Зборка системного блоку. Установка відеокарти та плат розширення. НІП, 2015-2016
Всі сучасні відеокарти встановлюються в слоти PCIe X16. На нашій системній платі ми можемо спостерігати два таких роз'єми, один з яких забарвлений в синій, а інший в чорний колір. У ситуації, коли на метеринській платі є кілька роз'ємів PCIe X16, для розміщення одинарної відеокарти вибирайте завжди верхній, який знаходиться ближче до радіатора процесора, так як він є основним.
Безпосередньо перед монтажем графічної плати, подивіться на неї з торця (де знаходяться роз'єми для монітора), що б зрозуміти, яку кількість заглушок, розміщених на задній стінці корпусу, необхідно зняти. Як правило, для карт бюджетного і середнього цінового діапазону досить прибрати одну планку, так як вони найчастіше мають однослотову систему охолодження. А ось потужні відеоадаптери оснащуються більш габаритною системою охолодження, що займає відразу два слоти, і вимагають зняття відповідно двох заглушок.
Знявши заглушки, беремо відеокарту і за допомогою акуратного натискання, вставляємо її в слот до характерного клацання фіксатора, що знаходиться на роз'ємі. Він закріплює один кінець адаптера, не даючи йому «вивалюватися» з роз'єму під власною вагою.
Інший кінець плати прикручуємо гвинтами з великим різьбленням до задньої частини корпусу. Сучасні відеокарти, по суті, являють собою невеликий міні комп'ютер, що має власний графічний процесор (або навіть два) і відеопам'ять. А для потужної обчислювальної системи потрібно чимало енергії, так що велика кількість графічних адаптерів оснащуються додатковими одним або двома роз'ємами електроживлення. При цьому кількість контактів усередині них коливається від шести до восьми. Зустрічаються схеми живлення з одним роз'ємом 6-pin, двома роз'ємами 6-pin, одним роз'ємом 6-pin і одним 8-pin, а також двома роз'ємами 8-pin. Обов'язково враховуйте це при виборі блоку живлення. Далеко не кожен блок має окремі кабелі для додаткового живлення відеоадаптера, тим більше з 8-контактними роз'ємами.
Існують також й інші плати розширення, серед яких можуть бути графічні адаптери, звукові і мережеві карти, ТВ-тюнери і всілякі контролери. Об'єднує ці різні за своєю спрямованістю пристрої одне - всі вони призначені для розширення функціональних можливостей (конфігурації) комп'ютера і встановлюються в спеціальні роз'єми, які називаються, «слоти розширення».