"Психологічні особливості сприйняття різних кольорів людиною"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Психологія сприйняття кольору


Це загальновідомий факт, що кольори мають різний характер, по-різному сприймаються людиною, мають різний вплив на психіку. Правильний підбір кольорової гами для свого інтер'єру - це вірний шлях до успіху на шляху створення гарного дизайну. Про те, як заспокоїти дитину-непосиду, підвищити апетит вашої сім'ї і зробити вітальню місцем для веселих компаній, читайте в сьогоднішній статті.


Червоний Найсильніший з основних кольорів. Символізує потік життєвої енергії. Також вважається кольором виклику і активної боротьби. Колір дуже цінується в китайській культурі і може без міри і обмежень використовуватися в стилізаціях дизайну в дусі цієї країни.


У звичайному житті велика кількість червоного кольору може втомлювати, викликати почуття тривоги і нервозність. Мало того, червоний колір здатний навіть збільшити кров'яний тиск людини і викликає сексуальне збудження. Чистий червоний колір на великих поверхнях пригнічує інші кольори. Якщо нейтральному інтер'єру додати окремих червоних плям, це допоможе підняти настрій і буде сприяти активності мешканців кімнати. Ідеальне місце для червоного - це вітальня, також можна використовувати місце в головах подружнього ліжка для додавання якогось червоного елемента - наприклад, панно або просто червоної обробки. Холодний червоний колір (наприклад, бордовий і гранатовий) - це кольори урочисті, помпезні і владні. Прекрасно підходять для використання в робочих кабінетах важливих персон. Якщо поєднувати червоний з білим кольором, то позитивні властивості посиляться, а негативні трохи зійдуть нанівець. Вийде яскрава і активна пара. У поєднанні з чорним все відбувається навпаки: чорно-червона пара не випадково використовується у жалобній атрибутиці, вона має зловісний і неспокійний характер. При використанні на підлозі, червоний сильно підкреслює горизонталь, надає стійкість, викликає відчуття впевненості, значущості. Підлогу сприймається як дуже теплий. Червоний колір оптично наближає предмети і поверхні, а також збільшує температуру в приміщенні.

Помаранчевий За своїм характером схожий з червоним, але веде себе більш делікатно. Помаранчевий - колір вогню і сонця, він стимулює розумову діяльність, створює відчуття радості, благополуччя, доброзичливості. C помаранчевим кольором треба бути обережним, як з вогнем: його надлишок точно також може "підпалити" приміщення. Елементи оранжевого кольору дуже добре підійдуть для дитячої.


Оранжевий сприяє кровобращению і статевої активності, як і червоний, а тому може також фрагментарно використовуватися в спальні. І ще, помаранчевий здатний підвищувати апетит, а тому кухня або їдальня з помаранчевими елементами стане відмінним підмогою для батьків, чиї діти не особливо люблять поїсти. Оптично оранжевий колір сприймається як дуже близький. Велика кількість помаранчевого кольору здатне різко уменьщить обсяг невеликої кімнати.

Файл:Pstміні

Жовтий Колір сонячної енергії, веселий, безтурботний, створює доброзичливе настрій, сприяє врівноваженості, товариськості, пом'якшує агресивність. Активізує розумову діяльність, викликає відчуття радості, легкості, відкритості. Додайте жовтого кольору оздоблення кімнати підлітка, щоб полегшити йому перехідний вік. Будь-які відтінки жовтого легко вписуються в інтер'єр. Проте будьте обережні: надлишок жовтого може викликати перезбудження. При використанні на підлозі, жовтий колір позбавить вас надійної опори, але створить враження сонячного веселого приміщення і буде сприйматися як теплий. Жовтий колір додає світла в приміщення, а тому його використання обов'язково в кімнатах, орієнтованих на північ.


Зелений Вважається земним кольором. Симолизирует життя, природу, зростання. Самий спокійний і врівноважений з квітів. Сприяє концентрації уваги і працездатності. Знімає втому очей. Прекрасно підійде для гіперактивних школярів або для робочих кабінетів, призначених для монотонної роботи. А ось для роботи творчої зелений колір просто протипоказаний. Надлишок зеленого (особливо холодного зеленого) може навіювати тугу, а тому уважно вивчайте кольорову карту вашого інтер'єру, перш приймати рішення про надлишок зелених тонів. При використанні на підлозі зелений колір додасть відчуття стійкості, приміщення буде виглядати дуже гостинним. Зелений колір буквально закликає вас походити по ньому, як по зеленій галявині. Зелений колір володіє дивовижною особливістю - він поглинає шум, кімната здається більш тихою.


Блакитний Колір чистого неба, легкий, пасивний колір. Викликає відчуття чистоти, простору та свіжості. У великій кількості викликає в людині лінь. Заспокійливий блакитний колір гарний скрізь, де потрібно знизити темп життя - у ванних кімнатах, спальнях. Елементи блакитного кольору добре додати в кімнату підлітка, якщо рівень їх активності вже зашкалює. Блакитний здатний також знижувати апетит, а тому обробку блакитного кольору можна використовувати на кухні і в їдальні тих сімей, чий обсяг талії хотілося б зменшити. Або хоча б купити посуд блакитного кольору або з блакитним малюнком. Блакитний колір видаляє предмети і поверхні. Він також здатний знижувати температуру в приміщенні.




Синій Строгий і тривожний колір. Занадто яскраві і насичені тони синього викликають хвилювання, дискомфорт і наганяють зайвий драматизм. Мало того, при неправильно підібраному освітленні (жовтого кольору, тобто звичайних лампах розжарювання) на синьому можуть з'явитися брудні глухі ноти. Такий характер синього кольору спровокував заслужену нелюбов декораторів до нього. Ще четверь століття тому купити з оздобленням синього кольору було дуже складно. Тим не менш, зараз ви можете не тільки відшукати сині матеріали, але і легко застосовувати в дизайні, комбінуючи з легкими і "позитивними" кольорами, для корекції негативних властивостей синього, і обов'язково застосовуючи галогенові лампи з білим світлом.


При використанні на підлозі синій колір створить відчуття розширення простору: кімната буде здаватися більше і просторіше. Однак підлогу викличе відчуття легкого дискомфорту і холоду. Таке рішення не розташовує до довгого перебування до приміщенні. Синій колір видаляє предмети, надає вишуканість форм.


Фіолетовий Глибокий фіолетовий - це колір змін, протиріч, неоднозначності, містичності. Пригнічує раціональне мислення, пробуджує інтуїцію, потреба в духовному розвитку і творчості. У великій кількості викликає стомлення і тугу, здатний навіть викликати депресію. Елементи фіолетового кольору стануть відмінною підмогою для творчих людей в їх робочих кабінетах. Блідо-ліловий відтінок діє заспокійливо, знімає хвилювання, стимулиерует діяльність серця і легенів. У поєднанні з білим і золотим створює відчуття розкоші. А пурпурний відтінок і зовсім є кольором королів і особливого шику.


Коричневий

Колір землі, важкий, статичний, спокійний. Є кольором стабільності і застою. Легко поєднується з іншими кольорами, додає приміщенню природність, умиротворення. Коричневий добре підходить для кімнат літніх людей. Що важливо, коричневий практично ніколи не виходить з моди. Коричневий має яскраво виражену здатність скорочувати обсяг приміщення (особливо це помітно в кімнатах з масивними радянськими "стінками", обіймають одну із сторін приміщення).


Чорний Дуже глибокий, нерухомий, важкий, байдужий. Чорний - це відмінний фон для декоративних предметів. Не варто вибирати цей колір домінуючим в інтер'єрі, так як може з'явитися похмурий і пригнічений настрій. Чорні матові (оксамитові поверхні) створюють ілюзію нескінченності.


Білий Простота, чистота, порожнеча. Вносить пожвавлення при використанні з іншими квітами, гарний як основа для хроматичних плям. Білий колір відмінно виявляє рельєф предметів. Якщо приміщення зробити повністю білим, воно буде виглядати мертвим, холодним і порожнім. Великі білі поверхні при штучному освітленні набувають неприємні відтінки. Якщо ви задалися ідеєю неодмінно пофарбувати кімнату в білий колір, візьміть фарбу, колеровану в перший тон якого іншого відтінку, використовуваного в інтер'єрі: блакитний, бежевий, зелений. Цей хід буде практично непомітний, а брудний білий колір буквально на очах заграє живими нотками.