Відмінності між версіями «Конспект урока№10 Ковалевой Евгении»

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 182: Рядок 182:
 
б) В якому році сумарний врожай яблук перевищить 90 тонн?       
 
б) В якому році сумарний врожай яблук перевищить 90 тонн?       
  
* Дані задачі підвищеної складності. Вони призначені для роботи учням, які проявляють підвищений інтерес до предмету. Їх можно запропонувати учням, у яких залишився час після виконання основної роботи. Учнів, які правильно розв'язали дані задачі отримують підвищені підсумкові оцінки за работу на уроці.   
+
Задачі 3* підвищеної складності. Вони призначені для роботи учням, які проявляють підвищений інтерес до предмету. Їх можно запропонувати учням, у яких залишився час після виконання основної роботи. Учнів, які правильно розв'язали дані задачі отримують підвищені підсумкові оцінки за работу на уроці.   
  
 
'''V. Підведення підсумків уроку.'''
 
'''V. Підведення підсумків уроку.'''

Поточна версія на 23:50, 21 грудня 2008

Тема уроку: Опис і реалізація найпростіших циклічних програм.

Мета: закріпити отримані знання по темі "Вказівка повторення та її опис мовою блок-схем та мовою програмування", навчитися застосовувати отримані знання для розв'язування задач; розвивати логічне мислення, пізнавальну активність, пам'ять та увагу; формувати в учнів комп'ютерну грамотність, виховувати бережне відношення до компютерної техніки.

Тип уроку: урок розвитку і закріплення умінь та навичок.

                                                                        Хід уроку:

1. Організаційний момент:

Добрий день , сідайте.Записуємо нову тему у зошиті "Опис і реалізація найпростіших циклічних програм "

ІІ Актуалізація опорних знань

Давайте пригадаємо що ви вже знаєте.

1). Що називається циклом?

2). Які цикли ви знаєте?

3). В яких випадках використовується цикл While (For)?

До дошки викликаються три учні. Кожному дається завдання описати один з типів циклів і розповісти, як він працює.

ІІІ Розв'язування вправ.

На попередньому уроці ми з вами вивчили як описуються цикли в мові Паскаль, а сьогодні спробуємо навчитися застосовувати ці знання для розв'язування задач.

Задача1:

Із чисел від 10 до 99 вивести ті, сума цифр яких дорівнює n.

Питання до учнів:

-Яким типом циклу будемо користуватися?

- Яким чином можна виділити останню (молодшу) цифру числа?

-Яким чином можна виділити першу (старшу) цифру числа?

Позначимо через к- чергове число;

P1 - старшу цифру числа k,

P2 - молодшу цифру числа k,

S - суму цифр числа k, будемо друкувати тільки в тому випадку, коли сума P1 и P2 буде рівна S.

Розв'язування цієї задачі проводимо методом роботи під керівництвом вчителя. Спочатку складаємо блок-схему, а потім викликаємо учня до дошки записати програму на мові Паскаль.

PROGRAM Z1;

VAR k,n,P1,P2,S:INTEGER;

BEGIN

WRITELN('введіть ціле число');

Readln(n); {вводимо ціле число}

For k:=10 to 99 do

Begin

P1:=k div 10; {виділяемо старшу цифру}

P2:=k mod 10; {виділяємо молодшу цифру}

S:=P1+P2;

IF S=n THEN WRITELN(k);

END;

END.

Задача 2:

Роздрукувати квадрати чисел, які знаходяться в діапазоні від 0 до 1 з кроком 0,2.

- Чи можна дану задачу розв'язати, використовуючи цикл For?

- Який цикл будемо використовувати?

Як і в попередній задачі складаємо блок-схему і записуємо задачу біля дошки.

PROGRAM Z2;

var k, s : integer;

begin

s := 0;

while s <= 1 do

begin

k := sqr(s);

writeln (k);

s := s + 0.2;

end;

readln;

end.

Задача 3:

Для перевірки фізичного розвитку перевіряють зріст учнів. Складіть програму, в якій запитується зріст чергового учня і обчислюється після завершення медогляду середній зріст тих, що пройшли медогляд. Кількість учнів, які підлягають огляду наперед невідома.

-Що треба знати щоб отримати середній зріст?

Щоб отримати середній зріст С, треба знати кількість учнів К та їх сумарний зріст S.

- Який цикл будемо використовувати і чому?

Для обчислення величин K і S будемо використовувати цикл WHILE, оскільки кількість учнів наперед невідома. Однак, постає проблема, яку умову слід обрати для завершення циклу. Легше всього домовитися – в кінці робочього дня у відповідь на запит о зрісті учня ввести яке-небуть фіктивне значенне, наприклад, 0.

PROGRAM Z3;

var k, s, r : integer; c : real;

begin

s := 0; k := 0;

write (‘введіть зріст учня’);

readln (r);

while r <> 0 do

begin

k := k + 1;

s := s + r;

write (‘введіть зріст учня’);

readln (r);

end;

c := s/k;

writeln (‘средний зріст учня’,c)

readln;

end.

IV. Самостійна робота на комп'ютерах:

Для самостійної работи на комп'ютері учням пропонуються два варіанта:

Вариант 1.

1. Температура С в градусах Цельсія змінюється від 0 до 100 з кроком 5. Надрукувати таблицю переводу температури із градусів Цельсія в градуси Фаренгейта (F). Формула переводу: F = 1,8 C + 32.

2. Складіть таблицю значень функції y = 5x – 2 на відрізку [1; 20] з кроком b = 2.

3.* У перший день пловець проплив 3 км. В кожний наступний день він пропливав на 10% більше, ніж в попередній.

а) В якій по рахунку день пловець почне пропливати больше 5 км?

б) До якого дня він суммарно пропливе більше 30 км?

Вариант 2.

1. Надрукувати таблицю відповідності між вагою в фунтах і вагою в кг для значень від 1 до 10 фунтів з кроком 0,5 фунта. Формула переводу: 1 фунт = 400 г.

2. Складіть таблицю значень функції y = 5x2 – 2x + 1 на відрізку [-5; 5] з кроком b = 2.

3.* Врожай яблук в 1990 році склав 20 тон. Вподальшому кожні два роки врожай зменшувався на 20%.

а) Починаючи з якого року, буде зібрано менше 5 тон?

б) В якому році сумарний врожай яблук перевищить 90 тонн?

Задачі 3* підвищеної складності. Вони призначені для роботи учням, які проявляють підвищений інтерес до предмету. Їх можно запропонувати учням, у яких залишився час після виконання основної роботи. Учнів, які правильно розв'язали дані задачі отримують підвищені підсумкові оцінки за работу на уроці.

V. Підведення підсумків уроку.

На сьогоднішньому уроці ми з вами вчилися розвязувати задачі з допомогою циклів.

— Розвязання якої задачі було для вас найбільш важким?

— З якими труднощами ви стикнулися при її розвязанні?

— Які задачі здалися легкими?

VI. Оголошення домашнього завдання.

-Повторити теоретичний матеріал з даної теми.

-Обчисліть останню суму членів ряду, при якій модуль різниці між поточним і попереднім членами ряду лишається меньшою 1. Крім суми вивести на екран значення останнього доданку і його номер. Складіть блок-схему і програму розв'язання задачі.

-Творе завдання. Складіть задачу на використання оператору цикла WHILE и розв'яжіть її (Складіть блок-схему і програму розв'язання задачі.)