NetBIOS/SMB
Стек NetBIOS/SMB Цей стек широко використовується в продуктах компаній IBM і Microsoft. На фізичному і канальному рівнях цього стека використовуються всі найбільш поширені протоколи Ethernet, Token Ring, FDDI і інші. На верхніх рівнях працюють протоколи NetBEUI і SMB.
Протокол NetBIOS (Network Basic Input/Output System) з'явився в 1984 році як мережеве розширення стандартних функцій базової системи введення/виведення (BIOS) IBM PC для мережевої програми PC Network фірми IBM. Надалі цей протокол був замінений так званим протоколом розширеного призначеного для користувача інтерфейсу NetBEUI NetBIOS Extended User Interface. Для забезпечення сумісності додатків як інтерфейс до протоколу NetBEUI був збережений інтерфейс NetBIOS. Протокол NetBEUI розроблявся як ефективний протокол, що споживає небагато ресурсів і призначений для мереж, що нараховують не більше за 200 робочих станцій. Цей протокол містить багато корисних мережевих функцій, які можна віднести до мережевого, транспортного і сеансовому рівнів моделі OSI, однак з його допомогою неможлива маршрутизація пакетів. Це обмежує застосування протоколу NetBEUI локальними мережами, не розділеними на підмережі, і унеможливлює його використання в складових мережах. Деякі обмеження NetBEUI знімаються реалізацією цього протоколу NBF (NetBEUI Frame), яка включена в операційну систему Microsoft Windows NT.
Протокол SMB (Server Message Block) виконує функції сеансового, представницького і прикладного рівнів. На основі SMB реалізовується файлова служба, а також служби друку і передачі сполучень між додатками.
Стеки протоколів SNA фірми IBM, DECnet корпорації Digital Equipment і AppleTalk/AFP фірми Apple застосовуються в основному в операційних системах і мережевому обладнанні цих фірм.
Модель OSI
IBM /Microsoft
TCP/IP
Novell
Стек OSI
Прикладний
SMB
Telnet, FTP, SNMP, WWW
NCP, SAP
X.400, X.500, FTMA
Представницький
Представницький протокол OSI
Сеансовий
NetBios
TCP
Сеансовий протокол OSI
Транспортний
SPX
Транспортний протокол OSI
Мережевий
IP, RIP, OSPF
IP, RIP, NLSP
ES-TS, IS-IS
Канальний
802.3 (Ethernet), 802.5 (Token Ring), FDDI, Fast Ethernet, SLIP, 100VG-AnyLAN, X.25, ATM, LAP-B, LAP-D, PPP
Фізичний
Коаксіальний, екранована і неекранована вита пара, оптичневолокно, радіохвилі
Рис. 1.30. Відповідність популярних стеків протоколів моделі OSI
На мал. 1.30 показана відповідність деяких, найбільш популярних протоколів рівням моделі OSI. Часто ця відповідність вельми умовна, оскільки модель OSI це тільки керівництво до дії, причому досить загальне, а конкретні протоколи розроблялися для рішення специфічних задач, причому багато хто з них з'явився до розробки моделі OSI. У більшості випадків розробники стеків віддавали перевагу швидкості роботи мережі в збиток модульності жоден стек, крім стека OSI, не розбитий на сім рівнів. Частіше за все в стеку явно виділяються 3-4 рівні: рівень мережевих адаптерів, в якому реалізовуються протоколи фізичного і канального рівнів, мережевий рівень, транспортний рівень і рівень служб, що вбирає в себе функції сеансового, представницького і прикладного рівнів.