Архіватори
Під архівацією розуміють стиснення даних.
Стиснення даних — це процедура перекодування даних, яка проводиться з метою зменшення їх об'єму, розміру, обсягу. Стиснення буває без втрат (коли можливе відновлення вихідних даних без спотворень) або з втратами (відновлення можливе з незначними спотвореннями). Стиснення без втрат використовується при обробці та збереженні комп'ютерних програм і даних. Стиснення з втратами зазвичай застосовується для зменшення об'єму звукової, фото, та відеоінформації. І, як показує практика, стиснення з втратами для такого роду інформації є набагато дієвим. Стиснення базується на видалені надлишку інформації, яка міститься у вихідних даних. Прикладом надлишку є повторення в тексті фрагментів (наприклад, слів природної або машинної мови). Подібний надлишок зазвичай усувається заміною повторюваних послідовностей більш коротким значенням (кодом). Інший вид надлишку пов'язаний з тим, що деякі значення в даних зустрічаються частіше інших. А від так можна замінити дані, що часто зустрічаються більш короткими кодами, а ті, що рідше зустрічаються - більш довгими (ймовірнісне стиснення). Стиснення даних, які не мають властивості надлишку (наприклад випадковий сигнал чи шум), неможливе, зазвичай неможливо стиснути і зашифровану інформацію.
Операційна система Linux використовує архіватори TAR, RAR та ZIP.
У KDE та Gnome вбудовані досить непогані графічні архіватори, які підтримують формати архівів: * tar, * gz, * tar.bz2, * zip та ін.
Існують графічні програми-архіватори:
1. Q7Z - графічний інтерфейс архіватора p7zip.
2. peazip-gtk2 - портативний архіватор, що підтримує власний формат архівів * pea (з підтримкою стиснення багатотомних архівів і гнучкої системи шифрування і контролю цілісності) й інші формати, використовуючи для багатьох з них зовнішні програми та бібліотеки.
Примітка
У Linux існує проблема з кодуванням в zip архівах, створених в OS Windows, яка в свою чергу так само некоректно відкриває zip архіви, створені архіваторами Linux. Щоб вирішити цю проблему потрібно підключити репозиторій rpm http://repo.pclinuxos.su/rulinuxos/apt/etc/2011 main і встановіть звідти два пакети: zip і unzip. Проблема кодування буде вирішена.