Електроніка Б3-21

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Електроніка Б3-21

В кінці 1977 був розроблений, та на початку 1978 року вийшов в продаж перший радянський програмуючий мікрокалькулятор Б3-21.
Image.jpg
Це був ще один великий крок в перед. До цього людям доводилося по багато разів повторювати обчислення, в калькуляторах було максимум три регістра пам'яті. Тепер з'явилася можливість самому писати програми і зберігати кілька чисел у пам'яті. Термін "програмований калькулятор" викликав благоговіння і деяке тремтіння в голосі. Це був дуже дорогий калькулятор - він коштував цілих 350 рублів! Незабаром мікрокалькулятор було нагороджено знаком якості.

Перші моделі мікролькулятора Б3-21 випускалися з індикатором на червоних світлодіодах. Кома займала окремий розряд. Потім індикатор поміняли на зелений катодо-люмінісцентний, через що він став працювати на 20% повільніше.

Мікрокалькулятор працює за зворотньою польською нотацією, тобто спочатку вводяться два числа, а потім вводиться операція. Після введення першого числа необхідно натиснути стрілку вгору Введення числа в стек. Крім двох операційних регістрів X і Y мікрокалькулятор має кільцевий стек, що складається з шести регістрів. Стек чисел з'єднаний з регістром X. Для кільцевого переміщення чисел в стеку використовуються спеціальні клавіші переміщення чисел в стеку - за годинниковою стрілкою і проти годинникової. Крім кільцевого стека в калькуляторі передбачені ще сім регістрів з номерами від 2 до 8. Калькулятор має дві префіксних клавіші - F і P. Клавіша F є префиксною для операцій, позначених чорним кольором, клавіша P - позначених червоним. Префіксні клавіші також використовуються для запису і вилучення чисел з регістрів. Для запису використовується клавіша P, а для читання - клавіша F.

Але я ж не сказав про головну особливість калькулятора Б3-21 - здатності програмувати! У мікрокалькуляторі є 60 кроків програми, причому адреси записуються по модулю шість, тобто адреси йдуть у наступному порядку: 00, 01, 02, 03, 04, 05, 10, 11 і так далі. Кожна клавіша має свій код операції. Калькулятор має функції безумовного переходу, переходу на підпрограми, а також переходи за умовою. Клавіші розгалуження (переходів) використовують два відділення пам'яті калькулятора - одну клітинку займає код операції, а іншу - адреса переходу. Необхідний адрес переходу виходить, виходячи з коду клавіші, яка натискається після натискання клавіші переходу, плюс 1. Наприклад, щоб безумовно перейти на адресу 33, необхідно натиснути клавіші БП і 3 (код 34). Коди операцій бралися з таблиці.

Ychoice.jpg

Перший програмований калькулятор відразу став дуже популярний в країні. Тепер користувач міг не тільки писати складні програми, але навіть грати в ігри з калькулятором. Це було нечуване нововведення! Почала випускатися література з техніки програмування на програмованому мікрокалькуляторі. Зліва на малюнку - дуже популярна книжка тих часів, присвячена іграм і корисним програмами з використанням калькулятора Б3-21.

Поява програмованого мікрокалькулятора Б3-21 дозволила навіть організувати управління виробничим процесом. Були випущені настільні варіанти цього калькулятора - МК-46 і МК-64 .