Восьминіг.

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 17:55, 14 березня 2013; Жупыло Татьяна (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Восьминіг - мисливець, що інколи сам стає жертвою. Він має таємну зброю - в його тілі знаходиться чорнильний мішок, наповнений барвистою рідиною.

Тип - Молюски

Клас - Головоногі

Рід/Вид - Octopus vulgaris

Основні дані:

РОЗМІРИ Довжина: до 3 м, зазвичай менше. Маса: близько 25 кг. Самиці досягають статевої зрілості при масі 1 кг, а самці - 100 г.

РОЗМНОЖЕННЯ Статеве дозрівання: самиці з 18-24 місяців, самці раніше. Кількість яєць: до 150 000. Інкубація: 4-6 тижнів.

СПОСІБ ЖИТТЯ Звички: одинаки; ведуть нічний спосіб життя. Їжа: головним чином краби, раки і двостулкові молюски. Тривалість життя: самиці гинуть у віці 2 років після появи на світ потомства. Самці живуть довше.

СПОРІДНЕНІ ВИДИ Найближчі родичі - наутилус і десятиногі головоногі молюски, наприклад, каракатиці й кальмари. Восьминіг - це істота, тіло якої схоже на кулю з вісьмома щупальцями, які відходять від неї. Насправді ж, за його мішкуватим тілом ховається високорозвинений мозок і нервова система дивовижно розумної тварини.

ЗВИЧКИ Восьминіг - нічна тварина, живе на мілководді у заглибленнях або в скельних розпадинах. Інколи він викопує гніздо у грунті або будує кам'яну фортецю на дні моря. Найчастіше восьминіг пересувається вплав або плазує. Удень він ховається й спостерігає за навколишньою місцевістю. Великі очі восьминога пристосувалися до слабкого освітлення морських глибин і реагують на предмети, що рухаються, а також здатні розпізнавати форми. Для досягнення чіткості зору, замість того, щоб змінювати форму кришталика, очі переміщуються. Восьминіг повзас по дну за допомогою своїх щупалець. Восьминіг пливе головою вперед. Скороченнями м'язів він викидає назад струмінь води і так, відштовхуючись, стрімко переміщується у воді.

ЇЖА Й ПОЛЮВАННЯ Восьминіг залишає свій притулок і вирушає на пошуки їжі в сутінках. Найохочіше він харчується крабами, раками й різними молюсками, але зазвичай їсть усе, що попадає в поле його зору. Хоча восьминіг чудово плаває, більшу частину своєї здобичі він ловить, захоплюючи її зненацька. Він здатний не тільки змінювати забарвлення, але й пристосовуватись до оточення. Замаскований восьминіг накидається на здобич, що рухається, і паралізує її своєю отрутою. У нього сильні рухливі кінцівки, озброєні, крім того, двома рядами присосків, що послуговують йому для втримування слизької здобичі. Якщо здобич виявилась молюском у панцирі, то восьминіг розкриває його за допомогою рогової щелепи, схожої на дзьоб папуги, яка озброєна великою кількістю дрібних, але дуже гострих зубів. Щоб позбутися набридливих конкурентів, таких, скажімо, як омари, восьминіг для боротьби з ними застосовує інший метод - спочатку він утворює чорнильну завісу, а потім нападає на омара ззаду.

ВОРОГИ Й ЗАХИСТ ВІД НИХ Ворогами дорослих восьминогів є такі тварини як мурени, морські вугри, дельфіни й акули. Восьминіг втікає від переслідувачів, повертаючись до задом і використовуючи силу відштовхування. Він може також ховатися у вузьких і недоступних для переслідувачів розпадинах. Нерідко восьминіг залишається живим завдяки доброму маскуванню. Часом він може майже повністю злитися з оточенням. Пігменти, що знаходяться у його шкірі, можуть так змінювати свою концентрацію, утворюючи різні смужки й візерунки, що восьминіг, який лежить на дні, стає майже непомітним. Одним із найго-ловніших способів захисту восьминога є трюк, що його він використовує і під час полювання. Так, восьминіг, переслідуваний муреною, викидає у воду чорнильну хмару. Ще він виділяє рідину, яка паралізує нюх переслідувача. Також може обстрілювати ворога струменями води з лійки, немов із брандспойта.

РОЗМНОЖЕННЯ Восьминоги, що спаровуються, виглядають так, ніби тримаються за руки. Насправді, самець запліднює самку, виділяючи сперматофори (сперму) через видозмінене щупальце (гектокотиль). Через тиждень після запліднення самка відкладає в гніздо яйця, що зовні нагадують виноградини, і поливає їх желеподібною рідиною. У неволі самка зі своїх рук-щупалець сплітає кошик-гніздо й відкладає у нього яйця. Пізніше з яєць з'являються маленькі восьминоги, яких самка охороняє, чистить їх та постійно забезпечує для них приплив свіжої води. Інстинкт материнства може коштувати їй життя, тому що сама вона в цей час достатньо ослаблена й легко може стати здобиччю різних хижаків. З яєць з'являються мальки, що зовні нагадують маленьких восьминогів, довжина яких ледь досягає 3 мм. Вони переносяться водою, як планктон, потім осідають на морському дні, де продовжують рости. Самиця восьминога відкладає до 150 000 яєць і охороняє їх від 4 до 6 тижнів. Мальок зовні нагадує дорослого восьминога, хоча його довжина ледь досягає 3 мм.

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО... Перше чорнило виготовлялось саме із чорнила восьминогів. Якщо восьминіг втратить одне із щупалець, то на його місці виростає нове. Восьминіг належить до класу головоногих. їхня латинська назва - Cephalopoda (тобто, головоногі) походить із давньогрецької мови. Восьминіг піддається навчанню. Були проведені експерименти, під час яких восьминіг навпомацки зміг розпізнати форми і предмети. Далеким родичем восьминога є садовий равлик. Восьминоги досить ліниві істоти. їхнє укриття можна розпізнати по шкаралупкам, лушпинню, що лежить біля входу.

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ ВОСЬМИНОГА Шкіра: чутлива до світла, щоб пристосуватися до оточення, змінює колір. Щупальці: вісім, служать для плавання, повзання, будівництва притулків і для статевих контактів. Присоски з нервовими закінченнями передають інформацію про навколишнє середовище. Очі: міняють місце для досягнення чіткості, при русі восьминога вони завжди залишаються непорушними.

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ Живе в теплих морях усього світу. Близьких родичів восьминога можна зустріти навіть поблизу західного узбережжя такої країни, як Швеція.

ЗБЕРЕЖЕННЯ У деяких районах виловлювалося занадто багато восьминогів, і там вони стали рідкістю. Щоб не дати цьому виду зникнути, його необхідно оберігати.