Відмінності між версіями «Проект з ОІ та ІКТ і Зоології: "Багатоніжки" - № 15 групи ПГФ, 2018.»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
(Матеріали проекту)
Рядок 25: Рядок 25:
 
== Матеріали проекту ==
 
== Матеріали проекту ==
 
===Інтернет ресурси проекту===
 
===Інтернет ресурси проекту===
Список посилань на ресурси проекту (якщо посилань багато, то зробіть на новій сторінці).
+
 
Посилання на створену колекцію закладок
+
[http://biology-konspect.org/?content=2891| Багатоніжки]
 +
[https://uk.wikipedia.org/wiki/Багатоніжки| Myriapoda]
 +
[http://www.lucanus.org.ua/fauna/ua-myriapoda.htm]
 +
 
  
 
===Додаткові матеріали проекту===
 
===Додаткові матеріали проекту===

Версія за 22:51, 15 грудня 2018

Багатоніжки

005a95267a9ee6a77d38f6e1c92a0a5d.jpg

Кількість видів цього класу точно не визначена: різні автори називають цифри від 10 до 53 тисяч. У фауні України багатоніжки досліджені недостатньо - відомо трохи більше 150 видів. Населяють біотопи з підвищеною вологістю: лісову підстилку, трухляві пні, живуть під камінням, у ґрунті. Численні в тропіках і субтропіках.

Довжина тіла — від 2 мм до 28 см (гігантська сколопендра – Scolopendra gigantea). Тіло складається з двох відділів — голови і посегментованого тулуба. Кількість сегментів варіює від 14 до 181. У більшості на кожному сегменті є пара кінцівок. Отже, ніг багато (звідси назва); скорочуються і переміщуються вони по черзі, немов хвилею. Голова чітко відмежована від тулуба. Вона утворилася внаслідок злиття акрона із чотирма або трьома сегментами тулуба. У другому випадку останній головний сегмент залишається вільним і має назву «шийний». На голові розміщені пара вусиків, які є органами дотику і нюху, та ротові органи (мандибули і дві пари максил). У деяких рот спереду прикритий хітинізованою верхньою губою. Очі, як правило, прості, лише у деяких - складні. Кінцівки тулуба здебільшого однорідні, складаються з ряду члеників і закінчуються кігтиком.

Тіло вкрите хітинізованою, іноді просякнутою вапном кутикулою, під якою є шар гіподермального епітелію, що її виділяє. У ньому є численні шкірні залози (особливо в ківсяків), що відкриваються назовні отворами на спинному боці тіла.

Нервова, травна, видільна системи - типові для членистоногих. Дихають за допомогою трахей, що відкриваються дихальцями (стигнами) на черевному боці сегментів тулуба.

Кровоносна система незамкнена. Серце у вигляді довгої трубки тягнеться вздовж тіла над кишкою. Позаду трубка сліпо замкнена, а попереду продовжується в аорту. Серце відповідно до сегментів поділене на камери: кожна камера має 2 остії. До камер прикріплюються крилоподібні м'язи. Кров (гемолімфа) рухається від заднього кінця серця до переднього, звідки вона надходить в аорту, артерії, потім у лакуни. Знову до серця кров потрапляє через остії в камерах.

Багатоніжки - організми роздільностатеві. Запліднення зовнішньо-внутрішнє або внутрішнє. Розвиток прямий або з анаморфозом. При анаморфозі з яйця розвивається личинка з неповною кількістю сегментів; вони поступово доростають у процесі линьок. Зона росту лежить у задній частині тулуба -перед тельсоном. У багатьох Мугіоросіа виражена турбота про потомство. Вони відкладають яйця в гнізда, або обвивають кладку своїм тілом, залишаючись у такому стані декілька тижнів (у цей час не живляться).

Багатоніжки - нічні тварини, денного світла вони уникають. За способом живлення - сапрофаги або хижаки.

Ідея проекту

Розкрийте задум, мету вашого проекту, передбачуваний результат

Автор проекту

ПІП автора(ів), посилання на їхні власні сторінки

Матеріали проекту

Інтернет ресурси проекту

Багатоніжки Myriapoda [1]


Додаткові матеріали проекту

Посилання на файли, презентації та інші корисні матеріали

Результати проекту

Звіт у вигляді презентації..