Ада Лавлейс

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Ada.lovelace.jpg

Вся її життя було апофеозом великої битви між світом емоцій і світом логіки, між суб'єктивним і об'єктивним, між поезією і математикою, між слабким здоров'ям і вибухами енергії!

Августа Ада Лавлейс

Девіз: «Ви отримуєте від людей більше, якщо їм суперечите ».

Ада Лавлейс - англійка-математик. Відома насамперед створенням опису обчислювальної машини, проект якої був розроблений Чарльзом Беббіджем. Вчена склала першу в світі програму для цієї машини, ввела у вжиток терміни "цикл" та "робоча комірка". Її вважають першим програмістом

Бетті Туула. Ada: The Enchantress of Numbers(Чарівниця Чисел)

Історичний екскурс

10 грудня 1815 народилася Ада Лавлейс (Августа Ада Байрон) - перший програміст, в честь якої назвали універсальну мову програмування.

Ада була єдиною законнонародженою дитиною англійського поета Джорджа Гордона Байрона та його дружини Анни Ізабелли Байрон. Її батько, поет Джордж Ноель Гордон, лорд Байрон, залишив дружину, відправившись в революційну Італію, і в сімейному колі більше не з'являвся. Так що виховання першого в світі програміста цілком лягло на тендітні плечі матері - чарівної леді Байрон. Дівчинка рано захопилася музикою і математикою, що не могло не радувати леді Байрон. Бо всі страхи її світу таїлися в інших сферах - у галузі літератури і поезії.

Ада найнесподіванішим чином виправдала надії матері.

У початку 1828 р. у неї раптом з'явилася схильність проводити весь вільний від навчання час за закритими дверима своєї кімнати. Леді Байрон цілком закономірно запідозрила дочку в поетичному письменництві і не на жарт перелякалася. «Тінь батька» чітко і страшно замаячила на сімейному горизонті. Кілька важких вечорів Ганна Ізабель відчайдушно долала в собі материнський інстинкт на користь «широти поглядів», а потім таки зажадала у дочки звіту. Дванадцятирічна дівчина витягла з-під ліжка стопку паперів і, відчайдушно червоніючи від сорому, показала леді Байрон ... професійно виконані креслення літального апарату власної конструкції. Ада складала крила!

Коли Лавлейс виповнилося 17 років, вона змогла виїжджати в світ і була представлена ​​королю та королеві. Ім'я Чарльза Беббіджа юна міс Байрон вперше почула за обіднім столом від Мері Сомервілль.

Чарлз Беббідж і його чудові машини

Carlz bebidj.GIF

Беббідж в момент їхнього знайомства був професором на кафедрі математики Кембриджського університету - як сер Ісаак Ньютон за півтора століття до нього. Пізніше вона познайомилася і з іншими видатними особистостями тієї епохи: Майклом Фарадеєм, Девідом Брюстером, Чарльзом Уитстоном, Чарльзом Діккенсом та іншими. За кілька років до вступу на посаду, Беббідж закінчив опис лічильної машини, яка змогла б робити обчислення з точністю до двадцятого знака.

Difference-Engine.jpg


В 1842 році Чарльз Беббідж був запрошений провести семінар про свою аналітичну машину в Туринський університет. Юний італійський інженер Луіджі Менабреа записав лекцію французькою мовою, яка була пізніше опублікована. Беббідж попросив графиню Аду перекласти записи Менабреа на англійську мову та додати до тексту коментарі. Витративши більше року вона переклала і опублікувала свою роботу. Її робота виявилася більш обширною за оригінал. В одному зі свої коментарів леді Авлейс описала алгоритм обчислення чисел Бернуллі на аналітичній машині. Пізніше було визнано, що це була перша програма спеціально написана для виконання на комп'ютері.

Pisma adi.GIF

Саме з цієї причини Ада вважається першим програмістом, хоча машина не була сконструйована за життя Ади.


Листи Ади і медаль, якою Лондонське астрономічне товариство нагородило Беббіджа в 1824 р.


Науковець померла в 1852-му у віці 36 років від раку матки. Її поховали у родинному склепі Байронів поруч зі батьком, якого вона ніколи не знала за життя.

На її честь

  • У середині 70-х рр.. нашого століття міністерство оборони США (одіозний Пентагон) офіційно затвердив назву єдиної мови програмування американських збройних сил. Мова носить назву Ada
  • З недавнього часу у програмістів всього світу з'явилося своє професійне свято. Він так і називається - «Всесвітній День програміста» - і святкується 10 грудня. Саме в день народження Ади Лавлейс
  • На честь неї в Америці названі два міста в штатах Алабама і Оклахомі.
  • Коледж в Оклахомі присвячений їй

Cуть і призначення машини зміняться від того, яку інформацію ми в неї вкладемо. Машина зможе писати музику, малювати картини і покаже науці такі шляхи, які ми ніколи і ніде не бачили. Ада Лавлейс

Ада Августа передбачала призначення комп'ютера ще до того, як його створили. Те, що сьогодні увійшло в наше життя - багатофункціональний інструмент для вирішення величезної кількості прикладних завдань, Ада розгледіла в далеких 40-х рр.. XIX ст.! Вона сформулювала, навіщо людині потрібен комп'ютер: Розробка і пакетна обробка будь-яких функцій ... Машина - механізм вираження невизначеної функції будь-якого ступеня спільності і складності.


Життя Ади Лавлейс утворює якийсь міфічний резонанс із нашим цифровим століттям: шанобливі відвідування могили Ади тепер перевершують чисельністю паломництва на могилу її батька, поета Байрона.

Додаткові матеріали

Ада Лавлейс_презентація

Для тих хто хоче знати більше

1. Ада Лавлейс: Політ на крилах математики

2. Перша програмiстка у свiтi.Ада Августа Лавлейс

3. Августа Ада Лавлейс

4. Леді цифр

5. Ада Лавлейс

6. Ада Лавлейс, первый в мире программист