Мультимедіа Л.р.№3(Графічні формати) Нестеренко

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 11:02, 26 квітня 2022; 9074610 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Растрові формати

Особливість растрового зображення в тому, що воно, як мозаїка, складається з маленьких коміркових шматочків - пікселів. І чим вище розширення, тим більша кількість пікселів вміщується на одиницю площі. Растрове зображення займає більше місця на диску ніж векторне.

BMP (Bitmap)

Bitmap-формат (англ. device independent bitmap) - формат файлу зображень растрової графіки, в якому зображення зберігається у вигляді двовимірного масиву пікселів.

У даному форматі можна зберігати тільки одношарові растри. На кожен піксель в різних файлах може приходити різна кількість біт (глибина кольору). Microsoft пропонує бітності 1, 2, 4, 8, 16, 24, 32, 48 і 64. В бітності 8 і нижче він вказується індексом з таблиці кольорів (палітри), а при великих: безпосереднім значенням. Колір же в будь-якому випадку можна задати тільки в колірній моделі RGB, але в бітності 16 і 32 можна отримати відтінки сірого з глибиною до 16 і 32-ох біт відповідно.

У більшості випадків пікселі зберігаються у вигляді відносно простого двовимірного масиву. Для бітності 4 і 8 доступно RLE-кодування, яке може зменшити їх розмір. Формат BMP так само підтримує вбудовування даних у форматах JPEG і PNG. Але останнє скоріше більше призначене не для компактного зберігання, а для обходу обмежень архітектури GDI, яка не передбачає пряму роботу із зображеннями форматів відмінних від BMP. У даному форматі можна зберігати тільки одношарові растри. На кожен піксель в різних файлах може приходити різна кількість біт (глибина кольору). Microsoft пропонує бітності 1, 2, 4, 8, 16, 24, 32, 48 і 64. В бітності 8 і нижче він вказується індексом з таблиці кольорів (палітри), а при великих: безпосереднім значенням. Колір же в будь-якому випадку можна задати тільки в колірній моделі RGB, але в бітності 16 і 32 можна отримати відтінки сірого з глибиною до 16 і 32-ох біт відповідно. Часткова прозорість реалізована альфа-каналом різних бітностей, але при цьому прозорість без градацій можна побічно отримати RLE-кодуванням.

bmp

JPEG (Joint Photographic Experts Group)

JPEG (Joint Photographic Experts Group) — растровий формат збереження графічної інформації, що використовує стиснення з втратами. При необхідності дуже сильного стиснення втрати можуть бути переглянуті за допомогою модуля Matrixmuster (матричний зразок, матричний малюнок). Втрати і спотворення інформації через ступінь стиснення можуть проявлятися вже в призначених для користувача програмах. Допустимий рівень стиснення залежить від характеру зображення та перебуває, як правило, в межах 1:10.

З прикладної точки зору JPEG оптимальний для зображень з великою кількістю кольорів, наприклад, для фотографій. У Інтернеті формат JPEG застосовується для відображення напівтонових ілюстрацій та графічної інформації з плавним переходом тонів. Формат JPEG, на відміну від GIF і PNG, не підтримує ні анімацію, ні прозорість. Область застосування формату досить вузька — розповсюдження високоякісної напівтонової графіки в Інтернеті. Формат підтримується практично всіма сучасними графічними програмами та веб-браузерами. Найбільша роздільна здатність, яку підтримує формат JPEG/JFIF є 65535×65535. До недоліків відносять відсутність підтримки регулювання прозорості. Чим менше розмір файлу, тим вище значення ступеня його стиснення. Об'єднана група експертів, на стадії формування таких зображень, оголосила про те, що JPG формат і JPEG є повністю рівнозначними, їх різниця полягає лише в одній букві. Варто відзначити, що .jfif і .jpe так само відносяться до описуваного розширенню.

Відкрити файл .jpg можна за допомогою різноманітного програмного забезпечення в рамках різних операційних систем. Існує безліч програм для перегляду зображень, як штатного виробництва, так і випущеного сторонніми розробниками і іменитими виробниками. Виділяють такі утиліти як Adobe Photoshop, Paint, Corel PaintShop та інші. Тип файлу можна конвертувати в інші популярні формати.

jpg

GIF (Graphics Interchange Format)

GIF (від англ. Graphics Interchange Format — «формат обміну зображеннями») — 8-бітний растровий графічний формат, що використовує до 256 чітких кольорів із 24-бітного діапазону RGB. Формат було розроблено компанією CompuServe у 1987 році, і з того часу набув широкої популярності у всесвітній павутині завдяки своїй відносній простоті та мобільності. Одними з головних особливостей формату є підтримка анімації та прозорості.

Зображення у форматі GIF зберігається порядково, підтримується тільки формат з індексованою палітрою кольорів, яка може містити до 256 кольорів із 24-бітного діапазону RGB, хоча спочатку формат розроблявся тільки для підтримки 256-кольорової (8-бітної) палітри.

Один з кольорів у палітрі може бути оголошений «прозорим». У цьому випадку в програмах, які підтримують прозорість GIF (наприклад, більшість сучасних браузерів) крізь пікселі, зафарбовані «прозорим» кольором, буде видно фон. «Напівпрозорість» пікселів (технологія альфа-каналу) не підтримується.

GIF спочатку використовував пропрієтарні алгоритми, проте термін дії патентів на них закінчився. У США патент на алгоритм стиснення LZW, що використовується в GIF (патент № 4 558 302) минув 20 червня 2003 року. Термін дії канадського патенту завершився 7 липня 2004. Дія патенту для Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії завершилася 18 червня 2004 року, а для Японії — 20 червня 2004 року.

Ukraine.gif

gif

PNG (Portable Network Graphics)

PNG (Portable Network Graphics) — растровий формат збереження графічної інформації, що використовує стиснення без втрат. PNG був створений для заміни формату GIF графічним форматом, який не потребує ліцензії для використання. Зазвичай файли формату PNG мають розширення .png та MIME тип — image/png.Формат PNG зберігає інформацію у стиснутому вигляді, але стиснення проводиться без втрат якості, на відміну від формату JPEG. Формат PNG спроектований на заміну застарілого і простішого формату GIF. Формат PNG характеризується сильнішим рівнем стиснення для файлів з більшою кількістю кольорів ніж GIF, але різниця становить близько 5-25%, чого недостатньо для абсолютної переваги формату, тому що маленькі картинки GIF стискає принаймні не гірше. Формат PNG характеризується сильнішим рівнем стиснення для файлів з більшою кількістю кольорів ніж GIF, але різниця становить близько 5-25%, чого недостатньо для абсолютної переваги формату, тому що маленькі картинки GIF стискає принаймні не гірше. Існує також одна особливість GIF, яку не повторює PNG — це можливість збереження множинного зображення, особливо мультиплікації. Призначення PNG — зберігати лише одне зображення. Для передачі множинних зображень використовується розширений формат MNG, опублікований у середині 1999 року, який підтримується у різних прикладних програмах.

png

TIFF (Tagged Image File Format)

TIFF-файли зберігають набагато більше даних зображення, ніж їхні аналоги – файли JPEG. Бездоганна якість зображень робить цей формат улюбленцем фотографів. Однак висока роздільна здатність призводить до великого розміру файлів – це означає, що працювати з такими файлами та зберігати їх буде складніше.

Цей формат також відомий як теговий формат файлу зображення (скорочено від англ. Tag Image File Format) і являє собою великий за розміром файл з даними із розширенням .tiff або .tif

tiff

Векторні формати

Векторне зображення

На відміну від растрового зображення, векторне не складається з окремих точок - пікселів. Логіка векторного зображення зовсім інша. У векторних графічних об'єктах існують, так звані, опорні точки, між ними - криві. Кривизна цих кривих описується математичною формулою. Це не означає, що дизайнер повинен бути гуру вищої математики і пам'ятати формули всіляких гіпербол і парабол, навіть синусоїду описувати не доведеться. Все це за вас робить графічний редактор. Дизайнер розставляє крапки і «тягає» мишею криву, що б добитися потрібної форми.

Векторна графіка застосовується найчастіше в поліграфії: буклети, листівки, візитки та ін. Тобто продукти, в яких є текст, логотип, візерунки-орнаменти, - все, що не вимагає точної передачі всіх 18 відтінків персикового кольору, і може бути описано за допомогою кривих. Часто векторні зображення так і називають «в кривих».

Найбільшим плюсом векторних зображень, є те, що навіть при сильному збільшенні графічного об'єкта, якість зображення не змінюється. Картинка буде однаково хороша, якщо з вектора надрукувати її на візитці або ту ж візитку надрукувати розміром з білборд

Encapsulated PostScript

EPS — формат файлів, розроблений компанією Adobe Systems, закодований в машинні коди графічний файл який описано мовою програмування PostScript. Використовується переважно для друку. Містить як векторну інформацію так і растрову.

До восьмої версії Adobe Illustrator'а цей формат використовувався як внутрішній. Подальшу розробку формату припинено. Логічним продовженням формату EPS є формат PDF (Portable Document Format).

WMF

Windows MetaFile, Enhanced Metafile (*.WMF, *.EMF) використовує графічну мову Windows і є її рідним форматом. Даний формат широко використовується в офісних пакетах типа MS Office, де всі клипарты (яких понад 50 тисяч) збережені саме в нім. Можна зберігати інформацію наступного характеру: вузли, криві Безье, заливки, обведення. Призначений для передачі векторних малюнків через буфер обміну (clipboard). Цей формат розуміється практично всіма програмами Windows, так або інакше пов'язаними з векторною графікою.

Проте, не дивлячись на простоту, що здається, і універсальність, користуватися форматом WMF стоїть лише в крайніх випадках, оскільки формат WMF спотворює колір і не підтримує ряду параметрів, які можуть бути привласнені об'єктам в різних векторних редакторах. Крім того, він не може містити растрових об'єктів і не розуміється дуже багатьма програмами на Macintosh.

AI

AI (Adobe Illustrator) — формат файлу, розроблений Adobe Systems для зберігання векторних зображень

Adobe Illustrator Document - рідний формат файлу для пакету Adobe Illustrator. Може містити в собі як растрову, так і векторну інформацію в колірних моделях RGB і CMYK і, по суті, вдає із себе документ у форматі PostScript з додатковою інформацією, специфічною для пакету верстки. Версії документів назад сумісні, тобто в пакеті новішої версії завжди можна відкрити документ, створений в старішому пакеті, але не навпаки. При збереженні файлу в цьому форматі в його заголовок додається його зменшена копія для попереднього перегляду у форматі TIFF або PICT (Preview).

При збереженні файлів в даному форматі можна вказати версію пакету, в якому передбачається його відкриття (за замовчанням - поточна версія або остання версія збереження), а також вказати, чи потрібно включати до складу файлу, що зберігається, всі поміщені растрові об'єкти, або просто залишити заслання на них (links). У першому випадку розміри файлу можуть бути вельми значними.

Специфікації AI

  • Adobe Illustrator для зберігання файлів AI використовує розширення .ai
  • AI підтримують практично всі програми, пов'язані з векторною графікою
  • Цей формат є найкращим посередником при передачі зображень з однієї програми в іншу
  • Поступаючись CorelDRAW у ілюстративних можливостях, (може містити в одному файлі тільки одну сторінку, має маленьке робоче поле — цей параметр дуже важливий для зовнішньої реклами — всього 3х3 метри) тим не менш, він відрізняється найбільшою стабільністю і сумісністю з мовою PostScript, на яку орієнтуються практично всі видавницько-поліграфічні додатки


Порівняльна таблиця

формат bmp jpg gif png tiff
розмір 45,8 МБ 748 КБ 13,2 МБ 25,2 МБ 40,5 МБ
стиснення (втрата якості зображення) без втрати сильні втрати незначні втрати без втрати без втрати
використання Windows-іконки Інтернет Анімація не анімований GIF TIFF став популярним форматом для зберігання зображень із великою глибиною кольору. Він використовується при скануванні, надсиланні факсів, розпізнаванні тексту, в поліграфії, широко підтримується графічними програмами