Надійність банку

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Idtheft.jpg

Українські банкіри оголосили результати роботи за минулий рік. Якщо порівняти ці дані з показниками 2010 року, видно, що ситуація покращилася. Наприклад, активи (власність банків) зросли на 12,4% – до 1,59 трлн грн., тоді як в 2010 році – лише на 8,8%. А збиток усіх 175-ти банків знизився майже вдвічі – до 7,71 млрд грн. Причому така цифра була отримана, в основному, через негативні результати «Укргазбанку» (3,6 млрд грн. збитку) і «Укрсиббанку» (3,7 млрд грн.). Саме їм довелося більше всіх витратитися на резерви за кредитними ризиками. Всі ці сухі цифри можуть «ожити», якщо навчитися їх розуміти, оскільки вони здатні розповісти вкладнику про надійність банків.

<<== Назад

Фінансові показники

1313602906 the financial crisis wallpaper money on the pocket 013966 .jpg

Для перевірки надійності банку насамперед слід звернути увагу на його фінансові показники. Для цього порівнюється його прибуток, обсяг активів і вкладів на 1 січня 2012 року і на 1 січня минулих років. Стабільне зростання активів і прибутковість позитивно характеризують банк. Але важливий не тільки розмір активів, але і їх якість.

Активи

Найбільш «якісними» (ліквідними активами) вважаються гроші банку на його рахунках і в касі, плюс державні цінні папери. Їх можна в будь-який момент обміняти на готівку для розрахунків із вкладниками. Чим більше їх у банку, тим краще: простіше буде отримати назад вкладені заощадження. При цьому, якщо в структурі активів дуже велику частину займають видані кредити та їх загальна сума значно перевищує розмір власних ресурсів і залучених депозитів – це ознака невисокої стабільності банку.

Капітал

Clip.dn.ua-106.jpg

Важливим показником є і розмір власного капіталу. Чим він більший, тим банк крупніший і тим більші ризики він готовий прийняти. Великий розмір власного капіталу банку говорить про фінансову стійкість банку і про наміри власників розвивати грошово-кредитну установу. Збільшення такого капіталу говорить про плани банку розширити свою діяльність або додати стабільності. Зменшення ж потрібно розглядати в залежності від конкретного випадку. Зазвичай незначне зменшення не повинно викликати побоювання: воно може бути пов’язане з тимчасовими труднощами. Але різке зниження капіталу означає істотні проблеми в банку.

Що таке капіталізація?

5tyui.jpg

По-іншому ще говорять «складні відсотки». Капіталізація - це такий спосіб нарахування відсотків за депозитом, коли після закінчення деякого календарного періоду (місяць, рік) відбувається нарахування відсотків по банківському вкладу. Причому нарахування здійснюється на суму вкладу з урахуванням відсотків, нарахованих у попередньому періоді. Поясню на прикладі: маємо банківський вклад у розмірі, допустимо, 10 000 гривень з умовою щорічної капіталізації й процентною ставкою 9% річних. Після закінчення 1-го року будуть нараховані відсотки в розмірі 900 гривнів. По закінченні 2-го року зберігання грошей у банку відсотки вже нараховуються на суму 10900 гривнів і складуть 981 гривню. Після 5 років загальна сума нарахованих по банківському вкладу відсотків досягне 5386 гривні 24 копійки. Якби капіталізація не вироблялася, відсотки нараховувалися б тільки на суму 10 000 гривні і по закінченні 5 років склали б 4 500 гривні. Очевидно, що капіталізація вигідна. Більш того, із збільшенням терміну зберігання грошей капіталізація приносить просто величезний прибуток. Ті ж 9% річних, при щорічній капіталізації через 100 років збільшать капітал до суми більше 50 000 000 гривнів. Тоді як без капіталізації сума банківського вкладу за той же період досягла б лише 100 000 гривнів. Але коли мова йде про такі терміни, то зрозуміло, що скористатися банківським вкладом через 100 років зможуть лише Ваші діти або онуки, але сама ідея капіталізації досить приваблива.