Документ для фасилітації "Карта проекту: Діалекти в Німеччині"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Діалекти в Німеччині

На всій території Німеччини налічують 3 групи діалектів, які в свою чергу становлять 10 субдіалектів

У Німеччині, не зважаючи на феодальну роздробленість, що тривала певний час, діалекти вважались процесом дуже складним і суперечливим. Проте вони зберегли свою головну роль набагато довше, ніж в інших мовах. При формуванні писемної мови витіснення діалектів відбувалося дуже повільно. Переплітаючись в єдину мову в процесі розвитку загальнонаціональної мовної норми, частина діалектних явищ, особливо в області лексики, увійшла в національну мову. Фонетичні, словникові та граматичні особливості місцевих діалектів виявилися дуже стійкими протягом всієї історії розвитку загальнонаціональної мови, істотно пояснюючи шляхи формування літературної мови і взаємини між історією мови та історією народу.

Основною задачею проекту буде визначити роль діалектів на території Німеччини, визначити територію їх поширення, ознайомитись з прикладами діалектних слів та єдностей. Студенти будуть досліджувати поставлену перед ними проблему «Діалекти в Німеччині». Для цього потрібно виконати такі завдання:

  1. Ознайомитись та порівняти приклади діалектних слів та єдностей (діалектні слова vs літературні слова).
  2. Назвати основні причини виникнення діалектів.
  3. Поміркувати над тим, чи можна замінити діалекти однією уніфікованою мовою (в нашому випадку - Hochdeutsch). Результати записати у таблицю Чи слід заміняти діалектні слова загальноприйнятими в суспільстві?
  4. Обрати проблемний пункт з заданої теми.
  5. Висновки представити у вигляді статтей та презентацій.


Дойчланд.jpg

Кінцевим продуктом діяльності учнів у проекті буде нове знання, а саме, усвідомлення ролі діалектів на території Німеччини.

Робота в проекті “Діалекти в Німеччині” починається з обговорення роздаткового матеріалу - студентам пропонується ряд діалектних слів в порівнянні з літературним варіантом. Згодом студентам ставляться тематичні запитання і демонструється презентація. Студенти висловлюють власну думку стосовно поставленої проблеми та переглядають презентацію. Викладач оголошує критерії оцінювання. Студенти обирають проблему і планують власне дослідження. В ході планування студентам пропонується пройти опитування.

Учням пропонується відповісти на такі запитання:

  1. Скільки німецьких діалектів Вам відомо?
  2. Чи відомі Вам приклади діалектних слів?
  3. Чи доводилось Вам стикатись з німецькими діалектними словами під час спілкування?
  4. В якому функціональному стилі найчастіше зустрічаються діалектні випадки?

Після обговорення тематичних та змістових питань, студенти переходять до обговорення до ключового питання. Студенти обмінюються думками і вносять їх у таблицю "Чи слід замінити діалектні слова загальнозрозумілими в суспільстві?" На самостійне опрацювання студентам пропонуються такі завдання:

  • провести опитування навчальних потреб учнів;
  • підготувати презентацію на проблемний пункт з теми “Діалекти в Німеччині”.