі та групи в UNIX

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

1. Користувачі та групи


Оскільки вони мають безпосередній вплив на всі інші поняття, в цьому розділі ми ознайомимо вас з поняттями користувачів і груп, котрі є надзвичайно важливими.

Linux є насправді багатокористувацькою системою, і щоб користуватися своєї машиною GNU/Linux, ви повинні мати на ній обліковий запис. Коли під час установки ви створювали користувача, насправді ви створювали обліковий запис користувача. Нагадаємо, що вам пропонувалося запровадити такі дані:

“справжнє ім'я” користувача (котре насправді може бути будь-яким);

ім'я логіна;

та пароль.

Два найважливіших параметри тут - це ім'я логіна (зазвичай скорочується до просто логіна) і пароль. Ви повинні знати обидва ці параметри, щоб отримати доступ до системи.

Коли ви створюєте користувача, також створюється і група за умовчанням. Як ми побачимо пізніше, групи дуже корисні, якщо ви хочете відкрити загальний доступ до файлів для інших людей. Група може містити стільки користувачів, скільки забажаєте, і такий поділ є звичайною справою для великих систем. Наприклад, в університеті ви можете мати по одній групі на факультет, окрему групу для викладачів і так далі. Протилежне теж вірно: користувач може бути членом однієї чи кількох груп. Викладач математики, наприклад, може бути членом групи викладачів і групи студентів, з якими він працює.

Поки що ми розглянули лише базову інформацію, тепер давайте дізнаємося, як же увійти до системи. Щоб увійти до системи, ви повинні спочатку вибрати зі списку свій обліковий запис. З'явиться нове діалогове вікно з пропозицією вести свій пароль . Зверніть увагу, що пароль вам доведеться вводити наосліп, бо символи в полі для паролю буде замінено зірочками (*). Ви також можете вибрати тип свого сеансу (віконний менеджер). Щойно ви будете готові, натисніть кнопку Вхід.

Якщо ви знаходитесь у “текстовому” режимі, вам буде представлено щось схоже на це:

Mandriva Linux release 2006.0 (CodeName) for i586 Kernel 2.6.12-6mdk on an i686 / tty1 [ім'я_машини] login: Для входу до системи введіть свій логін в запрошенні login: і натисніть Enter. Потім програма входу до системи (login) виведе запрошення Password: і буде очікувати на введення паролю. Як і при вході в в графічному режимі, при консольному вході символи, що ви вводите, не тільки не відображаються на екрані, а й навіть не заміняються зірочками.

Зверніть увагу, що ви можете кілька разів увійти до системи з тим же самим обліковим записом в додаткових консолях і в X. Кожен відкритий вами сеанс не залежить від інших, і навіть є можливість відкривати одночасно кілька сеансів X (проте це не рекомендується, бо при цьому витрачається багато ресурсів). За умовчанням в Mandriva Linux є шість віртуальних консолей на додаток до однієї, що зарезервовано для графічного інтерфейсу. Ви можете переключитися в будь-яку з них, натиснувши послідовність клавіш Ctrl-Alt-F<n>, де <n> - Ctrl, Alt F2.</n>

Під час встановлення DrakX також запитував у вас пароль для спеціального користувача: root. Це системний адміністратор, яким найімовірніше будете ви самі. Для безпеки вашої системи дуже важливо, щоб обліковий запис root завжди був захищений добрим і важким для відгадування паролем!

Якщо ви будете постійно працювати під root'ом, то дуже просто допустити помилку, яка зробить вашу систему непридатною до використання: єдина помилка може призвести до цього. Зокрема, якщо ви не встановили пароль для облікового запису root, тоді будь-який користувач може внести зміни до будь-якої частини вашої системи (і навіть іншої операційної системи на вашій машині!). Очевидно, що це є не найкраща ідея.

Варто звернути увагу, що внутрішньо система не ідентифікує вас за ім'ям логіна. Натомість вона використовує унікальний номер, присвоєний цьому імені: ідентифікатор користувача (User ID, UID) . Аналогічно кожна група ідентифікується за своїм ідентифікатором групи (Group ID, GID), а не за ім'ям.