Карта розширення
Карта расширения — вид комп'ютерних комплектуючих: друкована плата, яку встановлюють в слот розширення материнської плати комп'ютерної системи з метою додавання додаткових функцій. Плати розширення, необхідні для підключення зовнішніх пристроїв, можуть також називатися адаптерами або контролерами цих пристроїв.
Один край плати розширення оснащений контактами, точно відповідними щілинному роз'єму материнської плати. Контакти забезпечують електричне з'єднання між компонентами карти і материнської плати. На другом з країв карти розширення перебуває металева планка, що виходить на задню поверхню корпусу комп'ютера, з можливими роз'ємами для підключення зовнішніх пристроїв і з затискачем під гвинт для фіксації плати та забезпечення електричного контакту на корпус.
Плата розширення може містити оперативну пам'ять і пристрої введення-виведення, може обмінюватися даними з іншими пристроями на системної шині.
В сучасних персональних комп'ютерах компоненти, пов'язані з відео-, аудіо- та мережевими функціями, тепер зазвичай розміщуються безпосередньо на материнській платі. При цьому, якщо їх можливості перестануть задовольняти власника, можна зробити апгрейд, підключивши плати розширення з більш просунутими версіями цих компонент.
Приклади
До платам розширення відносяться:
- відеокарта - перетворить зображення, що знаходиться в пам'яті комп'ютера в відеосигнал для виведення на монітор. Сучасні відеокарти не обмежуються простим виведенням зображень. Вони мають графічний процесор, який може виробляти додаткову обробку, розвантажуючи ЦПУ.
- звукова карта - виробляє перетворення звуку з аналогової форми в цифрову. Головна можливість звукової карти - відтворення аудіо і відеофайлів, що зберігаються на комп'ютері. Аудиоадаптер дозволяє записувати звук, відтворювати його; містить в собі АЦП, ЦАП і цифровий сигнальний процесор, який виробляє обчислення. Професійні звукові плати дозволяють виробляти складну обробку звуку, мають власне ПЗУ.
- мережева карта - дозволяє ПК взаємодіяти з іншими пристроями мережі (в даний час інтегровані на материнській платі). Мережевий адаптер разом зі своїм драйвером виконує дві функції: прийом і передача кадру. Зазвичай в клієнтських ПК значна частина роботи перекладається на драйвер, що дозволяє здешевити адаптер, але завантажує ЦПУ. Адаптери, призначені для серверів, зазвичай оснащені власними процесорами, які виконують більшу частину роботи з передачі кадрів з оперативної пам'яті в мережу і назад. Загалом вигляді ланцюжок передачі кадрів: оперативна пам'ять - адаптер - фізичний канал - адаптер - оперативна пам'ять.
Як правило, платою розширення не вважається:
плата (мульти) контролера, плата форм-фактора компактного корпусу (ITX, CFX (Сompact Form Factor), LPX (Low Profile Form Factor), SFX (Small Form Factor), TFX (Thin Form Factor), FlexATX, Mini PCI), механічно що збільшує кількість роз'ємів (т . н. «ялиночка»).