Вибір корпусу для ПК. СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Довідник Список використаних джерел Список учасників НОП

Корпус комп'ютера - це металевий каркас, в який встановлюються всі основні комплектуючі комп'ютера.

Вибір залежить від таких основних характеристик - форм-фактора материнської плати, кількості та розміру відеокарт, а також інших карт розширення, кількості роз'ємів на передній панелі і від комплектації системи охолодження. Умовно кажучи, підбираємо корпус з міркувань, для чого буде потрібен комп'ютер - для простої офісної роботи, універсальний або потужний ігровий з можливістю подальшого апгрейда. Корпуси бувають вертикального розташування або горизонтального. Зараз горизонтальний тип (Desktop) майже зник і витіснений більш об'ємним вертикальним, хоча горизонтальні корпуси також виробляються для невеликих малопотужних комп'ютерів.

Розмір

Горизонтальні (розміри зазначені в міліметрах):

  • Desktop (533x419x152)
  • FootPrint (406x406x152)
  • SlimLine (406x406x101)
  • UltraSlimLine (381x352x75)

Вертикальні корпуси називаються Tower (від англійського «вежа») і мають градацію за розміром.

  • Mini Tower (152x432x432) - компактний корпус для офісного або домашнього комп'ютера. В нього можна встановити невелику материнську плату Mini ITX або Micro ATX і обмежена кількість комплектуючих - зазвичай це 2-3 карти розширення, 1 відеокарту, пара оптичних приводів і кілька жорстких дисків. Також обмежено кількість місць для встановлення вентиляторів охолодження.
  • Midi Tower (173x432x490) - найпоширеніший тип для універсального комп'ютера. В нього вже можна поставити системну плату як micro ATX, так і ATX, кілька відеокарт, кілька оптичних приводів, жорстких дисків і карт розширення. Також передбачено декілька місць для установки кольорів.
  • Big / Full Tower (190x482x820) - великий корпус для ігрового комп'ютера або сервера, що вимагає великої кількості внутрішнього простору для установки декількох потужних відеокарт і серйозної системи охолодження. В нього можна поставити плату форм-фактора XL-ATX.
  • SuperFullTower (різні розміри)

Desktop

Корпус компютера Desktop

Найчастіше в корпусі такого типу розміщуються горизонтально від 2 до 3 пристроїв формату 5,25 і вертикально 2 формату 3,5 , причому одне з них із зовнішнім доступом. Такі корпуси займають досить великий простір на робочому місці, не завжди можуть забезпечити зручний доступ до внутрішніх пристроїв, та й іноді виникають проблеми з нормальним охолодженням процесора. Все це свідчить про те, що час корпусів типу desktop невблаганно минає, а адже перші пісішкі зявилися саме в таких корпусах, про tower тоді ніхто й не чув. Але зараз desktop-и не мають абсолютно ніяких переваг перед вежами, а деякі їхні недоліки ми зазначили вище. Так само відомі бренди, не так давно суцільно й поруч випускали свої моделі тільки в таких корпусах, все більше схиляються до більш практичним башт.

SlimLine

Корпус Slimline

Розвиток ідеї мініатюризації стосовно до компютерної області породило таке чудо, як гранично інтегровані системні плати формату Flex-ATX і їх природне продовження корпусу чи то Slim , чи то Super Slim . Загалом, всі корпуси тісні, вкрай незручні, можливостей мінімум, а можливості модернізації дуже обмежені, але зате зовні вони виглядають оригінально і ексклюзивно, але от тільки вартість їх набагато дорожче повнофункціональних машин, а рекламується виробниками як недорогі рішення для офісів, а деколи і для домашнього застосування.

Система охолодження

В продуктивному комп'ютері продумане розташування системи охолодження має дуже важливу роль при організації внутрішнього простору комп'ютера. І перше, що звертає на себе увагу при виборі корпуса - наявність і місце розташування блоку живлення. У дешевих корпусах він зазвичай знаходиться в самому верху і вже присутній в корпусі. Такого блоку потужністю 400-500 Ватт вистачить для домашнього комп'ютера середньої продуктивності. Для більш потужного можна придбати корпус без БП і докупити його окремо - більш надійного виробника і більшої потужності.

При складанні ігрового ПК переважніше вибирати корпус з нижнім розташування блоку живлення, оскільки від роботи відеокарти та процесора виділяється набагато більше тепла, яке потрібно виводити з корпусу за допомогою установки додаткових вентиляторів на бічні кришки і верхню частину корпусу, замість БП.

Тут ми впритул підійшли до основного елементу системи охолодження - вентилятора. Якщо для звичайного комп'ютера достатньо 1-2 вбудованих вентиляторів, то для продуктивного бажано, щоб в корпусі було місце для їх установки на кожній зі сторін. Також вентилятори бувають різних розмірів і для максимального ефекту на корпусі повинні бути присутніми отвори для найбільших за розміром вентиляторів.

В дорогих корпусах кришки і навіть передні панелі виконані у вигляді металевих сіток для кращого доступу повітря.

Також не зайвим буде наявність в комплектації спеціальних фільтрів від пилу, які кріпляться в місці установки вентиляторів і запобігають сильному забрудненню внутрішньої частини корпусу. Якщо їх немає в комплектації, то хоча б повинні бути передбачені місця для їх установки - самі фільтри можна буде докупити окремо.

Ще одним показником корпусу є наявність фарбування на внутрішній стороні кришок і деталей. Справа в тому, що фарба не тільки може накопичувати статичну електрику і тим самим в якийсь момент можливо коротке замикання з подальшим псуванням комплектуючих. Фарбовані деталі гірше віддають тепло, тобто гірше остигають, а одна з головних задач корпусу якраз відвід тепла з внутрішнього простору. А значить краще купувати корпус без внутрішньої фарбування.

Місце для встановлення комплектуючих

Ще одним фактором при підборі корпусу є наявність на ньому отворів для установки карт розширення на задній кришці корпусу, заглушок для оптичних приводів на передній і місць для установки жорстких дисків всередині нього. Якщо будете встановлювати багато різних пристроїв, то бажано, щоб місць для установки було більше. Для карт розширення в MiniTower як правило 4 відсіка, в MidiTower - 7, в BigTower - 9.

Заглушки на задній частині, що прикривають місця установки карт розширення, можуть бути як одноразові, так і багаторазові. В простих корпусах це зазвичай металева пластинка, яка легко виламується і на її місце виводяться роз'єми карти (ТВ-тюнера, LAN і т.д.). Назад її вже вставити буде неможливо, тому якщо ви потім заберете карту розширення, то на її місці залишиться порожній отвір.

Якщо ви плануєте часто міняти і переставляти комплектуючі, то краще брати корпус з багаторазовими заглушками, які кріпляться на гвинтах і при необхідності просто відгинаються.

Також в більш якісних корпусах для швидкості установки даних комплектуючих є спеціальні пластикові фіксатори, за допомогою яких їх легко встановити без використання викрутки. В звичайному корпусі вони кріпляться за допомогою звичайних гвинтиків.

Що стосується установки хард-дисків, тут теж є невеликий нюанс. Є три типи їх установки - перший, коли він вставляється і витягується всередину корпусу, другий - у напрямку до відкритої кришці і третій, найшвидший - коли вони встановлюються через дверцята на передній панелі, що відкриваються. Останні два варіанти частіше зустрічаються на більш дорогих корпусах і зручніші, оскільки звільняють простір для роботи з материнською платою і дозволяють встановити додатковий вентилятор на передній частині корпуса комп'ютера.

При виборі ігрового корпусу зверніть увагу на наявність спеціальних отворів для виведення шлангів системи водяного охолодження відеокарти.

Нарешті, останнє, на що потрібно звернути увагу, - це зручність передньої панелі корпусу. На хороших корпусах на ній, крім кнопок включення і перезавантаження, ще маються аудіо-вхід і вихід для підключення навушників і мікрофону - дуже зручно, якщо вам часто доводиться користуватися навушниками. Також не зайвим буде наявність декількох входів USB для підключення флешок або деяких інших типів роз'ємів, наприклад, eSATA для роботи із зовнішніми жорсткими дисками. Причому, якщо комп'ютер буде стояти внизу, набагато зручніше користуватися, якщо вони будуть розташовані у верхній частині.

Також на верхній частині дорогих корпусів іноді мається додатковий отвір для швидкого підключення хард-диска - якщо вам буде необхідно часто знімати жорсткий диск, то дана функція буде дуже корисною.

Вибір виробника

Для простого ПК: Asus, Gygabite, Foxconn, Frontier, FSP, AirTone, Irwin

Для ігрового: CoolerMaster, Zalman, Aerocool, Antec, Corsair, Enermax

При виборi корпусу важливо рузумiти що буде в ньому стояти i не взяти дорожчий корпус, нiж було потрiбно. Зекономленi грошi на корпусi краще використати на краще залiзо. Завжди перевiряйте чи пiдходить корпус до форм-фактору материнки, та якщо вiн бiльший (наприклад: мат. плата mini-ATX, а корпус ATX) - задумайтесь, чи можна взяти менший корпус. Також вiдповiдально вiдностеся до розмiрiв ваших плат (наприклад: в корпус для мат. плат форм-фактору mini-ATX навряд чи зможе влiзти топова вiдеокарта. Це, також, буде вам сигналом пiдiбрати iншу мат. плату для такого залiза.), бо раптово невлазяча вiдеокарта в корпус нiкого щасливiшим не зробить.

Посилання

Корпус для компьютера — как сделать правильный выбор?