Конспект уроку №4(Інтернет)
Розширений пошук в інтернеті.Оцінювання інформаційних ресурсів Інтернету.
МЕТА уроку навчити учнів знаходити в інтернеті різні файли, за допомогою пошукових систем.
Обладнання: Навчальний клас персональних ЕОМ класу Pentium, операційна система Windows XP, Outlook Express.
Тип уроку: Лекція.
ХІД УРОКУ:
1. Вступне слово
Добрий день, сьогодні наша лабораторна робота буде присвячена роботі із електронними пошуковими системами.Відкрийте будь ласка папку із заданням.Там наведений теоретичний матеріал, Яким ви можете скористуватись.
2. Теоретичний матеріал
Пошукових систем у наш час існує не так і мало: Українські пошукові системи(МЕТА, UАport, Bigmir)net, Брама), Російські пошукові системи (Яndex, Rambler, Апорт, List.Ru), і також англомовні пошукові системи (Yahoo!, AltaVista, Google).
Українські пошукові системи
Пошукова система МЕТА [/http://meta.ua/] дозволяє шукати по всьому українському Інтернету, а також по Реєстру українських сайтів. Повнотектовий пошук іде з врахуванням російської і української морфології. Це значить, що незалежно від граматичної форми ключових слів, ви отримаєте документи, які утримують слова, що ви шукаєте, у всіх формах. Посилання супроводжуються анотаціями. Перегляд документів зручний та швидкий. Ви можете обмежити область пошуку окремою темою або регіоном. Для цього необхідно перейти до відповідної тематичної / регіональної рубрики і поставити прапорець "шукати у розділі:" або "шукати по регіону:", при цьому пошук буде вестися за повнотекстовим індексом. Якщо ж поставити ще один прапорець - "шукати у Реєстрі:", то пошук буде проводитися тільки за описом сайтів в даному розділі або регіоні.
Пошуковий портал UАport [/http://uaport.net/] має могутні пошукові можливості в текстах документів в мережі Інтернет, архівах української преси, українських новинах, товарах та послугах. Пошук виконується не тільки українською мовою, але й російською, англійською, французькою та ін. В Інтернет-холдінгу UAport об’єднав свої основні мережеві проекти Інформаційний центр "ЕЛВІСТІ", який являється протягом багатьох років одним з лідерів в українському сегменті Інтернет. Основна концепція UAport, відображена у слогані "Об’єднуючи краще, знайти головне", заключається в інтеграції інформаційних ресурсів і мережевих сервісів для максимального зодоволення широкого спектру запитів користувачів Інтернет. Найважливішою стратегіченою задачею UAport є створення одного з самих затребуваних в Україні мережевих ресурсів.
Український інформаційний портал Bigmir)net [/http://www.bigmir.net/] - це каталогукраїнських сайтів, пошук, новини, спорт, суспільство, пошта, радіо. Пошук виконується через Google або через Яндекс.
Портал української діаспори Брама [/http://www.brama.com/ukr.html/]. Каталог інформаційних ресурсів і пошукова система. Брама в український світ. Інформація про Україну і українців. Пошук, каталоги українською та англійською.
Російські пошукові системи Пошукова машина Яndex («Яndex» означає «Языковой index»,) [/www.yandex.ru/].
За підсумками 2001 року признана кращою і найперспективною російською пошуковою системою, удостоєна Гран-прі конкурсу Національної Інтел Інтернет премії. Веде пошук не просто за всіма словами, вказаними у запиті, а пошук "з розумінням змісту". Підтримує систему розширених запитів. Для підтримки користувачів є дуже добра довідкова система (гіперпосилання «Помощь»). Коли треба обмежити пошук рамками свого регіону, треба зайти на сторінку регіонального Яndex [/www.yandex.ru/regions.html/], поставити галочку у віконці "Москва и Московская область" (або будь-яку іншу), написати тему запиту. Яndex добре уміє шукати і обмежувати пошук різними умовами, в даному випадку - сайтами одного регіону.
Інформаційно-пошукова система Rambler ("Праздношатающийся") ''/www.rambler.ru/''. Не дивлячись на англійську назву, початково була створена для пошуку по російськомовних серверах. Утримує мільйони документів з більш ніж 15 000 сайтів. До недавнього часу вона була єдиною з усіх російських пошукових систем, яка признавалася фірмою Microsoft. Репутації системи шкодять величезна кількість гіперпосилань на рекламне сміття та сайти низької якості, які є в результатах пошуку. Але, не дивлячись на недоліки, пошук інформації стоє проводити тут через максимальну кількість повернених посилань на документи.
Пошукова система "Апорт"[/www.aport.ru/]. Кількість відомих їй серверів складає більше 13 тысяч, а число доступних документів - біля 2 мильйонів. Як і Яndex, вона правильно розуміє російську мову. В системі "Апорт" запит представляє собою одне або декілька ключових слів або фразу з прийменниками та частками (правда, прийменники та частки автоматично ігноруються). Важливою особливістю є те, що пошук відбувається за всіма граматичними формами ключового слова. Підтримує простийтарозширений пошук. Є дуже хороша довідкова система. Недоліком є малий об’єм проіндексованих документів.
Інтернет-каталог List.Ru [/www.list.ru/]. Стає все більш популярним. На практиці, з нього стоє починати пошук інформації в тих випадках, коли зовсім неясно, де ж її слід шукати.
Англомовні пошукові системи
Yahoo! [/www.yahoo.com/]. Один з найпопулярніших тематичних каталогів. Інформація в ньому організованаза темами та підтемами, що в сполученні з відмінною пошуковою системою дає можливість використовати Yahoo! в якості доброї відправної точки для початку пошуку потрібного документа в Інтернеті. На головній сторінці надається доступ до двох основних методів роботи з каталогом – пошуку за ключовими словами і ієрархічному дереву розділів (категорій). Довідкова іформація за правилами складання простого запиту доступна за гіперпосиланням Help, а розширеного запиту – за гіперпосиланням Advanced Search Syntax.
AltaVista [/www.altavista.com/]. Володіє найбільш швидким механізмом пошуку та має найбільшу базу даних про ресурси сучасного Інтернету. Існує 2 варианти запиту: простий (Simpl Search) та розширений (Advanced). Можна задати країну, сервери якої треба переглянути для складання відповіді. Нажаль, у AltaVista повільний темп оновлення бази даних, але це біда всіх систем, що претендують на глобальний обхват Інтернету.
Міжнародна пошукова машина Google. [/www.google.com/]. "Googol (гугол)" – це математичний термін, що означає одиницю зі 100 нулями. Використання цього терміна компанією Google відображає задачу організувати величезні обсяги інформації в Інтернеті. Google широко відомий як найбільший в світі пошуковий сервер, який простий у використанні і за долю секунди безкоштовно видає зазвичай релевантні результати пошуку. В Google існує можливість пошуку інформації різними мовами, в т.ч. російською та українською. Google має власний каталог, організований за різними категоріями і темами. Пошук в Google здійснюється шляхом простого запиту (пошук в Google) та розширеного. Можна також встановити власні настройки запиту та пошуку. Крім того, існує кнопка "Мне повезёт!TM", що автоматично переносить вас на першу з найдених сторінок. Пошук "Мне повезёт!" означає, що ви зможете більше часу тратити на вивчення знайденого, ніж на його пошук. Зручність та простота Google зробили його одним з найвідоміших у світі.
Google володіє такими відмітними особливостями:
1) найбільша в світі база даних (близько 10 млрд. документів); 2) система обслуговується наймогутнішою і найбільшою в світі обчислювальною системою; 3) найшвидша система в світі; 4) точність і якість ранжирування результатів (page rank –pr-учитывает кількість цих посилань і їх питома вага; підхід індексу цитирования- ИЦ); 5) найвикористовуваніша система в світі (60% користувачів застосовують її), включає до 32 видів пошуку; 6) &nbsр найбагатомовніша система.