Зборка системного блоку. Установка та заміна радіатора. НІП, 2013-2014

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Основні складові радіатора

Радіатор розподіляє тепло охолоджуваного об'єкта (процесора) у навколишнє середовище. Тому він повинен мати безпосередній фізичний контакт з охолоджуваним об'єктом. Для процесу передачі тепла від процесора до радіатора, площа контакту повинна бути якомога більше. Сторона радіатора, прилегла до процесора, називається підошвою (підставою). Від ядра тепло проходить до основи, потім розподіляється по всій площі радіатора і розсіюється.

Для виготовлення радіаторів кулерів застосовують різні матеріали:

-Алюміній володіє хорошими тепловими характеристиками, легка вага і відносно дешево коштує.

-Мідь набагато краще, ніж алюміній проводить тепло, але дорожче коштує і має велику вагу (такі моделі важать близько 1 кг).

-Деякі радіатори роблять, комбінуючи мідні й алюмінієві пластини.

Вентилятори діляться на два типи : радіальні і осьові

Осьові вентилятори найбільш поширені через невеликі розміри і хороші показники продуктивність/шум. Осьовий вентилятор - це звичайний вентилятор з пропелером . Потік повітря в ньому спрямований вздовж осі обертання.

У радіальних вентиляторах (бловер) повітряний потік спрямований під кутом 90 градусів до осі мотора. У радіальних вентиляторах замість пропелера з лопастями крутяться барабани (крильчатки). Такий тип вентиляторів вимагає моторів більшої потужності. Тому бловер більше за розмірами і дорожче коштуює. Але радіальні вентилятори мають свої переваги. Повітряний потік в них володіє більшою швидкістю, меншою турбулентністю і більш рівномірний.

Вентилятори ще класифікують за способом підключення, конструкції підшипників та розмірами.

Установка кулера на процесор

Процес установки кулер на процесор дуже простий, якщо все проробити акуратно і без поспіху. Встановлювати кулер на процесор бажано до встановлення материнської плати в корпус. А для додаткової зручності та безпеки рекомендується встановлювати кулер на коробці відповідних розмірів, наприклад, від материнської плати. Якщо у вас куплений процесор в коробці (box - версія разом з кулером) , то подивившись на підошву кулера , ви побачите там тонкий шар спеціального матеріалу - термоінтерфейс. Він встановлюється виробником кулера.

При купівлі кулера окремо від процесора, необхідно купити термопасту (КПТ-8, АлСил). Один тюбик пасти вистачає на кілька установок кулера.

Розглянемо установку кулера для сокета 754, 939, AM2

1)

Переверніть куллер і подивіться, чи є на ньому нанесений виробником термоінтерфейс. Якщо є, то можна перейти до 3 пункту. Якщо у вас кулер без термоінтерфейса і з захисною плівкою, то необхідно зняти її.

11235815162342уфа.jpg

2)

Візьміть термопасту. Обережно видавіть пасту, щоб розподілити її рівномірним шаром по всьому контактному майданчику процесора. Враховуйте той факт, що коли кулер буде встановлений, паста від тиску розмажеться по всій поверхні, і тому немає необхідності наносити її товстим шаром. Щоб кулер міг щільніше притиснутися до контактного майданчику процесора, наносіть термопасту дуже тонким шаром. Товстий шар погіршить відведення тепла (у пасти теплопровідність гірше, ніж у металу).

48год123тф.jpg

Шматком пластика рівномірно розподіліть пасту по всій поверхні. Якщо трохи потрапить на край або за нього, то це не страшно.

11в2121777asd.jpg

3)

Обережно встановіть кулер у процесорнe гніздо. Встановлювати потрібно без перекосів і зрушень. Коли ви поставите кулер на кристал - не знімайте і не нахиляйте його, не тисніть і не обертайте. Зняття і рух кулера з намазанною пастою на кристалі можуть викликати появу не заповнених пастою областей. Надалі це може привести до нестабільності системи і локального перегріву. Якщо ви вирішили зняти кулер після установки, то обов'язково розподіліть пасту по кристалу знову.

4)

Коли ви встановите кулер на процесор, то потрібно закріпити його.

Фибо123450фшырцй1.jpg

Спочатку зачепіть скобу за виступ сокета з краю, де немає пластикового важеля. Після виконайте цю дію з того краю, де розташований важіль.

5)

Поверніть важіль і зафіксуйте його.

6)

Подивіться, щоб не було перекосів, і перевірте надійність кріплення. Якщо такі виявите, то відкрийте важіль кріплення кулера і усуньте перекіс. Після цього закріпіть кулер знову.

7)

Підключіть роз'єм живлення кулера в гніздо живлення на материнській платі. Такий роз'єм зазвичай позначається CPU_FAN. Для роботи кулера необхідно на його обмотки подати напругу постійного струму 12В.

Інші варіанти кріплення кулера

Вставні кулери

Для установки таких кулерів потрібно кожну ніжку кулера вставити у відповідний отвір на материнській платі і прижати до характерного клацання.

Ustanovka-kulera-na-processor2тчвслтвылтвылвылтвылтчс.jpg

Якщо повернути головку ніжки проти годинникової стрілки на дев'яносто градусів розблокується пружина, і кулер легко знімаеться.

Ustanovka-kulera-na-processor11rossecorp-an.jpg

Гвинтове кріплення кулера

Найбільшою проблемою кулера Intel можна назвати те, що він накладає більше навантаження на чотири точки материнської плати. Тому деякі виробники використовують спеціальну фіксуючу пластину на звороті материнської плати, яка розподіляє навантаження. У такому випадку кулери зазвичай встановлюються за допомогою гвинтів.

S67472312.jpg


Оскільки ця пластина повинна встановлюватися на зворотній стороні материнської плати, такі кулери слід інсталювати до закріплення плати в корпус. Встановлюйте пластину правильною стороною, інакше ви можете закоротити контакти.

Підключення

Після того як кулер буде закріплений, підключіть його до відповідного роз'єму (Fan CPU) на системній платі.

S4931231465.jpg

Джерело

Установка кулера на процессор

Установка кулера