Механічні напруження
Механічне напруга - це міра внутрішніх сил, що виникають в деформується тілі під впливом різних факторів. Механічне напруження в точці тіла визначається як відношення внутрішньої сили до одиниці площі в даній точці розглянутого перерізу.
Напруження є результатом взаємодії частинок тіла при його навантаженні. Зовнішні сили прагнуть змінити взаємне розташування частинок, а виникаючі при цьому напруги перешкоджають зсуву часток, обмежуючи його в більшості випадків деякою малою величиною.
Q =F/S Q - механічне напруження. F - сила, що виникла в тілі при деформації. S - площа.
Розрізняють дві складові вектора механічного напруги:
Нормальне механічне напруження - докладено на одиничну площадку перетину, по нормалі до перетину (позначається σ ). Дотичне механічне напруження - докладено на одиничну площадку перетину, в площині перерізу по дотичній (позначається τ ).
Сукупність напружень, що діють за різними майданчикам, проведеним через дану точку, називається напруженим станом у точці.
В системі СІ механічне напруження вимірюється в паскалях.
Тензор механічної напруги
Повний тензор механічної напруги елементарного об'єму тіла. Буквою σ позначені нормальні механічні напруги, а дотичні буквою τ.
Більш строго механічне напруження - тензорна величина. Компоненти тензора напружень σij дорівнюють відношенню компоненти сили ∆F_i , Що діє на елементарну площадку ∆S до її площі:
σij = ∆F_i/∆S_j
Тут під ∆S_j розуміються компоненти вектора, утвореного із нормалі до елементарної майданчику n ⃗ і її площі ∆S :
∆S ⃗= n ⃗∆S
Таким чином сила, що діє на якийсь обсяг V дорівнює інтегралу тензора напруги на кордоні цього обсягу по поверхні цього обсягу S (За відсутності об'ємних сил):
Fi=∮_S▒〖σ_ij dS_j 〗