Кодекі та їх призначення (Сильман Олександр)

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Вступ

Напевне, у вас також бувало таке, що ваш відео, або аудіоплеєр відмовлявся відтворювати
1384464713 codeck.jpg
якийсь фільм, нову пісню, щойно скачану з Інтернету або якийсь цікавий відеоролик ? Найчастіше це відбувається через відсутність потрібних кодеків, необхідних для їх відтворення.

Що таке Кодек?

Кодеком ( з англійського codec) називають невеличку програму, призначену для кодування (стиснення) і декодування ( відтворення із стисненого стану) даних мультимедія (наприклад, аудіо та відео потоків) . Кожен кодек «спеціалізується» тільки на одному типі даних. За обробку звукових записів відповідають спеціалізовані аудіокодекі, з відео працюють відеокодекі, а над роликами, в яких міститься і звук і відео, працюють обидва типи кодеків. Також існують кодекі, призначені для обробки цифрових зображень і тексту.

Для чого потрібні кодекі? Чи можна якось обійтись без кодування?

Теоретично – можна. Але, справа в тому, що мультимедіа файли мають великі розміри, що дуже незручно, наприклад, при передачі файлів по мережі. Кодекі ж дозволяють зменшувати початковий розмір файлів, зберігаючи при цьому максимально хорошу якість.

Як працюють аудіокодекі?

CODEC 2017.jpg

Існують:

  • Lossless – кодекі, це кодекі, які здійснюють процес стиснення без втрати якості даних.
  • Lossy – кодекі – це кодекі, які стискають дані з втратами. Наприклад формат найпопулярніший .mp3 використовує lossy кодекі. Принцип такий, що звуки, які можна вважати незначними, обрізаються. Відомо, що більшість людей не в змозі відрізнити стиснений аудіо файл від нестисненого.

Як працюють відеокодекі?

У відеокодеків принцип схожий, але lossless кодекі майже не використовуються, тому що незжате відео займає величезні розміри на диску. Існують:

  • Покадрові кодекі: їх суть заключається в трьох словах: стиснути кожен кадр. Принцип таких кодеків простий – береться кожен кадр, стискається, і відтворюється. Зменшується кількість відтінків, але в цілому якість залишається на рівні.
  • Міжкадрові кодекі. В відео знаходяться послідовності кадрів, коли картинка мало змінюється і зберігається перший кадр такої послідовності, а потім зберігається тільки зміна картинки.

Де завантажити кодекі?

Кодекі для Windows

Найпопулярнішим набором кодеків для Windows
1484418997 k-lite-codec-pack.png
є K-Lite Codec Pack. Завантажити його можна тут
  • Якщо ж по якійсь причині ви не хочете встановлювати кодекі, або, можливо, це заборонено адміністратором системи, то можна використати відео і аудіоплеєри, які включають кодекі в комплект поставки. Причому ці програвачі медіа, можна використовувати і без встановлення на комп'ютер, тим самим уникнувши можливих труднощів.

Найвідоміші з таких програм для відтворення аудіо і відео контента є KMPlayer і VLC Player. Ці програми є безкоштовними. Завантажити KMPlayer можна з офіційного сайту та VLC Player з сайта розробника

Кодекі для Mac OS X

Найпростіший спосіб встановити кодекі на Mac OS - завантажити кодек пак Perian з офіційного сайту

Завершення

Що ж, тепер ви знаєте що таке кодекі, для чого вони потрібні, де їх завантажити і те, за яким принципом вони працюють. А тому, якщо у вас колись виникнуть складнощі з відкриттям улюбленого фільму або музики, ви вже знатимете як вирішити цю проблему.

Сильман О.О. 21:18, 30 березня 2017 (EEST)