Навчальний курс "Картографія з основами топографії"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Зміст

Назва курсу

......


Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень:

Мета та завдання навчального курсу

Мета курсу - формування базових, систематизованих знань та практичних вмінь в галузі картографії й топографії, як складових частин наук географічного циклу.

Завдання курсу: опанувати теоретичні основи картографії як науки; ознайомити студентів з науковими основами оформлення картографічних творів; навчити майбутнього фахівця читати, аналізувати, досліджувати та оцінювати загальногеографічні і тематичні карти для отримання інформації про місцевість; опанувати методику топографічних зйомок місцевості та основи проектування карт.

У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати: способи картографічного зображення і основи проектування карт; види і способи топографічних зйомок; стадії топографо-геодезичних робіт; види і типи лінійних і кутових вимірювань; сутність, зміст, будову приладів та порядок робіт при проведенні теодолітної, тахеометричної, бусольної, окомірної, мензульної зйомок; сутність і особливість аерофототопографічної зйомки тощо.

вміти: читати, аналізувати, досліджувати та оцінювати загальногеографічні та тематичні карти для отримання інформації про місцевість; визначати геграфічні та прямокутні координати, географічні та магнітні азимути, дирекційні кути, румби; визначати площі ділянок; викреслювати окремі умовні знаки та фрагменти карт; виявляти математичні, допоміжні та додаткові елементи топографічних карт і планів; аналізувати рельєф, визначати кількісні показники рельєфу, форму та стрімкість схилів, наносити на карту характерні лінії рельєфу, визначати позначки висот точок та взаємні перевищення між ними; будувати профілі; орієнтувати карту чи план на місцевості; здійснювати окомірне вимірювання за картами тощо.


Робоча програма курсу

Автор (автори) курсу

Посилання на сторінки авторів

Онищенко Євген

Учасники

Група 11, факультет природничо-географічний, 2014-2015 н.р. викладач Онищенко Євген Вячеславович



Графік навчання

Варіант Структура

Змістовий модуль 1. Поняття про картографію. Топографічна карта

Тема №1. Вступ до картографії

Поняття про картографію та її складові. Зв’язок картографії з іншими науками. Види картографування. Основні етапи розвитку картографії. Карта та її властивості. Основні елементи географічних карт. Класифікація карт. Інші картографічні твори.

Тема №2. Топографічна карта та її властивості

Поняття про топографічну карту і топографічний план. Особливості топографічних карт і планів. Розграфлення і номенклатура топографічної карти. Рамки аркуша топографічної карти. Проекція топографічної карти. Географічні та прямокутні координати.

Тема №3. Географічний зміст топографічних карт

Умовні знаки та їх типи. Класифікація умовних знаків. Зображення водних об’єктів на топографічних картах. Зображення рослинності і ґрунтів на топографічних картах. Зображення рельєфу на топографічних картах. Зображення населених пунктів та інших соціально-економічних об’єктів на топографічних картах. Зображення шляхів сполучення на топографічних картах. Зображення опорних геодезичних пунктів, шельфу, кордонів і меж на топографічних картах.

Тема №4. Орієнтування на місцевості

Способи визначення сторін горизонту. Способи орієнтування карти. Способи визначення положення точки стояння. Кути орієнтування: істинний азимут, магнітний азимут, дирекційний кут, дирекційний румб. Рух на місцевості за азимутами.


Змістовий модуль 2. Топографічні зйомки місцевості

Тема №1. Класифікація і види зйомок

Поняття про топографічні зйомки місцевості. Зйомки у вертикальній площині. Зйомки у горизонтальній площині. Сумісні зйомки. Наземні і дистанційні зйомки. Кутомірні і кутокреслярські зйомки.

Тема №2. Створення робочої основи зйомки

Поняття про робочу основу (полігон). Станції і пікети. Спосіб кутової засічки. Спосіб азимутальної засічки. Спосіб полярної засічки. Спосіб перпендикулярів. Геодезичні опорні сітки. Методи побудови геодезичних опорних сіток. Знімальні сітки згущення.

Тема №3. Планові зйомки

Лінійні вимірювання на місцевості. Вимірювання відстаней простими приладами. Вимірювання відстаней віддалемірами. Вимірювання відстаней за допомогою математичних розрахунків. Планові зйомки простими приладами. Теодолітна зйомка.

Тема №4. Висотні зйомки

Просте геометричне нівелювання. Послідовне геометричне нівелювання. Тригонометричне нівелювання. Фізичне (барометричне) нівелювання.

Тема №5. Планово-висотні зйомки

Планово-висотні зйомки простими приладами. Мензульна зйомка.

Тема №6. Аерофототопографічна зйомка

Льотно-знімальні роботи. Аерофотоапарати та їх типи. Класифікація аерофотознімків. Основні елементи аерофотознімка. Дешифрування аерофотознімків. Прямі та опосередковані дешифрувальні ознаки. Трансформування аерофотознімків. Накидний монтаж і його репродукція. Фотосхема. Фотоплан. Фотокарта.


Змістовий модуль 3

Навчальні теми змістового модуля 3.

Змістовий модуль 4

Навчальні теми змістового модуля 4.

Варіант Календар

Тиждень 1

Навчальні теми для вивчення на 1-му тижні.

Тиждень 2

Навчальні теми для вивчення на 2-му тижні.

Тиждень 3

Навчальні теми для вивчення на 3-му тижні.

Тиждень 4

Навчальні теми для вивчення на 4-му тижні.


Зміст курсу

Змістовий модуль І. Назва модулю

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Змістовий модуль ІІ. Назва модулю

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Змістовий модуль ІІІ. Назва модулю

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2


Ресурси

Рекомендована література

Базова


Допоміжна

Інформаційні ресурси

---