Категорії користувачів

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Категорії користувачів У спеціальній літературі, присвяченій даному питанню, приводиться декілька варіантів класифікації користувачів інтерактивних систем. Але існуючі підходи розрізняються в деталях, зберігаючи єдині принципи такої класифікації. У основу підходу покладені чинники, що впливають на відношення користувача до інтерактивної системи і на методи його роботи з нею. Людські потреби означають, зокрема, потребу бути партнером, який зрозуміли, по діалогу; наприклад, користувач хоче мати можливість особистого розвитку або хоче змінити оточення і при цьому не хоче виявитися обмеженим в своїй поведінці. Навики користувача складаються з моторних навиків (що відносяться перш за все до роботи з клавіатурою і мишею), лінгвістичних навиків, навиків в спілкуванні і навиків в рішенні задач. Властивості особи - це, наприклад, творчі здібності, схильність помилкам, здібність до навчання, терплячість, стійкість до стресу і т.д. Рівень комп'ютерної письменності. Тут зазвичай розрізняють тих, що програмують і не програмуючих користувачів, а серед останніх, у свою чергу, виділяють три категорії: - підготовлені користувачі, вирішальні творчі завдання, - аналітики і дослідники (тобто користувачі, послідовність дій яких складно формалізувати); - підготовлені користувачі, що виконують рутинні операції, - оператори (тобто користувачі, послідовність дій яких є достатньо стійкою); - випадкові (або «наївні») користувачі, що володіють мінімальним рівнем комп'ютерної письменності. Підготовка в прикладній області користувача впливає на використання мови (наприклад, професійній термінології) і вживані методи рішення задач. Причина користування системою може бути: - обов'язковою - як невід'ємна частина роботи; - необов'язковою - як додаткова складова професійної діяльності; - обов'язковою з погляду особистих потреб (наприклад, коли певну інформацію можна отримати тільки за допомогою комп'ютера); - необов'язковою у приватному житті (наприклад, як розвага). Відношення до системи і очікування від роботи з нею визначаються рівнем комп'ютерної письменності і причиною її використання; воно може бути: - нейтральним: користувач сприймає комп'ютер тільки як робочий інструмент; - позитивним: користувач охоче використовує комп'ютер, оскільки сподівається отримати від нього користь (або задоволення); - негативним: користувач вважав за краще б не користуватися комп'ютером (можливо, із-за суб'єктивної нелюбові або недовіри до техніки). Цілями користувача можуть бути: - вирішити певне завдання за допомогою комп'ютера (у тому числі і розважального характеру) або - навчитися працювати з системою. Обмеження за часом: незалежно від характеристик системи (зокрема, її швидкодії), користувач може бути вимушений пристосовуватися до обмежень за часом, витікаючим від завдання або контексту роботи.

Кожна людина, яка має доступ до комп'ютера і час, який можна провести за його монітором, може стати користувачем. Всіх людей, які мають справу з комп'ютером, поділяють на три групи (Рубцов В.В. "Учень за комп'ютером: що можна, що не можна"): + Розробники програм - програмісти + Професійні, кваліфіковані користувачі - люди, які користуються програмами, розробленими програмістами + Споживачі - люди, які використовують комп'ютер для зменшення рутинної, одноманітної роботи - наприклад, письменник, бухгалер і т.д. Тим користувачем і споживачем існує дуже тонка різниця і полягає вона в тому, що якщо споживач знає лише одну програму - ту, яка йому необхідна для роботи, то користувач користується багатьма. Ця класифікація виділяється дослідниками, а нижче ми наведемо іншу класифікацію - класифікація, яка існує в середовищі самих користувачів. "Взагалі, спочатку, були хакери - боги, вміли все; чайники - нічого не знали, але вчилися, і були ламера - боялися компа як чорт - ладан ..." (Crazy Night Ghost)

   1. Хакер    2. Програмера    3. Юзер    4. Чайник    5. Ламер

Хакер - найвища і найпопулярніша "частину населення" користувачів. Складаються цілі легенди про хакерів, їх могутність і вміння. Програмера - сленгове назва програмістів. Вони розробляють програми, знають комп'ютер як свої п'ять пальців, але ще не хакери, і, можливо, ніколи ними не стануть. Юзер - від англ. Користувач - користувач - користувач персонального комп'ютера. Найбільш поширена група, яка найменш визначена. Сюди відносяться люди, які займаються програмуванням у вільний час, а також люди, які можуть відрізнити текстовий редактор від графічного. Чайник - людина, яка нічого не знає про комп'ютер або про певну сферу комп'ютерної діяльності (наприклад, Інтернет), але хоче дізнатися. Зараз виходить велика кількість книжок "для чайників". Тобто книжки про щось, доступною мовою для тих, хто ніколи з цим не стикався. Як правило, юзери і програмера до чайникам ставляться поблажливо, допомагають їм і скоро чайник стає юзером. Ламер - образливе слово в середовищі користувачів комп'ютера. Їм називають людину, яка а) боїться комп'ютера (це не стосується компьютерофобіі) - він боїться торкнутися клавішу, щоб щось не знищити, на відміну від чайника, який працює за методом наукового тику; б) не знаючи нічого, прикидаються великими програмістами. Як правило, справжні програмера їх швидко "розколюють" і зневажають. "Є хакери, є чесні чайники. Є ламера. Перші - вміють все. Другі - вчаться. Треті - дурні, над ними і познущатися не гріх"

Відвідувачі - Відвідувачі можуть бути двох типів: реальні і віртуальні. Реальні відвідувачі фізично відвідують бібліотеки і працюють через бібліотекаря. Всі запити таких відвідувачів до інформаційної системи обробляються бібліотекарем. Віртуальні відвідувачі отримують доступ до ресурсів інформаційної системи через інтернет. Авторизовані користувачі - Користувачі інформаційної системи, що володіють правами, які визначаються політикою безпеки.

Контент-менеджери - Корпоративні користувачі, що володіють правами на зміну інформації в базі даних інформаційної системи. В залежності від рівня доступу різні контент-менеджери можуть змінювати різну інформацію.

Прикладні адміністратори - Прикладні адміністратори є корпоративними користувачами і володіють правами на модифікацію довідників, умовно-постійної інформації, списків користувачів системи. Прикладні адміністратори здійснюють призначення прав користувачам інформаційної системи.

Системні адміністратори - Системні адміністратори забезпечують нормальне функціонування інформаційної системи, виконують резервне копіювання і відновлення даних, виконують регламентні роботи з обслуговування системи, контролюють системні журнали безпеки, виконують моніторинг системних ресурсів.