Диджитайзер (англ.digitizer)

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Довідник Список використаних джерел Список учасників НОП

Графічній планшет (або дигитайзер, диджитайзер, англ. digitizer) – це пристрій для введення малюнків від руки безпосередньо в комп’ютер. Складається з пера і плоского планшета, який обладнано чутливою поверхнею (реагує на сигнали, що випромінюються пером і повідомляють про те, яким кольором і якої товщини потрібно намалювати штрих, і передає точні координати точки доторку в комп’ютер).

Застосування

Графічні планшети застосовуються як для введення зображень в комп’ютери способом, максимально наближеним до того, як створюються зображення на папері, так і для звичайної роботи з інтерфейсами.

Історична довідка

Перші планшети працювали за принципом – перо (доторкаючись до поверхні) випускало іскри, звук від яких уловлювався мікрофонами, розташованими поблизу. Триангуляційним методом визначалося положення пера в просторі. Така система була складною, дорогою і ненадійною, оскільки зовнішні шуми заважали точно визначити положення пера. Планшети, подібні до сучасних, були представлені в 1964 році під назвою «графакон» (від англ. Graphic Converter). Вони містили сітку тонких провідників, що створювали послідовність слабких магнітних імпульсів, які вловлювалися пером, що дозволяло визначати положення пера.

Принцип дії графічного планшету

У сучасних планшетах основною робочою частиною є мережа з проводів (або провідників). Ця сітка має достатньо великий крок (3-6 мм), але механізм реєстрації положення пера дозволяє одержати крок прочитування інформації набагато менший за крок сітки (до 100 ліній на мм).

За принципом роботи і базовими технологіями виділяють три типи планшетів: У електростатичних планшетах реєструється локальна зміна електричного потенціалу сітки під пером. У електромагнітних перо випромінює електромагнітні хвилі, а сітка служить приймачем. У обох випадках на перо подається живлення. Фірма Wacom створила технологію на основі електромагнітного резонансу, коли сітка і випромінює, і приймає сигнал, а перо лише відображає його. Тому в такому пристрої живити перо не потрібно. Але при роботі електромагнітних планшетів можливі перешкоди від випромінюючих пристроїв, зокрема моніторів. У п’єзоелектричних планшетах натиск пера вловлюється за рахунок п’єзоелектричного ефекту: при натисненні пера в межах робочої поверхні планшета, під якою прокладена сітка з дуже тонких провідників, на пластині п’єзоелектрика виникає різниця потенціалів, що дозволяє визначати координати необхідної точки. Такі планшети взагалі не вимагають спеціального пера і дозволяють креслити на робочій поверхні як на звичайній креслярській дошці. Окрім координат пера в сучасних графічних планшетах також можуть визначатися тиск пера на робочу поверхню, нахил, напрям і сила натискування пера рукою. Графічні планшети бувають різних видів: провідні й бездротові, чутливі й нечутливі, пір'я загального призначення й спеціалізовані, для виконання особливих, специфічних завдань.

Програмне забеспечення необхідне для коректної роботи засобу

Всі планшети вимагають драйверів. Драйвер контролює багато аспектів, такі як функції планшета: налаштування нахилу, чутливості та ін. Як правило в комплект входять такі програми як Adobe Photoshop Elements і Corel Painter. Деякі планшетипоставляються з програмами розпізнавання рукописного тексту,сумісних з Windows і Mao OS.

Недоліки

  • Головним є те що він коштує дуже дорого.
  • Впливає на зір.
  • Розрядження батареї.

Переваги

  • Є багатофунуціональним пристроєм
  • Зручний у використанні для людей, що пишуть правою або лівою рукою.
  • Може використовуватися в якості мишки.
  • ...

детальніше