Лабораторна робота № 0. Основні поняття Інтернет. Створення поштової скриньки. ФФВ.

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Основні поняття Інтернет

Інтернет – інтернаціональна комп’ютерна мережа, яка об’єднує сотні мільйонів комп’ютерів в усьому світі. Також інтернет – це глобальна комп’ютерна мережа, всі системи якої працюють за єдиними стандартами, що називаються протоколами.

Поняття про служби інтернету

В інтернеті діє велика кількість різноманітних служб. Саме певні служби надають користувачеві конкретні послуги. Служби інтернету використовують одні й ті самі апаратні ресурси, але розрізняються програмними ресурсами (функціонують на основі різних протоколів) та забезпечують доступ до різних інформаційних ресурсів.

В інформаційних технологіях поняття служба – це дві програми, які взаємодіють між собою певним чином. Одна з цих програм називається сервером, інша – клієнтом. Спосіб взаємодії між ними визначається протоколом служби.

Для використання будь-якої служби інтернету потрібні три основних компоненти, що лежать в основі Мережі: апаратне, програмне та інформаційне забезпечення.

Основні служби інтернету:

  • служба WWW;
  • електронна пошта e-mail;
  • служба телеконференцій Usenet (принцип роботи один-до-багатьох);
  • служба передачі файлів FTP;
  • служба ICQ (спілкування двох користувачів у режимі реального часу);
  • Chat-конференції (форуми прямого спілкування) тощо.

Служба World Wide Web

Інформаційні ресурси WWW представлені Web-документами (сторінками). У таких документах передбачене різноманітне подання інформації: форматований текст на графічному фоні, тривимірні малюнки, мультимедійні об’єкти, файли та ін. Група Web-документів, що належать одному автору або видавцю і які взаємопов’язані спільними гіперпосиланнями, утворюють певну структуру – Web-сайт.

Для точного опису типу ресурсу, що використовується, і місця його знаходження призначена система уніфікованих адрес ресурсів (URL – Uniform Resource Locator). Під словом "уніфікований" розуміється той факт, що в мережі не може існувати двох документів з однаковою адресою. За допомогою URL-адреси користувач знаходить необхідний йому документ. Структура URL-адреси (рис.1) створюється об’єднанням доменного імені комп’ютера, на якому зберігається ресурс, і шляху доступу до кореневого каталога жорсткого диска цього комп’ютера через вкладені каталоги до файла, який і є ресурсом.

Рис 1. Структура URL-адреси

Принцип дії служби WWW базується на трьох основних компонентах: формат подання Web-документів, HTTP-протокол передавання тексту та поняття гіпертекстового посилання. Форматом подання Web-документів є мова розмітки гіпертексту – HTML (Hyper Text Mark Up Language). В основі роботи служби WWW лежить користувацький протокол HTTP (Hyper Text Transfer Protocol – протокол передавання гіпертексту), який вважається найпростішим серед протоколів мережевих служб. Його завдання полягає у відправленні серверу заданого клієнтом запиту на постачання ресурсу, що зберігається за URL-адресою. Після передавання потрібного ресурсу з’єднання між клієнтом і сервером розривається, але фізичний зв’язок з інтернетом не припиняється. Якщо при перегляді одержаного документа користувач знаходить у ньому потрібне для себе гіперпосилання і активізує його, встановлюється нове HTTP-з’єднання з іншою URL-адресою, за яким завантажується новий документ, і зв’язок знову розривається.

Відмітною рисою Web-документів є наявність у них гіперпосилань. Гіперпосилання – це окремі фрагменти тексту Web-документа, що спеціально позначаються, і до яких прив’язуються URL-адреси інших документів. Кожен елемент Web-документа може бути посиланням на аналогічний документ, який знаходиться на іншому комп’ютері мережі інтернет. Користувач, переміщуючись за гіперпосиланнями, працює з усім інформаційним простором WWW як єдиним цілим.

Поняття про Web-браузери

Програми-сервери, які забезпечують роботу служби WWW, називаються Web-серверами. Програми-клієнти, які забезпечують прийом та відтворення Web-документів, називаються Web-браузерами (від англ. to browse – переглядати), або навігаторами. Така програма є засобом перегляду Web-сторінок, надає користувачеві зручний інтерфейс, засоби управління і налагодження.

Наприклад, програми Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Chrome.

Основні функції програм-браузерів:

  • завантаження Web-сторінок із віддалених серверів разом із вбудованими об’єктами;
  • перегляд Web-сторінок, отриманих з інтернету, та відновлення вбудованих до них об’єктів;
  • збереження отриманих Web-сторінок на жорсткому диску комп’ютера у вигляді, який дасть змогу в майбутньому їх переглядати автономно, без під’єднання до інтернету;
  • одночасне виконання операцій з кількома Web-сторінками в різних вікнах (вкладках) браузера.

Завантаження Web-документа

Завантаження Web-документа у браузері відбувається за допомогою використання:

  • адресного рядка;
  • вказівки Файл → Открыть;
  • списку адрес;
  • журналу;
  • закладок із пункту меню Избранное.

Процес приймання Web-документа можна перервати в будь-який момент за допомогою кнопки Остановить Панелі інструментів. Поновити приймання (спочатку) можна за допомогою кнопки Обновить. Кнопкою Обновить можна скористатися і для того, щоб повністю прочитати Web-сторінку, завантаження якої припинилося через обірвання зв’язку.

Засоби навігації у WWW

Загальний принцип роботи в інтернеті полягає в тому, щоб уникати введення з клавіатури URL-адрес. Адже при введенні з клавіатури можна припустити помилки. Найзручніший спосіб навігації – користування гіперпосиланнями. Здійснивши певний маршрут, можна повернутися до початкової сторінки за допомогою кнопки Назад Панелі інструментів, а потім знову пройти тим самим шляхом за допомогою кнопки Вперед.

Для більш зручної роботи потрібно відкривати гіперпосилання в іншому вікні або вкладкі. Сучасні браузери дозволяють відкривати веб-сторінки за посилання у нових вкладках за допомогою контекстного меню гіперпосилання, команда "Відкрити гіперпосилання в новій вкладці".

Для збереження URL-адрес Web-документів існує два засоби:

  1. папка Избранное або панель закладок (адреси Web-сторінок, що сподобалися, вручну вносяться до цієї папки);
  2. Журнал або Історія (відбувається автоматична реєстрація адрес Web-сторінок, що були відвідані у певний проміжок часу).

Створення закладок 1. Виконати команду меню Избранное → Добавить в Избранное або натиснути кнопку "Создать закладку". 2. За необхідності створити або відкрити тематичну папку. 3. Натиснути кнопку Ok.