2005 рік

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 21:14, 21 жовтня 2011; Фенол (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Матеріал взято з [myrobot.ru]


*Березень

Hitachi представила робота-гуманоїда на ім'я Emiew, який, за твердженням фірми, є самим бистроперемещающімся роботом із створених на сьогоднішній день. Висота робота - 1.3м. Для переміщення використовуються 2 колеса замість ніг. Фірма вирішила "піти" від ніг, тому що намагалася створити просто корисного робота, який може співіснувати з людиною, а не робота, який рухається повільніше самої людини у разі роботів QRIO і ASIMO.

  • Травень

У Корнельському університеті (Cornell University) під керівництвом Хода Липсона (Hod Lipson) створено модульний робот, який може збирати копії себе самого з виданих йому запчастин-модулів. Кожен модуль оснащений кодом, що несе "гени" (проект розташування модулів за все робота), і може спілкуватися з сусідами, а також "склеюватися" з ними за допомогою магнітів. Кожен куб-модуль ділиться надвоє по довгій діагоналі, що дозволяє роботу, освіченій безліччю кубів, згинатися, змінювати конфігурацію і маніпулювати іншими кубами. Так як робот не може створити іншого робота тієї ж висоти, то будується робот допомагає збирати самого себе. "Потомство" тут же може почати робити свої копії, і так далі.

Гусеничні автономні роботи GRUNT канадської фірми Frontline Robotics представлені на конференції RoboBusiness. Роботи здатні до командних дій, координуючим свої зусилля і допомагає один одному у виконанні поставленого завдання. Дві машини, одночасно опинилися у вузького дверного отвору, можуть розібратися, кому з них йти першим. Програмне забезпечення канадців дозволяє роботам вибрати лідера, який і приймає рішення. Якщо лідер "зламається", команда вибере іншого.

Оуен Холландс (Owen Hollands), Ренцо ді Нарди (Renzo de Nardi) та їх колеги з університету Ессекса (University of Essex) створили мікровертолет UltraSwarm, який одночасно є веб-сервером. Машина розроблена в рамках проекту Gridswarm, що передбачає створення зграй мініатюрних безпілотних розвідувальних машин, що володіють колективним розумом. Машини зможуть організовувати розподілені обчислення в повітрі, формуючи мережу Piconet і перетворюючи свої маленькі бортові комп'ютери у єдину потужну машину. Система побудована на ОС Linux і бездротового зв'язку Bluetooth. Досвідчений зразок не тільки літає і передає картинку зі своєю відеокамери, але в якості http-сервера, обслуговує власну веб-сторінку.

  • Липень

Компанія Fujitsu Automation оголосила про випуск нової моделі гуманоїдного робота HOAP-3. При створенні моделі HOAP-3 основний акцент зроблений на вдосконалення технік зовнішнього розпізнавання і передачі інформації.

У Санкт-Петербурзі пройшли випробування роботизированного маніпулятора DORES, створеного в ЦНДІ РТК. DORES призначений для робіт у відкритому космосі на Міжнародній космічній станції. Роботизований маніпулятор обладнаний системою машинного зору, надзвуковим і гамма-променевим локаторами, а також датчиками, які надають інформацію про температуру за бортом і положенні об'єкта, з яким зараз працює маніпулятор.

  • Серпень

В університеті Карнегі-Меллона розроблений військовий робот Gladiator. Gladiator - безпілотне, дистанційно кероване, шестиколісний транспортний засіб, сконструйований спільно з компанією BAE Systems для військово-морських сил США. Робот може дистанційно управлятися джойстиком. На спеціальному шоломі обладнаний окуляр, за допомогою якого солдат може бачити те ж, що і робот, що знаходиться в декількох кілометрах від пункту управління. Gladiator обладнаний контейнерами для ручних гранат, які робот зможе використовувати для очищення шляху й прокладання дороги для наступних за ним солдат. Крім того, робот має спеціальний інструмент для створення димової завіси і захоплення для установки невеликої кулемета.

  • Жовтень

8 жовтня тріумфально завершуються гонки автономних автомобілів-роботів DARPA Grand Challenge 2005 в пустелі Мохаве (штат Невада). На старт вийшли 23 претендента на перемогу, відібрані з числа 195 первинних учасників. Маршрут довжиною 211,8 кілометра подолали п'ять машин. Перший приз в $ 2 мільйони забрала команда зі Стенфордського університету, очолювана професором Себастьяном Трунов (Sebastian Thrun). Робот Stanley, створений на базі автомобіля Volkswagen, показав результат 6 годин 53 хвилини 58 секунд. Друге і третє місця зайняли машини з університету Карнегі-Меллона (CMU). Базова навігація машин здійснювалася через систему GPS, але машини повинні були бути в змозі продовжувати рух і без надходження GPS-сигналу. Кінцевою метою проекту DARPA є розробка автономного бойового транспортера, який буде в автоматичному режимі виконувати евакуаційні та інші завдання в умовах реального бою.

Компанією iRobot спільно з Центром фотоніки Бостонського університету представлений робот PackBot з системою REDOWL (Robotic Enhanced Detection Outpost With Lasers), здатний визначати місцезнаходження снайперів і здійснювати наведення на ціль. Система Redowl забезпечена лазерним прицілом і прожектором, акустичним локалізаторів і класифікатором, тепловізором, датчиком глобального позиціонування (GPS) і камерами інфрачервоного і денного світла, а також двома ширококутними камерами. Машина може записувати і передавати відео за допомогою камкордерів від Sony. За допомогою інтелектуального ПО робот може відрізнити постріли від банального відлуння, наприклад, в горах. Снайперу досить зробити один постріл, як REDOWL тут же визначить його точне місцезнаходження. У польових випробуваннях комплекс PackBot-Redowl показав 94% точність виявлення джерел пострілів з 9-мм пістолета, гвинтівки M-16 і АК на відстані більше 100 м. Робот PackBot досить компактний, щоб його носив один солдат.

На 3-ій міжнародній виставці "Робототехніка - 2005" студентським конструкторським бюро ЦНДІ РТК представлений змієподібний робот "ЗМЕЕЛОК-1". Робот може переміщатися по різнорідним поверхонь, всередині щілин і каналів, а також в рідині, здатний діяти в екстремальних і небезпечних умовах. Конструкція робота складається з 16-ти опорних корпусів, послідовно з'єднаних активними двоступеневих ортогональними універсальними шарнірами, і мінітелекамери. ЗМЕЕЛОК удостоєний медалі лауреата ВВЦ.

Перша Російська Олімпіада Роботів пройшла 18-21 жовтня на ВВЦ в рамках виставки "Робототехніка-2005". В олімпіаді взяли участь понад 100 осіб, представлених 48 команд з 6 міст Росії. Були проведені змагання мобільних роботів-офіціантів «РобоКафе», бої роботів, змагання з відстеження лінії, слалому, сумо, змагання "перехрестя", змагання по віртуальному баскетболу і конкурс у вільному класі.

  • листопаді

В Інституті нейробіології, розташованому в місті Ла Джолла (Каліфорнія) створили робота на ім'я Darwin VII, в основу роботи якого покладено біологічні принципи. Адаптивний робот нагадує смітник, але при цьому володіє 20,000 клітин мозку. Darwin VII являє собою мобільну платформу, обладнану системою технічного зору, мікрофонами, датчиками для розпізнавання смаку, а також виконавчими механізмами, що забезпечують рух самої платформи, голови робота і маніпулятора. За словами творців робота Джеффрі Крічмара (Jeffrey Krichmar) і Джеральда Едельмана (Gerald Edelman), Darwin'у не потрібні попередньо написані алгоритми.

Невеликий робот, який займався дослідженням астероїда Ітокава (Itokawa), загубився в космічному просторі незабаром після того, як він відокремився від японського космічного корабля Hayabusa. Десятисантиметровий робот під назвою Minerva (Micro / Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid) був призначений для дослідження 600-метрової скелі, передачі зображень з трьох камер, а також вимірювання температури на поверхні. Тим не менш, зонд Hayabusa здійснив спробу забору грунту з астероїда Itokawa, розташованого в 290 млн. км від Землі.

  • Грудень

Аннет Хозоі (Anette Hosoi) і її колеги з Массачусетського технологічного інституту (MIT) створюють робота-равлика Robosnail, здатного повзати по вертикальних стінах і навіть по стелях. Не падати равлику дозволяє синтетична слиз з матеріалу Laponite, який нагадує клейкий секрет равлика. Робот оснащений п'ятьма сегментами "черева", прихованими під еластичною поверхнею "ноги", які переміщуються хвилеподібно. Прісасиваясь до поверхні, робот продовжував рух при будь-якому положенні.


Робот, створений Юнічі Такено (Junichi Takeno) і командою розробників з університету Мейдзі (Meiji University) в Японії, здатний побачити різницю між дзеркальним відображенням себе самого та іншого робота, який виглядає точно так само. Робот грунтується на аналізі рухів побаченого образу і своїх власних. В результаті він здатний відрізнити своє дзеркальне відображення від знаходиться поруч ідентичного робота, копіює його рухи. Приблизно в 70% випадків робот розуміє, що дзеркальне відображення - це він сам.


Розвиток автоматики та робототехніки