Мазери
Роботу виконав - Мельник Дмитро 36 група
Головна → Відділ астрономії, оптики та квантової фізики → Мазери
Зміст
Загальний опис (принцип дії)
Мазер - квантовий генератор, який випромінює когерентні радіохвилі. Його назва - це скорочення від "Посилення мікрохвиль за допомогою вимушеного випромінювання"
Поширені типи:
- Атомні мазери
- Аміачний
- На вільних електронах
- Водневий
- Газові мазери
- Рубідієвий
- Твердолтільні мазери
- Рубіновий
- Залізо сапфіровий
[1].
Історична довідка
Така назва була запропонована в 1954 році американським вченим Таунсом, одним із творців мазера. Також до відкриття принципу роботи квантового ренератора причетні радянські вчені А.М.Прохоров, Н.Г.Басов, а також американці Дж.Вебер, Д.Гордон і Х.Цейгер.
В 1954 р. М.Г.Басов та А.М.Прохоров створили перший квантовой генератор на пучку молекул аміаку [2].
Технічні характеристики
Молекулярний генератор на аміаку створює коливання з частотою 23,87 ГГц, що відповідає довжині хвилі приблизно 1,25 см. Потужність такого генератора дуже мала і становить 10-9-10-10Вт. Головна особливість молекулярного генератора на аміаку - висока стабільність частоти. Подібний генератор може використовуватись в якості стандарту частоти [3].
Ще більшу високу стабільність частоти має генератор на пучку атомів водню, він генерує хвилі довжиною в 21 см і його потужність не перевищую 10-9Вт. [4]
Сфера застосування
Мазери застосовують у техніці, для космічного зв'язку[5], у фізичних дослідженнях, а також як квантові еталони частоти. Також допомогають складати міжнародний атомний час [1].
Фото, відео-матеріали
Перший прототип мазера на аміаку і винахідник Чарльз Таунс
[6].