Конспект уроку (вказівка повторення)
Тема уроку: "Вказівка повторення та її опис мовою блок-схем та мовою програмування."
Мета уроку: Дати поняття про вказівку повторення та її використання при розв'язуванні задач, про типи циклів та їх оформлення мовою програмування Паскаль та мовою блок-схем.
Тип уроку: Лекційний.
Теоретичний матеріал:
Цикл - це послідовність операторів, що може виконуватися більше одного разу. Він використовується при розв'язуванні таких задач, де необхідно повторити деяку послідовність команд більше одного разу.
Відомі два типи команди повторення, що суттєво розрізняються:
- цикл з відомою заздалегідь кількістю повторів;
- цикл з невідомою кількістю повторів.
Щоб це пояснити, розглянемо приклад. Вчителька в першому класі дає дітям завдання: "Діти, напишіть, будь ласка, десять букв "А" та рядочок букв "Б"". Чим відрізняються ці два завдання? В першому випадку зразу ж відомо, скільки разів необхідно повторювати виконання команди "напишіть букву А", а в другому - кількість літер "Б" буде залежати від великої кількості різних факторів: почерку дитини, розміру букв, відстані, що залишається між буквами тощо. Ясно, що в першому випадку ми можемо чітко обумовити кількість повторів, а в другому - необхідно знайти таку умову, перевіряючи яку, дитина зможе закінчити свою роботу. Примітка: Дайте дітям можливість знайти цю умову та придумати свої подібні варіанти циклів. В мові програмування Паскаль існує три типи циклів: for, repeat та while. Якщо кількість повторів відома заздалегідь, використовується оператор for, якщо кількість повторів невідома, застосовуються оператори repeat або while.
Оператор повтору for.
Цей оператор повторення інакше називається циклом з параметром (або лічильником). Він складається із заголовка та тіла циклу та може бути поданий у двох форматах.
1. for <параметр циклу> := <S1> to <S2> do
begin
<серія>;
end;
2. for <параметр циклу> := <S1> downto <S2> do
begin
<серія>;
end;
де S1 і S2 - вирази, що визначають відповідно початкове і кінцеве значення параметру циклу;
for.. do - заголовок циклу;
<серія> - тіло циклу. Тіло циклу може бути простим або складеним.
Цей оператор забезпечує виконання тіла циклу доти, поки не будуть перебрані всі значення параметра циклу від початкового до кінцевого.
Параметр циклу, його початкове і кінцеве значення повинні належати до одного типу даних. При цьому можливо використання будь-якого скалярного типу, крім дійсного, тобто цілого (integer, byte, word, longint), булівського (boolean) та символьного (char). Значення параметра циклу послідовно збільшується при for... to або зменшується при for... downto на одиницю при кожному повторі.
Кількість повторів тіла циклу в операторі for можна визначити за наступною таблицею:
Оператор S1 < S2 S1 = S2 S1 > S2 for...to S2-S1+1 разів 1 раз Не виконується for...downto Не виконується 1 раз S1-S2+1 разів