АЦП і ЦАП. СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

АЦП і ЦАП

Аналогово-цифровой і цифро-аналоговый перетворювачі. Перший перетворює аналоговий сигнал в цифрове значення амплітуди, другий виконує зворотне перетворення. У англомовної літературі застосовуються терміни ADC і DAC, а сполучений перетворювач називають codec (coder-decoder).

Принцип роботи АЦП полягає у вимірюванні рівня вхідного сигналу і видачі результату у цифровій формі. Через війну роботи АЦП безперервний аналоговий сигнал перетворюється на імпульсний, з одночасним виміром амплітуди кожного імпульсу. ЦАП отримує на вході цифрове значення амплітуди видає не вдома імпульси напруги чи струму потрібної величини, які розташований його інтегратор (аналоговий фільтр) перетворює у безперервний аналоговий сигнал.

Для правильної роботи АЦП вхідний сигнал ні змінюватися протягом часу перетворення, навіщо з його вході зазвичай поміщається схема выборки-хранения, яка фіксує миттєвий рівень сигналу і що зберігає його використовують протягом всієї перетворення. На виході ЦАП він може встановлюватися таку схему, переважна вплив перехідних процесів всередині ЦАП на параметри вихідного сигналу.

При частковій дискретизації спектр отриманого імпульсного сигналу у своїй частині 0 Fa повторює спектр вихідного сигналу, а вище містить низку відображень (aliases, дзеркальних спектрів), розташовані навколо частоти дискретизації Fd і його гармонік (бічні смуги). У цьому перше відбиток спектра від частоти Fd у разі Fd = 2Fa розташовується безпосередньо за смугою вихідного сигналу, і вимагає щодо його придушення аналогового фільтра (anti-alias filter) із високим крутизною зрізу. У АЦП цей фільтр встановлюється на вході, аби внеможливити перекриття спектрів та його інтерференцію, а ЦАП - не вдома, щоби пригнобити в вихідному сигналі надтональные перешкоди, внесені частковій дискретизації.