Гриб Ірина Графічні формати

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 19:34, 3 травня 2022; 8464489 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Растрові формати

Формат Опис Розширення
BMP Иitmap-формат або DIB (англ. device independent bitmap) — формат файлу зображень растрової графіки, де зображення зберігається у вигляді двовимірного масиву з пікселів, кожен піксель має власний колір. Запам'ятовує одно- й багатокольорові (RGB) ілюстрації у формі Pixel. Формат почав використовуватися в операційних системах Windows та OS/2, у новіших версіях яких поступившися форматам SVG, JPEG, GIF. Дані цього формату включаються в двійкові файли ресурсів RES і в PE-файли.

Формат файлу BMP здатний зберігати 2D цифрові зображення довільної ширини, висоти та роздільної здатності, як монохромні так і кольорові, різної глибини кольору, і, необов'язково, зі стисненням даних, альфа-каналом та керуванням кольору.

.bmp
.dib
JPEG JPEG (Joint Photographic Experts Group) — растровий формат зберігання графічної інформації, що використовує стиснення з втратами якості зображення. Формат було створено 1986 року, у сучасному інтернеті це один із найпоширеніших форматів зображень. Основною перевагою формату є те, що він потребує менше місця для зберігання. Формат не має можливостей анімування зображення або прозорості чи напівпрозорості.

За необхідності сильного стиснення, втрати можуть бути переглянуті за допомогою модуля Matrixmuster (матричний зразок, матричний малюнок). Втрати і спотворення інформації через ступінь стиснення можуть проявлятися вже в призначених для користувача програмах.

.jpg
.jpeg
PNG PNG-файли широко використовується на веб-сайтах для відображення високоякісних цифрових зображень. Створені як покращена версія формату GIF, PNG-файли пропонують не тільки алгоритм стиснення без втрат, але й набагато ширшу та яскравішу палітру кольорів. Читайте далі, щоб дізнатися про переваги та недоліки PNG-файлів, основні способи їх використання та створення. .png
GIF PNG (Portable Network Graphics) — растровий формат збереження графічної інформації, що використовує стиснення без втрат. PNG був створений для заміни формату GIF графічним форматом, який не потребує ліцензії для використання. Формат PNG характеризується сильнішим рівнем стиснення для файлів з більшою кількістю кольорів ніж GIF, але різниця становить близько 5-25 %, чого недостатньо для абсолютної переваги формату, тому що маленькі картинки GIF стискає принаймні не гірше. Існує також одна особливість GIF, яку не повторює PNG — це можливість збереження множинного зображення, особливо мультиплікації. Призначення PNG — зберігати лише одне зображення. Для передачі множинних зображень використовується розширений формат MNG, опублікований у середині 1999 року, який підтримується у різних прикладних програмах. .gif
TIFF TIFF (англ. Tag Image File Format або Tagged Image File Format) — графічний формат, розроблений компанією Aldus (сучасна Adobe) у 1987 році, як один з базових універсальних форматів представлення високоякісних зображень, які використовуються у поліграфічній галузі. Попри те, що формат досить старий, він не втратив своїх позицій і досі широко використовується за призначенням. Найбільш недавня версія формату, TIFF 6 представлена у 1992 році. У англійській мові слово tag («тег») означає «бірка» або «ярлик». .tiff
.tif

Векторний формат

Формат Опис Розширення
SVG Scalable Vector Graphics (скорочено SVG) (з англ. масштабована векторна графіка) — специфікація мови розмітки, що базується на XML, та формат файлів для двомірної векторної графіки, як статичної, так і анімованої та інтерактивної. SVG може бути виключно декларативним, або містити описи сценаріїв. Зображення можуть містити зовнішні лінки шляхом застосування простих XLink-ів. Ця специфікація є відкритим стандартом, розробленим робочою групою англ. SVG Working Group організації World Wide Web Consortium. .svg
AI AI (Adobe Illustrator) — формат файлу, розроблений Adobe Systems для зберігання векторних зображень. Adobe Illustrator для зберігання файлів AI використовує розширення .ai. AI підтримують практично всі програми, пов'язані з векторною графікою. Цей формат є найкращим посередником при передачі зображень з однієї програми в іншу. У цілому, поступаючись CorelDRAW у ілюстративних можливостях, (може містити в одному файлі тільки одну сторінку, має маленьке робоче поле — цей параметр дуже важливий для зовнішньої реклами — всього 3х3 метри) тим не менш, він відрізняється найбільшою стабільністю і сумісністю з мовою PostScript, на яку орієнтуються практично всі видавницько-поліграфічні додатки. .аі
VML Мова розмітки векторної графіки (Vector Markup Language, VML) — формат експорту даних для опису векторної графіки, якою обмінюються в межах текстових програм. Цей формат обраний компанією Microsoft як графічний формат, сумісний з мовою XML (eXtensible Markup Language) і інтегрований в офісні програми користувача.

VML був представлений W3C у 1998 році компаніями Microsoft, Macromedia та ін Приблизно в той же час Adobe, Sun і кілька інших компаній подали на розгляд документи про мову PGML. Обидві мови пізніше стали основою для SVG. Фрагменти на VML поміщаються всередину Web-сторінок, серед звичайного HTML-коду, і описують їх графічні елементи. VML підтримувався в Internet Explorer з п'ятої по дев'яту версії і в Microsoft Office 2000 +. Internet Explorer 10 вже не підтримує VML.

.vml
EPS EPS – стандартний векторний формат файлів, що складається з численних формул і чисел, за рахунок яких генерується векторна ілюстрація.

Це ідеальний формат для тих елементів дизайну, які зазвичай потрібно масштабувати (наприклад, логотипи). Файли в форматі EPS готові до друку, однак, це не той формат, який потрібно використовувати у веб-дизайні. Найчастіше після затвердження дизайну сторінки його складові елементи конвертуються в PNG, JPG і GIF. Елементи дизайну, збережені у форматі EPS, можна відкрити в будь-якому редакторі з підтримкою векторної графіки. Отже, EPS більше підходить для обміну файлами з клієнтами, друку на принтері або для спільної роботи над проектом з іншими дизайнерами.

.eps

Порівняння растрових та векторних зображень

Векторні Растрові
Векторні файли є зручнішими для роботи із цифровими ілюстраціями, складною графікою та логотипами. Растрові файли широко використовуються для редагування зображень, фотографій та графіки.
Векторні файли набагато легші за растрові, оскільки містять лише математичні формули, за якими будується дизайн. Зазвичай растрові файли більші за векторні. Вони можуть складатися з мільйонів пікселів і мати неймовірно високий рівень деталізації.
Векторні файли не є такими доступними – більшість векторних файлів можна відкрити та відредагувати лише за допомогою спеціальних програм. Растрові файли можна відкрити в багатьох різних програмах і браузерах, тож їх дуже легко переглядати, редагувати й поширювати
Однією з головних відмінностей між растровими та векторними файлами є їхня роздільна здатність. Растрові файли пропонують ширшу палітру кольорів, надають більше можливостей редагування кольору й точніше відображають світло й тінь – але під час зміни розміру якість зображення погіршується. Роздільна здатність растрового файлу позначається в DPI (кількість точок на дюйм) або PPI (кількість пікселів на дюйм). Якщо збільшити масштаб або розмір растрового зображення, можна побачити окремі пікселі.

Я найбільше користуюсь форматом PNG. Цей формат зберігає інформацію у стиснутому вигляді, але стиснення проводиться без втрат якості, на відміну від формату JPEG. Формат PNG характеризується сильнішим рівнем стиснення для файлів з більшою кількістю кольорів ніж GIF, але різниця становить близько 5-25 %, чого недостатньо для абсолютної переваги формату, тому що маленькі картинки GIF стискає принаймні не гірше. Існує також одна особливість GIF, яку не повторює PNG — це можливість збереження множинного зображення, особливо мультиплікації. Призначення PNG — зберігати лише одне зображення.

Таблиця порівняння форматів

Формат Розмір Стиснення Доступна кiлькiсть кольорiв Приклад
BMP < 2 МБ Без втрат 16 мільйонів
Гриб КН19Б bmp.jpg
JPEG < 1 МБ З втратами 16 мільйонів
Гриб КН19Б jpg.jpg
PNG < 2 МБ Без втрат 281 474 976 710 656
Гриб КН19Б png.png
GIF < 10 МБ Без втрат 256
Гриб КН19Б gif.gif