Стаття до проекту "Інформаційне суспільство" Рокицький Олексій

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 19:33, 24 травня 2016; 1055278 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Imgowdgpic081092dn201603021213.jpg

Потужний потік нової інформації, реклами та застосування комп'ютерних технологій надають велику увагу вихованню дитини і його сприйняттю навколишнього світу. Істотно змінюється і характер їїулюбленої практичної діяльності - гри, змінюються її улюблені герої і захоплення. Раніше інформацію з будь-якої теми дитина могла отримати за різними каналами: підручник, довідкова література, лекція вчителя. Але, сьогодні, з огляду на сучасні реалії, вчитель повинен вносити в навчальний процес нові методи подачі інформації. Виникає питання - навіщо? Мозок дитини, налаштований на отримання знань у формі розважальних програм по телебаченню, набагато легше сприйме запропоновану на уроці інформацію за допомогою медіа засобів.

Вже давно доведено, що кожен учень по-різному засвоює нові знання. Раніше, викладачам важко було знайти індивідуальний підхід до кожного учня. Тепер, з використанням комп'ютерних мереж і онлайн-засобів, школи отримали можливість подавати нову інформацію таким чином, щоб задовольнити індивідуальні запити кожного учня. Необхідно навчити кожну дитину за короткий проміжок часу опановувати, перетворювати і використовувати в практичній діяльності величезні масиви інформації. Дуже важливо організувати процес навчання так, щоб дитина активно, з цікавістю і захопленням працювала на уроці, бачила плоди своєї праці і могла їх оцінити.

Допомогти вчителю у вирішенні цього непростого завдання може поєднання традиційних методів навчання із сучасними інформаційними технологіями, у тому числі і комп'ютерними. Адже використання комп'ютера на уроці дозволяє зробити процес навчання більш мобільним, диференційованим та індивідуальним. Поєднуючи в собі можливості телевізора, відеопрогравача, книги, калькулятора та універсальної іграшки, здатної імітувати інші іграшки і найрізноманітніші ігри, сучасний комп'ютер, разом з тим, є для дитини рівноправним партнером, здатним дуже гнучко реагувати на її дії і запити, якого їй час-від-часу так не вистачає. З іншого боку, цей метод навчання є досить привабливим і для вчителів: допомагає краще оцінити здібності і знання дитини, зрозуміти її, спонукає шукати нові, нетрадиційні форми і методи навчання. Будь-яка педагогічна технологія - це інформаційна технологія, оскільки основу технологічного процесу навчання складає отримання і перетворення інформації.

Більш вдалим терміном для технологій навчання, що використовують комп'ютер, є комп'ютерна технологія. Комп'ютерні (нові інформаційні) технології навчання - це процес підготовки і передачі інформації, засобом здійснення яких є комп'ютер.

При підготовці до уроку з використанням ІКТ вчитель не повинен забувати, що це УРОК, а значить складає план уроку виходячи з його цілей. При відборі навчального матеріалу він повинен дотримуватися основних дидактичних принципів: систематичності та послідовності, доступності, науковості та ін. У той же час, комп'ютер не замінює вчителя, а лише доповнює його. Інформаційні технології здатні: стимулювати пізнавальний інтерес учнів; надавати навчально-виховній роботі проблемний, творчий, дослідницький характер і розвивати самостійну діяльність учнів; забезпечувати навички діяльності учня стосовно інформації, що міститься в навчальних предметах і освітніх областях, а також, у навколишньому світі; за допомогою реальних об'єктів (телевізор, магнітофон, комп'ютер) та інформаційних технологій (відеозапис, ЗМІ, Інтернет), формувати в учня вміння самостійно шукати, аналізувати і відбирати необхідну інформацію, організовувати, перетворювати, зберігати і передавати її; сприяти соціальній адаптації учнів, впливати на відносини з однолітками; позитивно впливати на формування особистості учня, надавати йому більш високий соціальний статус.

Використання ІКТ у роботі педагога дає можливість: самоосвіти педагога, підвищення його професійного рівня; отримувати найсучаснішу інформацію з теми, оновлювати навчальний та дидактичний матеріал; мати доступ до методичної бази, розробок; спілкуватися з колегами на різних форумах; отримувати кваліфіковані консультації та поради експертів; публікувати свої матеріали; брати участь в обговоренні опублікованих матеріалів; обмінюватися досвідом з колегами з інших регіонів та країн; брати участь в професійних конкурсах, вебінарах.