Кореневі сервери DNS
Кореневі сервери DNS - DNS-сервери, що містять інформацію про домени верхнього рівня, що вказує на DNS-сервери, що підтримують роботу кожного з цих доменів. Основні кореневі сервери DNS розміщені в домені root-servers.net позначаються латинськими літерами від A до М. Вони управляються різними організаціями, які діють за погодженням з ICANN. Кількість серверів обмежена у зв'язку з максимальним об'ємом UDP-пакета (більша кількість серверів зажадало б переходу на TCP-протокол для отримання відповіді, що дуже б збільшило навантаження).
У багатьох кореневих серверів DNS існують дзеркала. Зокрема, російське дзеркало сервера F розташоване в РосНИИРОС в Москві, а сервера K в Новосибірську.
Хоча через обмеження на розміри DNS-пакета (512 байт) в DNS-відповідь може бути вміщено всього 13 серверів, насправді зараз за цими 13 «віртуальними» серверами стоять 190 серверів. Найближчий (до користувача) адресу «дзеркала» кореневого сервера вибирається автоматично завдяки IP AnyCast. Так, при зверненні до K.root-servers.net, користувач з Новосибірська звернеться до Новосибірському сервера (в NSK-IX).
Функціонування кореневих серверів критично для функціонування мережі Інтернет в цілому.
Спростування поширених помилок:
- Не весь інтернет-трафік проходить через кореневий сервер;
- Не кожен DNS-запит обробляється кореневим сервером;
- Кореневі сервери обслуговуються не добровольцями в якості хобі, а професіоналами, і добре фінансуються;
- Жодна організація (комерційна чи урядова) не контролює всю систему.
За різними оцінками тільки від 18 до 32% дозволів доменних імен призводить до звернення безпосередньо до одного з кореневих серверів, інші запити використовують кешовані DNS-записи про TLD NS.