Хронологія розвитку засобів і методів захисту інформації
Забезпечення захисту інформації хвилювало людство завжди. В процесі еволюції цивілізації змінювалися види інформації, для її захисту застосовувалися різні методи і засоби.
Процес розвитку засобів і методів захисту інформації можна розділити на три відносно самостійних періоди (рис. 1). В основі такого розподілу лежить еволюція видів носіїв інформації [1].
Перший період пов'язаний з появою можливості фіксації інформаційних повідомлень на твердих носіях, тобто з винаходом писемності. Тим часом виникла проблема збереження в таємниці існуючої вже окремо від джерела конфіденційної інформації, тому практично одночасно з народженням писемності виникли такі методи захисту інформації, як шифрування і приховування.
Криптографія (від грец. Κρυπτός - прихований і γράφω - пишу) - наука про математичні методи забезпечення конфіденційності (неможливості прочитання інформації стороннім) і автентичності (цілісності і справжності авторства, а також неможливості відмови від авторства) інформації.
Один з найстаріших шифрованих текстів з Месопотамії (2000 років до н. Е..) Являє собою глиняну табличку, що містить рецепт виготовлення глазурі в гончарному виробництві, в якому ігнорувалися деякі голосні і приголосні і вживалися числа замість імен.
На початку XIX століття криптографія збагатилася чудовим винаходом - система шифрування "дисковим шифром", автором якого екс-президент США Томас Джефферсон. Цей шифр реалізовувався за допомогою спеціального пристрою, який згодом назвали шифратором Джефферсона.
Шифратор Джефферсона (рис. 2) реалізує раніше відомий шифр многоалфавітной заміни. Частинами його ключа є порядок розташування букв на кожному диску і порядок розташування цих дисків на загальній осі.