Стаття до проекту "Штучний інтелект" П'ятник Анастасії
Зміст
Тема статті
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ЯК РЕВОЛЮЦІЯ В МЕДИЦИНІ
Опис проблеми
Сьогодні багато технологій створюються на базі штучного інтелекту. Медицина не лишилась осторонь цих тенденцій. Можливості застосування для діагностики й лікування досить різноманітні, а іноді справді курйозні. Помилок припускаються всі. Але в деяких галузях помилкові рішення - вкрай небезпечні. Приміром, хибний діагноз у медицині може виявитися фатальним. І тут на допомогу людям приходять машини: у майбутньому завдяки широкому застосуванню штучного інтелекту кількість помилкових діагнозів та й взагалі помилок у сфері охорони здоров'я має істотно скоротитися.
Зараз багато досвідчених медиків досить скептично оцінюють можливості застосування штучного інтелекту в лікарнях та клініках і критикують це. Попри таке негативне ставлення, дослідники в багатьох лабораторіях, розташованих у різних куточках планети, намагаються з'ясувати перспективи подальшого застосування штучного інтелекту в медицині. А таких можливостей, як виявилося, немало.Штучний інтелект допоможе:
ВИНЮХАТИ ХВОРОБУ
Під час дихання людини виділяється чимало речовин, котрі можуть сприяти виявленню багатьох хвороб. Річ у тім, що людський ніс не настільки чутливий ,щоб відчути силенну кількість усіляких сполук,що виділяються. Тож британські вчені розробили технологію із застосуванням штучного інтелекту,чутливішу за ніс людини.Головний принцип полягає в застосуванні різних датчиків.На основі отриманих результатів машинний інтелект створює тривимірну графіку.Приміром,деякі молекули,котрі виділяються разом з повітрям із людського організму,вказують на те,що людина хвора на рак.
Проблеми з болем
Де ж воно все-таки болить? Це питання, мабуть, чув багато хто з тих, кому доводилося побувати в лікаря. Але не завжди легко точно визначити те місце, котре й справді є причиною болю, або описати це лікарю біль-менш точно. Приміром, дітям та пацієнтам з такими психічними розладами як слабоумство іноді дається досить складно правильними словами описати своє суб'єктивне сприйняття болю. І тут знову на допомогу приходить штучний інтелект, наділений функцією автоматичного розпізнання болю.
Сканування обличчя та генотерапія
Ще одна сфера застосування - сканування обличчя. Мета: штучний інтелект має допомогти медикам виявляти рідкісні патології на генному рівні у дітей і саме за допомогою точного сканування обличчя.Заміна психотерапевта?
Тим, хто планує відвідати психотерапевта, іноді потрібне надлюдське терпіння. Нерідко величезні черги до лікаря, - коли чекати призначеного візиту доводиться місяцями, - просто унеможливлюють отримання швидкої допомоги тим, хто її потребує. Тож у таких випадках штучний інтелект має тимчасового замінити роль людини-терапевта. В основу цієї технології лягла когнітивна теорія поведінки. Мається на увазі, що пацієнти з симптомами депресії можуть спілкуватися з чат-ботом, яким керує штучний інтелект. Той запитує про самопочуття, дає поради, як пацієнтові впоратися зі своїми проблемами.
Завчасно виявити ризики
Помилковий діагноз як правило має фатальні наслідки. Але штучний інтелект може зменшити статистику хибних оцінок та діагнозів. Та хоч електронний розум і не зможе замінити лікаря, але в деяких сферах це - неабияка допомога.
Саме в онкодіагностиці, особливо в випадку раку шкіри, штучний інтелект вже встиг зарекомендувати себе як украй корисний помічник лікарів. Нещодавно одне дослідження підтвердило, що машина, котру "натренували" багатьма зображеннями вкрай небезпечного виду раку, менше помилялася під час виявлення потенційно небезпечних меланом, ніж досвідченні дерматологи. Штучному інтелекту знайшлося застосування й в такій галузі як гастроентерологія. Приміром, такі технології мають визначати, чи варто видаляти поліпи, що виникли на слизовій кишківника, чи ні.
Планування діяльності медичних установ
Штучний інтелект здатний організовувати візити пацієнта до фахівця, складати розклад, перенаправляти людей з однієї черги до іншої. Отже, робити все, щоб людину швидше обслуговували, а лікар не перенапружувався (адже це може позначитися на продуктивності діяльності).
Так, система ШІ, розроблена в Національному шпиталі неврології і нейрохірургії Великобританії, допомагає визначити прихід пацієнта на МРТ. Штучний інтелект аналізує загальні дані про людину, включаючи вік і віддаленість його будинку від лікарні. Точність прогнозів – 85%. Це дозволяє планувати процедури так, щоб не витрачався дорогоцінний час, відведений для діагностики.
У тій же Великобританії клініка UCLH використовуватиме технології штучного інтелекту, щоб визначати ступінь терміновості щодо надання допомоги пацієнтові. На основі первинних аналізів, які надходять до клініки, ШІ зробить висновки стосовно стану пацієнта, азавдяки висновкам формуватиметься черга до лікаря.
На сьогоднішній день багато інновацій в сфері інтелектуального інжинірингу все ще залишаються за межами реальної практики і не набули широкого поширення – не всі готові до унікальних впроваджень із різних причин. Проте, на ринку медпослуг вже працюють деякі діагностичні та моніторингові програми для смартфонів на базі AI, що демонструють високоякісний результат. Наприклад, у США і деяких інших країнах застосовується програмний додаток для смартфонів і планшетів, який обробляє цифрові зображення вушного каналу й одразу відправляє їх лікарю для діагностики можливої інфекції. Аналогічні програми існують для вимірювання серцевого ритму та інших важливих життєвих показників.
Як застосовують AI в медицині за кордоном
За кордоном використання АІ досягло високого рівня. За останні 5 років було успішно реалізовано безліч проектів, серед яких:
- Система моніторингу пацієнтів від Qventus дозволяє відстежувати кожен крок пацієнта від запису в реєстратурі до виписки із стаціонару;
- Можливість вибору індивідуального лікування, реалізовано компанією з Японії Fronteo Healthcared в системі KIBIT;
- Електронний асистент від Bright.md допомагає швидко знайти різну інформацію для лікаря та медичного персоналу про пацієнтів;
- Карманний кардіолог від AliveCor. Мобільний додаток, який може обробляти дані датчика для зняття кардіограм в будь-яких умовах. AI розшифровує дані пацієнта, в разі небезпеки інфаркту - завчасно приходить сповіщення про те, що необхідно звернутися до лікаря.
- Ізраїльський стартап MedyMatch Technology продемонстрував систему на базі ШІ, метою якої є виявлення точного діагнозу інсульту. Система в режимі реального часу порівнює знімок мозку пацієнта з сотнями інших, які знаходяться в хмарному сховищі.
Які рішення по розробці AI в медицині пропонують в Україні?
Серед видатних розробок найбільш вражаюче демонструють приклади штучного інтелекту з інтелектуальними рішеннями для лікарень и закладів охорони здоров`я:
- SoftServe - створили систему healthcare, яка направлена на захист здоров`я та поліпшення медичного обслуговування;
- Еверест- компанія, яка створила сервіс віртуалізації даних для клініки «Добробут»;
- Ciklum - відома впровадженням кардіомонітора для оснащення дитячого кардіологічного центру, розробки компанії відзначені престижною премією в світі;
- GlobalLogic - займається розробкою медичного оснащення і програмних продуктів на основі сучасних інновацій в сфері штучного інтелекту;
- DataArt - впровадила электронні медичні картки та систему контролю за роботою лабораторій.
Отже, штучний інтелект не лише полегшуватиме роботу лікарів, але й допоможе врятувати більшу кількість пацієнтів. Щодо економіки, то застосування технологій ШІ – вигідно, оскільки витрати в системі охорони здоров’я знизяться, а якість медичних послуг – зросте. Надання кращої і своєчасної медичної допомоги, термінова діагностика, усунення помилок у діагностуванні захворювань при постійних коливаннях даних про стан здоров’я пацієнта, попередження розвитку конкретного захворювання, поліпшення діагностики зображень в області радіології або патології, більш ефективне варіювання серед нескінченних схожих діагнозів, а також раннє виявлення потенційних пандемій і відстеження хвороб у цілому (що може допомогти запобігти і стримати їх розповсюдження), – це лише частина переваг, які отримає сфера охорони здоров’я у разі комплексного застосування систем штучного інтелекту. Розвиток сучасної медицини неможливо уявити без впровадження IT-технологій. Цифрова трансформація поступово захоплює все індустрії світу, допомагаючи вирішувати проблеми, які стоять на шляху їх розвитку. Поточні тенденції в сфері охорони здоров'я призвели до збільшення попиту і, відповідно, інвестицій у розвиток рішень з використанням штучного інтелекту і Data Science. Персональні дані пацієнтів, які необхідні для роботи IT-компаній, є конфіденційною інформацією і регулюються такими нормативно-правовими актами, як HIPPA і GDPR. Дотримуючись вимог міжнародних директив, IT-компанії використовують виключно деперсоніфіковані дані і процес роботи з ними суворо контролюється. В цілому робота над проектами в медицині досить складна, адже крім навичок розробника, необхідно мати знання в медицині та суміжних науках. Тому безперервне навчання — ключовий навик для члена команди розробників у проектах медичної сфери.
Блог до проекту
Мультимедійна презентація
Календар подій проекту:
Google Календар (https://calendar.google.com/calendar/b/1?cid=dTFjY2V0OHA3dWw2bW05bGRmbmtwNXA5MzRAZ3JvdXAuY2FsZW5kYXIuZ29vZ2xlLmNvbQ)
Опитування до проекту
Google Форми (https://docs.google.com/forms/d/1NmKkLFeXajG1FAfziBXOQdFFtZVHI_afJNx1twyCE9M/edit?usp=sharing)
Фотоальбом до проекту
Google Фотознімки (посилання на альбом)
Спілкування між учасниками проекту
- Чат
- Форум
- Спільнота на базі соціальних мереж
- Skype
- Telegram
- Viber
- Wiki-сторінка
- Сайт
- .....
Інформаційні ресурси
Друковані джерела
- Балабанов О. Комп'ютерний інтелект: можливості і реальність //Вісник Національної Академії наук України. - 1997. - № 9-10. - C. 16-21
- Міщенко Н. Штучний інтелект-виклик часу //Науковий світ. - 2006. - № 10. - C. 12-13
- Сергеев А. Разум из машины: Искусственный интеллект все еще очень далек от того, что мы называем разумом/ Александр Сергеев //Вокруг света. - 2007. - № 10. - C. 74-82.
Відеоматеріали
- https://www.youtube.com/watch?time_continue=24&v=3rvHRjEFclY
- https://www.youtube.com/watch?time_continue=66&v=okqTz8GLfa4
- https://www.youtube.com/watch?v=leMq7XZJZzo
Електронні ресурси
- https://aiconference.com.ua/uk/news/primenenie-iskusstvennogo-intellekta-v-meditsine-effektivnaya-diagnostika-i-sozdanie-novih-lekarstv-92604
- http://press-centr.com/ua/news/31478_Shtuchniy-intelekt-v-meditsini
- https://medprosvita.com.ua/shtuchniy-intelekt-dopomogu-likaryam-patsiyentam/
Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка