Тема 1. Unix

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 23:02, 24 грудня 2012; KAZ 2Y5 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

UNIX (Ю́нікс)

— це операційна система, яка спочатку розроблялася впродовж 1969—1970-х років групою співробітників підрозділу Bell Labs корпорації AT&T, яка включала Денніса Рітчі, Кена Томпсона та Дугласа Макілроя. Натепер існує безліч різних UNIX-систем, які, в свою чергу, об'єднуються в родини. В їх розробці в різний час брали участь AT&T, деякі комерційні фірми, а також некомерційні організації.

Денніс Рітчі
Кен Томпсон
Дуглас Макілрой


Історія Юнікс-подібних систем

У 1957 році Bell Labs розпочала створення операційної системи для власних потреб. BESYS-система яка була створена під керівництвом Віктора Висоцького, потім він керував проектом який називався Multics,а потім був обраний головою інформаційного підрозділу Bell Labs. Besys уже не підходив на третє покоління комп'ютерів які з'явилися у 1964 році і було вирішено підключитися до проекту MULTICS(проект General Electric та Массачусетського технологічного інституту).AT&T надала підтримку цьому проектові(підтримка тривала до 1969 року тому що з проекту не було прибутку). Першочергово UNIX була розроблена у кінці 1960-х років співробітниками Bell Labs, у першу чергу Кеном Томпсоном, Деннісом Рітчі та Дугласом Макілроєм. У 1969 році Кен Томпсон написав першу версію нової операційної системи,а Брайан Керніган вигадав для неї назву — UNICS (UNIplexed Information and Computing System) — у противагу MULTICS (MULTIplexed Information and Computing Service). Пізніше ця назва скоротилась до UNIX. У 1970 р. вийшла версія для PDP-11, найуспішнішого сімейства мікрокомп'ютерів 1970-тих (у СРСР воно відомо як СМ ЕВМ). У 1973 р. було прийняте рішення переписати ядро системи на щойно створеній мові Сі. UNIX став першою операційною системою, майже повністю написаною на мові програмування високого рівня, що суттєво спростило портування системи на інші архітектури. 15 жовтня на черговому симпозіумі ACM була представлена четверта версія UNIX. Незабаром з'явилася UNIX Version 5, з 1974 року розпочалося розповсюдження безкоштовно серед університетів та академічних закладів. До 1975 року вийшла UNIX Version 6, відома за широко розповсюдженими коментарями Джона Лайонса (Lions' Commentary on UNIX 6th Edition, with Source Code, [1], [2]). До 1978 р. система використовувалася більш ніж на 600 машинах, перш за все, в університетах. Версія 7 було останньою єдиною версією UNIX. Саме у версії 7 з'явився близький до сучасного інтерпретатор командного рядка Bourne shell.


Дерево розвитку Unix-подібних систем

Unix history-simple.png


























Unix-війни

На початку 1980-тих компанія AT&T, якій належали Bell Labs, зрозуміла цінність UNIX та почала створення комерційної версії UNIX. Ця версія, яка надійшла у продаж у 1982 році, отримала назву UNIX System III та базувалася на сьомій версії системи. Трохи раніше, у 1977 р. лабораторія Білла Джоя в університеті Берклі створила власну версію UNIX, яка базувалась на UNIX Version 6. Ця версія отримала назву BSD (англ. Berkeley Software Distribution). Поворотнім моментом у історії UNIX стала реалізація у 1980 р. стека протоколів TCP/IP. До цього міжмашинна взаємодія в UNIX перебувала у зародковому стані — найбільш суттєвим способом зв'язку був UUCP (засіб копіювання файлів з одної UNIX-системи у іншу, яке спочатку працювало через телефонні мережі за допомогою модемів). Було запропоновано два інтерфейси програмування мережевих програм: Berkley sockets та інтерфейс транспортного рівня TLI (англ. Transport Layer Interface). Інтерфейс Berkley sockets був розроблений в університеті Берклі та використовував стек протоколів TCP/IP, розроблений у цьому ж університеті. TLI був створений AT&T згідно з визначенням транспортного рівня моделі OSI та вперше з'явився у системі System V версії 3. Хоч ця версія містила TLI та потоки, першочергово у ній не було реалізації TCP/IP та інших мережевих протоколів, але подібні реалізації пропонувались сторонніми фірмами. Реалізація TCP/IP офіційно та остаточно була включена у базову поставку System V версії 4. Це, також як і інші міркування (більшою частиною ринкові), призвело до остаточного розмежування між двома гілками UNIX — BSD (університету Берклі) та System V (комерційна версія від AT&T). Потім багато компаній ліцензували System V у AT&T, і розробили власні комерційні різновиди UNIX, такі, як AIX, HP-UX, IRIX, Solaris.

Відкритий код

У березні 1993 року основні учасники UI і OSF формується Common Open навколишнього середовища Програмне забезпечення (COSE) альянс, фактично поклало кінець із самих значних епохи Unix війни. У червні AT & T продала свої активи в UNIX Novell , а в жовтні Novell передала Unix бренду X / Open. У 1996 році X / Open і OSF нових об'єдналися в Open Group . Cose роботи, такі як єдиної специфікації UNIX , поточний стандарт для фірмових Unix, в даний час відповідальність Open Group. Тим не менш, збиток для репутації на ринку Unix-було зроблено. З тих пір, випадкові сплески Unix фракційності спалахнули, таких як HP / ШОС " 3DA "альянс в 1995 році, і проект Монтерєє в 1998 році, об'єднується IBM , SCO , Sequent і Intel за яким пішов судовий процес ( SCO проти IBM ) між IBM і SCO нові, раніше Caldera . Поширення Berkeley Software стала незалежною Unix-подібна операційна система, чистка коду, авторські права на AT & T, в період 1989-1994 років. За цей час різні відкритим вихідним кодом BSD похідні оформилися, починаючи з 386BSD , яка незабаром була змінив FreeBSD і NetBSD . OpenBSD з'явилася в 1995 році як відгалуження NetBSD.

Повстання Linux і GNU

Images.jpg
У період BSD про правові потрясінь, майже-повна GNU операційної системи був зроблений оперативно за рахунок включення в Linux ядро, і незліченна безліч операційних систем, об'єднані під маркою "GNU / Linux", з'ясувалося, що були засновані на цю комбінацію. GNU / Linux був написаний з нуля, щоб уникнути питань авторського права, і її похідні, не сумісні достатньо, щоб претендувати на торговельну марку Unix. З іншого боку, BSD системи можуть принаймні, стверджують, прямі предки до версії 7 Unix . Або, по Open Source адвокат Ерік Реймонд , BSD систем, можуть вважатися «генетичними Unix", якщо не "торгової марки Unix".Mac OS X v10.5 є першою операційною системою з відкритим вихідним кодом BSD код, який буде сертифікований як Unix повністю сумісними.