Геймпад. СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Ігровий пульт (геймпад, джойпад) - тип ігрового маніпулятора. Являє собою пульт, який утримується двома руками, для контролю його органів управління використовуються великі пальці рук (в сучасних геймпадах також часто використовуються вказівний і середній пальці).

Геймпад Xbox

Геймпади забезпечують взаємодію між гравцем і ігровою приставкою. Проте, геймпади використовуються і на персональних комп'ютерах, хоча користувачі в більшості випадків воліють використовувати звичні клавіатуру (звичайну або ігрову) і мишу. Стандартне виконання геймпада таке: під лівою рукою кнопки напряму (вперед-назад-вліво-вправо), під правою - кнопки дії (стрибнути, вистрілити).

У багатьох сучасних контролерах спільно з направляючими кнопками використовуються аналогові стіки. Вперше подібне рішення було представлено на контролері Emerson Arcadia 2001, але набуло популярності серед гравців тільки після появи консолей Nintendo 64, Sony PlayStation і Sega Saturn.

Органи керування

Всюди застосовувані

  • D-pad (англ. Direction - напрямок) - кнопка-хрестовина, що об'єднує в собі чотири (іноді вісім). Призначена для управління рухом.
  • Кнопки дії (англ. Action buttons) - дають можливість взаємодіяти з об'єктами ігрового світу. Взяти, кинути, зачепитися, вистрілити і т. Д.
  • Тригери - кнопки, що розташовуються під вказівними пальцями (часто відповідають за стрілянину). На геймпадах з'явилися із збільшенням складності ігор, щоб відокремити функцію стрільби від загальних дій. Нерідко до тригерів прив'язуються і інші функції, які зручно відокремлювати від основних функцій, прив'язаних до кнопок дії.
  • Аналоговий стік - являє собою виступаючу частину на базі контролера, від положення якої залежить результат управління. Основна функція - орієнтування в тривимірному просторі. Позбавлений будь-яких додаткових кнопок. Виняток становить можливість натискання на сам стик. Дана функція використовується для додаткових дій, розширюючи тим самим функціональність пристрою.
  • Службові кнопки Start, Select, Mode, Back - кнопки, що забезпечують контроль за самим ігровим процесом (пауза під час гри, виклик меню опцій гри, зміна режиму роботи геймпада).

Опціональні

  • Зворотний зв'язок, функція вібрації - передбачена в геймпаді можливість, яка посилює активні події в момент ігрового процесу (вибухи, удари і пр.) За допомогою роботи вібромотора.
  • Деякі моделі, як наприклад Space Orb, мають вбудований трекбол.
  • В деяких моделях присутня високоточна рульова вісь, яка спрощує гру в автосимулятори.