Канзас

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Основні відомості

Канзас (англ. Kansas) — штат у США; 213,1 тис. км², 2,5 млн мешканців; столиця Топіка, головні міста: Канзас-Сіті, Вічита. Великі Рівнини, на заході передгір'я Скелястих гір; вирощування пшениці, кукурудзи; розведення худоби; видобуток нафти, природного газу; харчова, авіаційна промисловість.

флаг штату
Карта штату
Печатка штату


Історія штату

Мовою індіанців, які населяли Канзас назва штату означає «люди південного вітру». Вперше європеєць, саме іспанець Франко де Коронадо проникнув у Канзас з Мексики в 1541 року; таке відвідини його європейцями (французами) належить до початку XVIII століття. У 1803 року він дістався Сполучених Штатів, як частину купленої нею в Франції величезної, з невизначеними межами, області Луїзіана. На початку ХІХ століття він був населений лише індіанцями. З двадцятих років нього проходить дорога караванів, які направляються далекий захід чи назад. Близько 1830 року почали селитися там місіонери і піонери. Відкриття 1848 року золота у Каліфорнії надіслало туди хвилю золотошукачів, що відбулися через Канзас. Останній в такий спосіб придбав значення важливою шляхи і водночас у неї рушила хвиля переселенців.

У 1854 року з двох частин колишньої Луїзіани було організовано дві нові території Канзас і Небраска, до чого з порушенням «Миссурийского угоди» 1821 року що забороняв рабство північ від їм надано самостійно вирішити питання рабстві (знаменитий історія Канзас-Небраский білль). Перші вибори 1854 року дали перевага прибічникам рабовласництва й перша конституція території визнала рабство, але він не встигла розпочати прожиття в причини що сталися заворушень, майже міжусобна війна в території; найбільш видатним вождем аболиционистов був Джон Броун. Перше законодавче збори території було розпущено, а новообране в 1855 році прийняв конституцію безумовно яка забороняла рабство і просило конгрес про прийняття до Союз на правах штату. Тодішній Президент Союзу Пірс визнав аболиционистское уряд незаконним, розігнав їх з допомогою військової сили та визнав законними установи, запроваджені прибічниками рабовласництва. Конституція 1859 року заборонила рабство і з конституцією Канзас в 1861 року було ухвалено Союз 34-му штатом. За переписом 1860 року, першої перепису, виробленої Канзасі, число жителів (білих) у ньому було 107 000, і їх кількість швидко зростало. У 1880 року вона дорівнювало 996 000; в 1890 року- 1 447 000 жителів. Після цього приріст населення уповільнився: в 1900 року у штаті значилося всього 1 470 000 жителів. Під час війни Канзас був у боці Союзу. У наступні роки у ньому, з невеликими перервами панувала республіканська партія. За розмірами Канзас -15 серед інших штатів. Його загальна територія - 213 110 кв. км. По кількістю населення у штаті Канзас на 32 місці з 2, 477, 574 жит. (дані на 1990 рік). Плотнось населення - 12 чол на 1 кв. км. (дані на 1990 рік). Столиця- Топека, найбільший місто- Уичита. Наступний за кількістю що у ньому людей (в Умчите на 1990 рік -304, 011 чол) йде місто Канзас Сіті (149, 767 жит.). Взагалі, у Канзасі всього 6 міст, де кількість жителів перевищує 50 тис: Уичита, Канзас Сіті, Топека, Оверланд Парк, Лоуренс і Олате. Ліси в Канзасі покривають близько 3200 кв. км., що де той 1,5 % від поверхні всього штату. Більшість лісів росте на берегах річок, але в сході Канзасу вони найбільш густі. Спочатку дерева сажались, як прикриття від вітрів. Серед найчастіше трапляються дерев може бути тополя (дерево штату), ясен, в'язь, чорний горіх, сикомор, чотири породи дуба, клен, американська липа; багато плодових дерев і чагарників. У Канзасі можна зустріти багато різновидів диких квітів. Таких як ромашка і соняшник (квітка штату). У 1990 років у Канзасі було виплачено близько 65, 000 ферм. Дві третини їх мали річний прибуток понад 10, 000$. Ферми займають 19,3 милий. гектарів міської землі. Продаж худоби, молочних і м'ясних продуктів приносить штату величезний дохід.

Канзас є серед всіх штатів із вирощування і продаж пшениці. Тут виробляється одна п'ята всього врожаю пшениці вирощуваного США протягом року Мінеральні багатства Канзасу: гіпс, цемент, піщаник, плитняк, крейда, свинець, залізо чудового якості , цинк, вогнетривка глина, вохра, чорний сланець, сіль, угль, нафта та природний газ. Виготовлення літаків- одне з головних виробничих напрям Канзасу. Прибуток від цього становитиме -третина всього доходу штату. Понад те ця галузь дає більше робочих місць, ніж будь-яка інша. Виробництво продуктів харчування- друга за значимістю індустрія. За нею ідуть видавнича і друковане справа. Виробництво літаків зосереджене у Уичите.

Колекції Європейського, Азіатського й американського мистецтва зберігаються у філії університету Канзасу, мезее мистецтва - у місті Лоуренс. Музей Мистецтва в Уичите- найбільший музей штату і відомий своєю колекцією американського мистецтва. У його музеї історії Канзасу велика колекція археологічних реліквій. Крім музеїв у штаті є багато інших місць, особливо цікавлять туристів. Більшість їх- природні. Такі, щоб ці незвичні скелі. У Конгресі штат представляють 6 людина. Сучасна конституція Канзасу схвалено і затвердженої в 1869 року. Засідання уряду Канзасу відбуваються у Топеке (столиуа штату) в, так званому, Здании Уряди, побудований ще в 1866 року.

Экономико- географічна характеристика: Поверхня сході - хвиляста степ, з лісами ,рясно зрошена, у країнах - вища, суха і бідна лісом. На Юго-Западе зустрічаються піщані горбкуваті області. Соляні болота, дуже важливі в промисловому відношенні. Більшість Канзасу належить до середнім шарам кам'яновугільної системи, особливо південно-східна область. Пермські верхне- кам'яновугільні пласти залягають Півночі і Заході, і займають 1/4 частина штату; відразу ж області, покриті плиоценовыми опадами, із рештками копалин ссавців. Інша поверхню крейдової системи; їх ниобарские пласти багаті копалинами залишками зниклих порід риб і рыбообразных птахів; дакотские ж -окам'янілими деревами, і лигнитом, але останній містить багато води, сірки і золи і легко кришиться від морозу. Інші. З лісових порід у Канзасі переважає:; луки служать цілий рік прекрасними пасовищам.

Населення

У штаті Канзас живуть близько 2870000 чоловік (тридцять третє місце за чисельністю населення серед штатів США). Середня щільність населення в "Штаті соняшників" - близько 13,5 чоловік на км2 (сорокове місце в США).Найбільші міста Канзасу - Вічіта (Уїчита, близько 385 000 жителів), Оверленд-Парк (близько 175 000 жителів), Канзас-Сіті (близько 150 000 жителів), столиця штату Топіка (Топека, близько 130 000 жителів) і Олазе (близько 125 000 жителів).Найбільший мегаполіс Канзасу утворився навколо Канзас-Сіті (а також Оверленд-Парку і Канзас-Сіті в сусідньому штаті Міссурі), тут живуть близько 2050000 чоловік (двадцять дев'яте місце в списку мегаполісів США). Великі міські агломерації виросли також навколо Уїчіто (близько 650 000 чоловік), Топіки (близько 235 000 чоловік) і міста Манхеттен (близько 130 000 чоловік).

Економіка

Основні галузі економіки штату Канзас - промисловість, сільське господарство і видобуток корисних копалин.Канзас займає восьме місце в списку "нафтових" штатів США. Незважаючи на те, що вартість видобутку нафти через необхідність застосування більш складних технологій постійно зростає, зростання цін на "чорне золото" обеспечівет високу прибутковість нафтовидобутку.Штат займає п'яте місце в Сполучених Штатах Америки за обсягами розвіданих родовищ природного газу і восьме - з його видобування. Крім того, газові родовища Канзасу забезпечують значну частину світового видобутку гелію.Також в штаті видобувають кам'яну сіль, гіпс, пісок, гравій та інші використовувані в будівництві мінерали.

Географія

Штат Канзас розташований на Середньому заході США і відноситься до північно-західним центральним штатам США. Територія штату Канзас - 213096 км2 (п'ятнадцяте місце серед штатів США). Канзас межує зі штатами Небраска на півночі, Міссурі на сході, Оклахома на півдні і Колорадо на заході.Штат Канзас розташований в центральному часовому поясі США (за винятком чотирьох західних округів, що живуть за часом гірського годинного поясу).Канзас практично повністю розташований на території Великих рівнин, в штаті дуже плоский рельєф (за деякими оцінками - самий плоский з усіх штатів США).Висота місцевості поступово підвищується зі сходу на захід, при цьому настільки плавно, що розташована на кордоні з Колорадо найвища точка штату Маунт-Санфлауер ("Гора соняшнику", 1231 метр над рівнем моря) ніяк не виділяється на навколишньої місцевості.

Посилання

https://uk.wikipedia.org/wiki

http://reflist.su

http://prousa.ru