Інформатика у Канаді (МІ18Б Мулик І.М.;П’ятигора М.В.

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

ОСОБЛИВОСТІ НАВЧАННЯ ІНФОРМАТИКИ В ЗАКЛАДАХ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ КАНАДИ

Особливості навчання в Канаді у закладах середньої освіти

Система освіти Канади станом на початок ХХІ ст. є однією із найбільш ефективних систем освіти у світі. Про це свідчать звіти про результати різноманітних міжнародних конкурсів, в яких канадські школярі займають призові місця, високий рівень показників, що засвідчують участь дорослого населення країни вікової категорії 25-64 років у формальних та неформальних програмах неперервного навчання. За рівнем якості організації освітнього процесу та показниках отриманих знань Канада не поступається ні Сполученим Штатам, ні Великій Британії, ні будь-якій іншій європейській країні. Не зважаючи на те, що дана країна є однією з найбільших, наймолодших і наймультикультурніших держав американського континенту, система освітнього механізму тут відрізняється чіткістю, системністю та принципами демократизму, доступності та високими стандартами. В минулому десятилітті Канада була визнана однією з найбільш безпечних і привабливих для проживання країн у світі. А в 2019 році вона ввійшла до списку країн, де чотири міста з десяти міст світу, були визнаними найбільш сприятливими для проживання: Торонто, Ванкувер, Монреаль і Калгарі. Система вищої освіти в Канаді представлена університетами та коледжами. Основною відмінністю коледжів від університетів є відсутність програми магістратури. Вона необхідна лише для випускників, які бажають присвятити себе науці або викладанню. Пинцип неперервності освіти в Канади – це система взаємопов’язаних та взаємодоповнюючих компонентів, що характеризується компонентами, яких притаманні чітко визначена мета, завдання, функції.
Shema.png
Схема національної стратегії розвитку освіти Канади «Освічена Канада 2020» (Learn Canada 2020)
Аспекти.png
Позитивні аспекти/ознаки загальноосвітнього процесу канадської системи освіти

Особливості навчання інформатики

В закладах середньої освіти Канади учні мають можливість обрати напрям вивчення інформаційних технологій: основи інформатики, структури даних, алгоритмічний аналіз, мови програмування, комп'ютерні мережі і т.д. Під час навчання основам інформатики в канадських школах за загальноосвітньою методикою викладання процес починається формуванням в дітей понятійного апарату інформатики як науки. 20 Учні знайомляться як з базовими математичними принципами кодування інформації, так і з особливостями кодування інформації різного типу, з одиницями виміру довжини інформаційних повідомлень та з двійковою системою числення. Отримані знання необхідні для усвідомлення фізичних принципів опрацювання даних в комп’ютерах, а потім — для розуміння принципів роботи системного програмного забезпечення
Screen.png
Комп'ютерні вчені вивчають, створюють і обслуговують комп'ютерні системи для вирішення реальних проблем. Для цього вони повинні освоїти як апаратне, так і програмне забезпечення. Тому , саме на це спрямовують курс інформатики у школах Канади, а не тільки приділяти увагу використанню програмного забезпечення, наприклад офісних і мультимедійних додатків. Проте, щоб бути комп'ютерним вченим, очікується, що учень не тільки буде знати, як використовувати програмне забезпечення, але і як створювати власні апаратні і програмні рішення Викладачі, які вивчають інформатику, вважають, що недостатньо знати цифрові технології і просто користуватися технологіями. Технології змінюються такими швидкими темпами, що для процвітання і успіху в 21 столітті потрібно розуміти, як працюють комп'ютери. Одна з основних цілей вчителів полягає в тому, щоб перетворити користувачів технологій в їх творців, давши всім їх учням можливість думати, програмувати, будувати, творити, стояти на своєму і рости.
Для досягнення цієї мети вони:
1. Створюють середовище, в якому всі учні будуть отримувати задоволення від інформатики і відчувати, що вони можуть добре вчитися.
2. Формують різнобічних користувачів і творців комп'ютерних технологій з упором на навички самостійного вирішення проблем.
3. Залучають учнів і знайомлять їх з широким спектром комп'ютерних навичок, які дадуть їм можливість вибрати будь-який кар'єрний шлях, який вони оберуть.

Аналіз вмісту підручника з інформаційних технологій для загальноосвітніх навчальних закладів Канади

Книжка.png
Даний посібник був розроблений в 2018 році, на основі нової інформації про методику реалізації навчання інформаційних технологій для учнів закладів загальної середньої освіти. Від мов програмування і обладнання до кібербулінга та ігор - цей комплексний підручник охоплює всі основи інформатики. У цьому наочному навчальному посібнику розглядаються технічні аспекти комп'ютерів, такі як їх робота, новітні цифрові пристрої і програмне забезпечення, а також принцип роботи Інтернету. Це також зміцнює впевненість батьків і дітей, коли вони стикаються з такими проблемами, як забезпечення безпеки в Інтернеті, цифровий етикет і вміння долати потенційні пастки соціальних мереж. Підручник підтримує канадську навчальну програму. Вільний стиль написання, допомагає пояснювати складні домашні завдання, які потенційно викликають жах, а барвиста графіка допомагає зробити вивчення світу інформатики захоплюючим. Навчальний матеріал канадського підручника мстить розподіл по темам згідно нової програми на тринадцять розділів та має модульну будову.
Розділи.png
Розділи канадського підручника для інформаційних технологій



Той факт, що підручник починається з самих основ, а потім більш детально розкриває вузькі поняття, свідчить, що це допоможе сформувати правильну початкову базу знань для новачків в галузі обчислень та образ мислення, необхідний для вивчення мови програмування ще більш детально. Також, важливими у цьому посібнику є розділи про цифрові медіа та їх взаємодії в реальному світі. Підручник пропонує безліч порад з поведінки в соціальних мережах, обміном контенту, і вміння вести себе в цифровому середовищі, а також багато іншого про те, як залишатися в безпеці в Інтернеті. Для відпрацювання практичних навичок після освоєння певного матеріалу для учнів та вчителів в співпраці (поділ на дрібні групи) у рубриці, яка має назву «Працюємо з комп’ютером» йде перелік тренувальних вправ з детальним алгоритмом виконання завдань з певної теми.

Аналіз типових завдань для самостійного опрацювання

В основі побудови змісту навчання інформаційним технологіям в рамках вимог до канадської загальноосвітньої програми підготовки учнів старшої та середньої школи покладено також розвивально-компетентнісний 34 підхід, де кінцевим результатом навчання інформатиці є такі результати :
1) формування в дітей старшої загальноосвітньої школи стійких навичок алгоритмічного, структурного, логічного та критичного мислення з подальшим вектором сприяння вміння застосовувати їх до вирішення різноманітних завдань як у навчанні, так і в життєвій діяльності в майбутньому;
2) закладання фундаменту на основі здобутих знань, вмінь і навичок, подальшого досвіду навчальної та життєвої діяльності, вироблених ціннісних орієнтацій, позитивної мотивації предметні інформаційні технології в аспектах таких ключових компетентностей: інформаційно-комунікаційної, навчальної, комунікативно, математичної, соціальної, здоров'язбережувальної та інших
Алгоритм.png
Загальний алгоритм виконання певного завдання/проєкту з інформаційних технологій на основі канадської системи освіти



В канадській системі освіти більшість проєктів, які реалізовуються учнями старших класів, оформлюють у вигляді презентації результатів виконання проєкту. Така форма є змістовною та інформативною для широкого кола спостерігачів і дозволяє побудувати конструктивну дискусію.

Висновок

Аналізуючи уроки інформатики в закладах середньої освіти Канади, розуміємо, що акцент завжди на тому, про що думають учні. Уроки націлені на те, щоб навчити учнів актуальності обчислень в реальному світі; ця актуальність у кінцевому підсумку виникає з плідного питання, який входить в кожне питання уроку.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


1. Барабаш О. В. Розвиток неперервної освіти у Канаді: навчальний посібник / О. В. Барабаш. – Львів: ЗУКЦ, 2013. – 107 с.
2. Жалдак М.І. Модель системи соціально-професійних компетентностей вчителя інформатики [Електронний ресурс] / М.І. Жалдак, Ю.С. Рамський, М.В. Рафальська. — Режим доступу : http://lib.iitta.gov. ua/437/1/ 4. Egan J. E-learning. Factsheet of CIPD. http : //www.cipd.co.uk
3. Зарівна Оксана. Глобалізаційні виклики епохи: потреба в толерантності / Оксана Зарівна // Вища освіта України. – 2007. – № 4. – С. 84 – 87.
4. Карпинська Л. О. Формування професійної майстерності майбутніх учителів у системі вищої педагогічної освіти Канади : дис. … канд. пед. наук : 13.00.01 / Карпинська Лілія Олексіївна. – Одеса, 2005. – 194 с .
5. Келли Дж. Образование в Канаде: современное состояние и тенденции развития / Дж. Келли, Р. Данко, Е. Корзинский // Педагогика. – 2000. – №1. – С. 93 – 100.
6. Корсак К. В. Глобальні процеси і гуманітаризована освіта: західні та українські підходи / Констянтин Віталійович Корсак // Вища освіта України у національному і глобальному контекстах. – Яготин, 2005. – С. 6 – 16.
7. Лаєнз Джон. Система професійної підготовки вчителів у Канаді / Джон Лаєнз // Освіта і управління. – 2007. – Т. 1. – Ч. 4. – С. 163 – 169.
8. Митяева А. М. Содержание многоуровневого высшего образования в условиях реализации компетентностной модели / А. М. Митяева // Педагогика. – 2008. – № 8. – C. 57 – 64.
9. Морзе Н.В. Основні тенденції використання інформаційнокомунікаційних технологій в освіті [Електронний ресурс] / Н.В. Морзе. — Режим доступу : http://leader.ciit.zp.ua/files/plan/2013/prez30.11.13.pdf