Л.р.№3

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 10:19, 27 квітня 2022; 9108232 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Растрові формати

Особливість растрового зображення в тому, що воно, як мозаїка, складається з маленьких коміркових шматочків - пікселів. І чим вище розширення, тим більша кількість пікселів вміщується на одиницю площі. Растрове зображення займає більше місця на диску ніж векторне.

BMP (Bitmap)

BMP (Bitmap) — bitmap-формат або DIB (англ. device independent bitmap) — формат файлу зображень растрової графіки, де зображення зберігається у вигляді двовимірного масиву з пікселів, кожен піксель має власний колір. Запам'ятовує одно- й багатокольорові (RGB) ілюстрації у формі Pixel. Формат почав використовуватися в операційних системах Windows та OS/2, у новіших версіях яких поступившися форматам SVG, JPEG, GIF. Дані цього формату включаються в двійкові файли ресурсів RES і в PE-файли.

Формат файлу BMP здатний зберігати 2D цифрові зображення довільної ширини, висоти та роздільної здатності, як монохромні так і кольорові, різної глибини кольору, і, необов'язково, зі стисненням даних, альфа-каналом та керуванням кольору. Специфікація Windows Metafile (WMF) охоплює формат файлу BMP. Серед іншого, wingdi.h визначає BMP-константи та структури. Растрова графіка загалом і Bitmap зокрема залежать від роздільної здатності, так при збільшенні розмірів зображення буде поступово погіршуватися його якість.

JPEG

JPEG (Joint Photographic Experts Group) — растровий формат зберігання графічної інформації, що використовує стиснення з втратами якості зображення. Термін «JPEG» — це акронім для Joint Photographic Experts Group, даний стандарт було затверджено 1992 року. Він використовує дискретне косинусне перетворення 8×8 (DCT)[1], зигзагоподібне сканування перетворень, DPCM-передбачення середніх значень блоку, скалярне квантування та ентропійне кодування. Ентропійне кодування зазвичай використовує коди змінної довжини в коді Гаффмана, у стандарті також доступний менш розповсюджений варіант арифметичного кодування. Стандарт був значною мірою відповідальним за поширення цифрових зображень і фотографій в інтернеті, а з часом — у соціальних мережах.

GIF

GIF (від англ. Graphics Interchange Format — «формат обміну зображеннями») — 8-бітний растровий графічний формат, що використовує до 256 чітких кольорів із 24-бітного діапазону RGB. Формат було розроблено компанією CompuServe у 1987 році, і з того часу набув широкої популярності у всесвітній павутині завдяки своїй відносній простоті та мобільності. Одними з головних особливостей формату є підтримка анімації та прозорості.

Для стискання файлів використовує LZW-компресію.

PNG

PNG (Portable Network Graphics) — растровий формат збереження графічної інформації, що використовує стиснення без втрат. PNG був створений для заміни формату GIF графічним форматом, який не потребує ліцензії для використання. Зазвичай файли формату PNG мають розширення .png та MIME тип — image/png.

TIFF

TIFF (англ. Tag Image File Format або Tagged Image File Format) — графічний формат, розроблений компанією Aldus (сучасна Adobe) у 1987 році, як один з базових універсальних форматів представлення високоякісних зображень, які використовуються у поліграфічній галузі. Попри те, що формат досить старий, він не втратив своїх позицій і досі широко використовується за призначенням. Найбільш недавня версія формату, TIFF 6 представлена у 1992 році.

У англійській мові слово tag («тег») означає «бірка» або «ярлик».

TIFF формат підтримує такі кольорові моделі:

Line Art (black & white) Grayscale Pseudocolor від 1 до 8 біт (Indexed color) RGB YCbCr CMYK Lab

Для Grayslace, RGB та CMYK зображень використовується 8 біт (256 рівнів) на 1 канал, але це не є обмеженням TIFF. Специфікація також дозволяє 16-ти і 32-бітні канали, і ці можливості підтримуються більшістю сучасних програм професійної обробки зображень

Порівняльна таблиця

формат bmp jpg gif png tiff
розмір 91,7 МБ 9,97 МБ 13,2 МБ 25,2 МБ 40,5 МБ
стиснення (втрата якості зображення) без втрати сильні втрати незначні втрати без втрати без втрати
використання Windows-іконки Інтернет Анімація не анімований GIF TIFF став популярним форматом для зберігання зображень із великою глибиною кольору. Він використовується при скануванні, надсиланні факсів, розпізнаванні тексту, в поліграфії, широко підтримується графічними програмами