Текстові процесори.
Текстовий редактор — комп'ютерна програма — застосунок, призначена для створення й зміни текстових файлів, а також їх перегляду на екрані, виводу на друк, пошук фрагментів тексту тощо. Деякі текстові редактори забезпечують також розширену функціональність, таку як підсвічування синтаксису, сортування рядків, шаблони, конвертація кодування символів тощо. Така функціональність часто характерна для редакторів коду, призначених для написання сирцевого коду комп'ютерних програм. Інші текстові редактори мають розширені функції форматування тексту, впровадження в нього графіки й формул, таблиць й об'єктів. Такі редактори часто називають текстовими процесорами і призначені вони для створення різного роду документів, від особистих листів до офіційних паперів. Класичний приклад — Microsoft Word. Ще один клас програм цієї групи — текстові середовища. По суті, такі середовища являють собою повноцінне робоче середовище, у якому можна вирішувати найрізноманітніші завдання: за допомогою надбудов вони дозволяють писати й читати листи, веб-канали, працювати в вікі й Вебі, вести щоденник, керувати списками адрес і завдань. Представники цього класу — Emacs, Archy, Vim й Acme з операційної системи Plan 9. Такі програми можуть служити середовищам розробки програмного забезпечення. У кожному разі, останні завжди містять текстовий редактор як необхідний інструмент програмування.
Зміст
OpenOffice Writer
OpenOffice Writer — текстовий процесор і візуальний редактор HTML, входить до складу OpenOffice.org і є вільне програмне забезпечення|вільним програмним забезпеченням (випускається під ліцензією LGPL).
Writer схожий на Microsoft Word і функціональності цих редакторів приблизно однакова. Writer також має деякі можливості, відсутні в Word, наприклад:
- збереження документів у формат PDF (Така можливість була реалізована в MS Office 2007 у вигляді плагіна, який не входить в стандартне постачання і який необхідно встановлювати окремо);
- арифметичні розрахунки і інші формули в таблицях;
- можливість створення складених документів;
- можливість захисту окремих частин документів (розділів) і окремих осередків таблиць від змін;
- підтримка стилів сторінок.
Writer дозволяє зберігати документи в різних форматах, включаючи Microsoft Word, RTF, XHTML і OASIS Open Document Format, який є форматом, використовуваним за умовчанням починаючи з версії OpenOffice.org 2.0, а також у форматі попередніх версій Writer (включаючи і версію SO Writer 5.2). Writer також дозволяє виконувати експорт в wikimedia.
При цьому він дозволяє імпортувати документи Corel WordPerfect (WDP), 602 Document (.602, підтримка формату 602 Document з'явилася у версії 2.2.1), WPS Word (WPS), файлів деяких форматів мобільних текстових процесорів на платформах PocketPC і Palm і деяких інших.
Список підтримуваних форматів і якість експорту/імпорту постійно поліпшується.
Як і всі застосунок|застосунки, що входять до складу OpenOffice.org, Writer може бути запущений на безлічі різних операційних систем, включаючи GNU/Linux, Mac OS X, FreeBSD і Microsoft Windows. Крім того, існує спеціальна версія OpenOffice.org Writer Portable (частина OpenOffice.org Portable) яку можна використовувати без установки, що дозволяє запускати його, наприклад, з флеш-диска.
Крім того OpenOffice.org Writer має плагін для роботи з бібліографічним менеджером Zotero, що є додатком Firefox.
Критика
- На відміну від таких редакторів, як Microsoft Word і Abiword, в Writer відсутня перевірка граматики, хоч і присутня перевірка орфографії.
- Можливість роботи з електронною поштою, яка була повністю переписана у версії 2.0, все ще менш стабільна і розширювана в порівнянні з іншими текстовими процесорами.
- Час «холодного запуску» Writer вищий, ніж в інших текстових процесорах. Часто стверджується, що продуктивність Writer нижча, ніж у Word, але різні тести показують, що швидкість їх роботи приблизно рівна.
AbiWord
AbiWord — вільне програмне забезпечення|вільний текстовий процесор, що поширюється згідно з GNU General Public License. Підтримується на платформах GNU/Linux, SkyOS, BeOS та інших.
Історія
Назва «AbiWord» походить від кореня іспанського слова «Abierto», що означає — «відкритий». AbiWord був створений корпорацією SourceGear як перша складова AbiSuite — амбітного проекту створення повного офісного пакету, що містить тільки відкрите і безплатне програмне забезпечення. Після того, як пріоритетним напрямом розвитку корпорації SourceGear стало задоволення власних комерційних інтересів, AbiWord став розроблятися цілком і повністю командою добровольців.
AbiWord версії 1.0 був випущений 18 квітня 2002 року. Версія 1.0 не включала підтримку таблиць, яку більшість користувачів вважали важливою. Підтримка таблиць була додана у версію 2.0, випущену 15 вересня 2003 року.
Характеристики
AbiWord базується на бібліотеці GTK+. Він, згідно з твердженнями розробників, може бути зібраний для Microsoft Windows, GNU/Linux, QNX, FreeBSD, Solaris і інших систем. На офіційному сайті є сбірки для Windows, GNU/Linux і Mac OS X, а також початковий код.
Установчий пакет AbiWord для Microsoft Windows займає лише 5,2 мегабайта (без словників і розширень), для GNU/Linux — 3,5 мегабайта.
Редактор працює за принципом WYSIWYG і підтримує основні функції роботи з текстом:
- форматування і стилі тексту;
- створення таблиць і списків;
- вставка колонтитулів і виносок;
- вставка і масштабування малюнків;
- перевірка орфографії;
- складання змісту;
- друк.
Вбудованих інструментів для створення графіки редактор не має, як і засобів перевірки граматики і розстановки перенесень.
Підтримувані формати — власний (ABW), DOC (Microsoft Word), RTF, HTML, plain text і деякі їх варіанти. За допомогою додаткових плагінів можливий імпорт документів таких форматів, як ODT (OpenDocument), WPD (WordPerfect), SDW (StarOffice) і інших. Сумісність з Microsoft Word слід вважати обмеженою: прості документи імпортуються і експортуються без проблем, проте в складних документах майже завжди спостерігається істотне порушення форматування.
В цілому, AbiWord поступається по можливостях Microsoft Word або OpenOffice.org Writer, проте істотно перевершує прості редактори, типа WordPad для Windows. Функціональність редактора може бути частково розширена шляхом підключення плагінів, які доступні на сайті розробників.
Переваги і недоліки
До переваг програми можна віднести малий розмір дистрибутива, високу швидкодію, крос-плаформеність, відкриту модель розповсюдження.
Недоліки — обмежена функціональність, неповна підтримка документів Microsoft Word.
В даний час не витримує конкуренції з OpenOffice.org Writer, який також є вільним і крос-платформовим, але володіє ширшою функціональністю і повнішою сумісністю з Microsoft Word. Тому на сьогоднішній день використовується найчастішим на застарілих машинах, де робота з пакетом OpenOffice.org стає практично неможливою.