Алгоритми обчислень за допомогою рахівниці
Рахівниця
Рахівниця – простий механічний пристрій для виконання арифметичних обчислень, один з найстаріших обчислювальних пристроїв. В Україні одним із найпоширеніших різновидів рахівниці є російська рахівниця.
Арифметичні дії та алгоритм їх обчислення
Найпростіше на рахівниці виконувати арифметичні дії додавання і віднімання. Числа в десятковій системі числення набираються переміщенням кісточок з відповідного ряду справа наліво. Наприклад число
- 123,75 = 1•102 + 2•101 + 3•100 + 7•10−1 + 5•10−2
набирають починаючи з третього ряду сотень: пересувають 1 кісточку справа наліво. Далі в наступному ряді десятків (на один дротик вниз) пересувають справа наліво 2 кісточки. Потім ще нижче, пересувають 3 кісточки на дротику одиниць. Дробову частину набирають нижче від дротика з 4-ма кісточками. Спочатку 7 кісточок, а нижче 5 кісточок.
Додаючи числа, пересувають «кісточки» у відповідних рядах. Коли кісточки якогось ряду на дротику всі пересунуться справа наліво, то всі 10 кісточок пересуваємо вправо і в ряді вище пересуваємо 1 кісточку справа наліво. Тобто одна «кісточка» верхнього ряду замінює 10 «кісточок» нижнього. Щоб прочитати одержаний результат, «спускаємося» зверху вниз. Наприклад. Додамо до набраного числа 123,75 число 5,46.
- 123,75 + 5,46 = 129,21
Спочатку пересуваємо вліво 5 кісточок на дротику одиниць, одержимо число 128,75. Далі ми повинні пересунути вліво 4 кісточки «після коми», але їх там тільки 3. Пересуваємо ці 3 кісточки вліво до 7 кісточок, які вже там є. Замінюємо 10 кісточок на 1 кісточку вищого розряду одиниць. І пересуваємо вліво ще 1 кісточку «після коми». Одержимо число 129,15. Нарешті подібно додаємо ще 6 кісточок нижчого розряду і одержуємо результат 129,21. Віднімання на рахівниці виконується подібним способом, що і додавання, тільки в зворотному порядку. Тобто віднімаючи від одного числа інше, пересуваємо «кісточки» з відповідних рядів зліва направо.
Для наглядного прикладу пропоную переглянути відео: Як рахувати на рахівницях?
Множення для кожного числа на рахівниці виконується різними способами.
- Якщо вам потрібно помножити на 2 або 3, замініть цю дію додаванням, «додаючи» це число 2 або 3 рази відповідно.
- Множення на 4 замінюємо множенням на 2, а потім множимо результат знову на 2.
- Щоб помножити на 5, перенесіть всі кісточки числа на одну лінію вгору (тобто помножте його на 10), потім поділіть число на 2.
- Щоб помножити число на 6, його потрібно помножити на 5 описаним вище способом, потім до отриманого результату додати число, яке було на початку обчислень.
- Щоб помножити на 7, спочатку помножте число на 10, а потім від отриманого значення відніміть множимо число три рази.
- Множення на 8 або 9 замінюють множенням на 10 і відніманням 2-х або 1-го початкового числа.
- Множники, наступні після 10, «розкладають» на складові. Наприклад, вам потрібно помножити на 12 — ви розкладаєте цей множник на 10 і 2. Додайте число з самим собою (помножте на 2), потім додайте до нього число, яке в 10 раз більше від заданого.
Ділення на рахівниці — процес складний і доступний тільки професіоналам.
Рахівниці досить довго використовувалася для грошових та інших підрахунків в XX столітті. Наразі повністю витіснені електронними пристроями.
Посилання на статтю
Детальніше про алгоритми роботи механічних обчислювальних приладів ви можете розглянути в статті Наукові записки молодих учених: АЛГОРИТМИ РОБОТИ МЕХАНІЧНИХ ОБЧИСЛЮВАЛЬНИХ ПРИЛАДІВ: ВИКОРИСТАННЯ ІСТОРИЧНОГО МАТЕРІАЛУ В ШКІЛЬНОМУ КУРСІ ІНФОРМАТИКИ
Також можете переглянути Механічні обчислювачі
До сторінки Скарбниця алгоритмів обчислення за допомогою технічних засобів