Диспетчери файлів

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Всі зміни в файлової системі можна проводити за допомогою стандартних утиліт командного рядка, проте багато користувачів звикли оперувати з файлами і каталогами як з наочними штучними об'єктами (папками і документами), вони можуть вибрати для себе програму, яка дозволяє наочно і поштучно працювати з об'єктами файлової системи - диспетчер файлів (file manager). Оскільки уявлення файлів і каталогів як папок і документів потрібно в першу чергу в рамках метафори робочого столу, то і диспетчери файлів для Linux розробляються в першу чергу як додатки тієї чи іншої середовища робочого столу. Зокрема, і в KDE, і в GNOME є свої диспетчери файлів - konquеror і nautilus відповідно, які за сумісництвом є www - броузерами. Таке поєднання функцій цілком логічно, оскільки в середовищі робочого стола потрібно представляти доступні локальні і віддалені ресурси як єдиний простір, наповнене об'єктами, якими можна маніпулювати, можна "відкривати", тобто запускати відповідний додаток для перегляду і / або редагування.

Диспетчер файлів

Для багатьох користувачів найбільш зручний спосіб роботи з файловою системою - "класичний" двохпанельний диспетчер файлів, що працює в текстовому режимі (у терміналі) - Midnight Commander (назва утиліти - mc). Його функціональність також ширше просто операцій з файлами - він дозволяє відкривати файли для перегляду і редагування, викликати допоміжні програми для роботи з архівами (і навіть " заходити " в архіви, як в каталоги), передавати дані по мережі і т. п. Midnight Commander має також непоганий вбудований текстовий редактор "класичного" стилю.

В середовищі mc так само зручно, як і в повноцінної командному рядку. Крім того, при роботі з графічними файлами не вистачає подання цих файлів у вигляді мініатюр (thumbnails), щоб вибирати серед них по вмісту, а не тільки по імені. Такими можливостями володіють численні графічні диспетчери файлів; крім тих, що включені до середовища KDE і GNOMe, є безліч незалежних: dfm (схожий на диспетчер файлів OS/2), emelFM2, EZFM і X Northern Captain, gentoo і worker (двохпанельний, в стилі диспетчера файлів DirectoryOpus з AmigaOS), FSV і XCruiser. Серед них зустрічаються і орієнтовані спеціально на перегляд зображень, такі як GQView, endeavour, gview, qiv, xzgv і деякі інші, - з можливостями слайд-шоу, автоматичної зміни розміру, показу картинки на повний екран і т. п.