Плюси і мінуси ОС Linux

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 18:20, 7 травня 2019; 3906154 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Досить довго я розмірковував, що можна було б написати в Вікі ЦДПУ - адже це, по суті, дуже різношерстий блог, без конкретної тематики. Спочатку хотів написати про щось спеціалізованому, але потім подумав, що такий варіант для Вікі ЦДПУ не підійде - потрібно щось загальне, зрозуміла, і в деякому роді «Холіварние». І ось, тема відразу знайшлася. Це Лінукс. Як я і хотів - загальне, зрозуміла, «Холіварние».

У цій статті я хотів би коротко розписати основні переваги і, зауважте, недоліки цієї чудової (для мене) ОС Linex. Поїхали!

Спочатку - гідності:

1. Open Source. Перше, і, як мені здається, найголовніша відмінність і разом з тим гідність Linux в порівнянні з Windows (інші системи, з вашого дозволу, я в розрахунок брати не буду - надто вже мала їх популярність на ринку споживачів). Так ось, Open Source в двох словах, а точніше, в одному - це свобода. Свобода програмного забезпечення. Що це означає? А це означає те, що ядро ​​будь-якого дистрибутива Linux, модулі, різне ПО, заточене під Linux (і не тільки) має відкритий вихідний код. Це ж, у свою чергу, означає, що будь-який, абсолютно будь-яка людина, незалежно від освіти, соціального статусу, сімейного стану та місця проживання може модернізувати і поліпшити будь-яку програму або навіть саме ядро ​​Linux.Прічём, поліпшити не тільки для себе, але і надати плоди своєї роботи всьому величезному світовому співтовариству линуксоидов. Повторюся - як на мене, це безперечна перевага, але разом з тим одночасно і недолік, про що буде написано трохи пізніше.

2. Безпека. Тут теж все дуже цікаво. Справа в тому, що процентна кількість десктопів на Лінукс - близько 2%, якщо не помиляюся. (Сервера, яких близько 80% від загальної кількості, а розрахунок не беремо). Як наслідок цього факту - під Лінукс практично не пишуть віруси. Чи не пишуть саме через непотрібність цього заняття. Все правильно - навіщо морочити собі голову, намагаючись винайти складний вірус або троян, якщо і впарити його, вибачте, буде нікому - адже всього лише 2 людини з 100 користуються Лінукс? Набагато адже легше написати простенький троянчік, і підсунути його наївному чайнику, що сидить під «віконцями», вірно?

3. Менше гальм і різних незрозумілих науці глюків, властивих «вікнам». Цей факт я нормально пояснити поки не в змозі, але мені здається, що справа тут в кардинально іншому підході до пристрою файлової системи і методам взаємодії з користувачем. Також роль грає і другий пункт - адже без антивіруса будь-яка ОС буде працювати швидше, вірно?

4. «Зроблено програмістами для програмістів». Не пам'ятаю, чиї слова, але зміст зрозумілий. Для мене, як для програміста, це безперечна перевага. Всі ці консолі, вбудовані компілятори, shell-и і bash-и, можливість писати свої власні скрипти, гнучкий пристрій виконання будь-яких команд за розкладом, можливість створення складних макросів - все для мене це є безперечною перевагою.

5. Менша потреба в ресурсах. Я не беру до уваги такі «окноподобние» системи, на зразок Ubuntu і іже з ними - в них все не так просто. А ось у всяких Gentoo, Skackware і подібних це гідність проявляє себе чудово.

6. Щодо проста установка. Тут, в принципі, говорити нічого. Природно, установка будь-якого дистрибутива Лінукс складніше, ніж установка будь-якої версії Windows, але зовсім ненабагато. Єдина складність, як на мене, для будь-якого новачка представляє необхідність ручного створення точок монтування - хоча, якщо гвинт чистий, і на ньому буде стояти тільки одна ОС - то можна взагалі нічого не робити, Лінукс все зробить за Вас.

7. Відмінна підтримка драйверів будь-яких видів пристроїв. Теж дуже важлива перевага. Встромив девайс - користуйся. Все просто. Це стосується і USB-пристроїв, і інтернету, і різних модемів, і інтернету, і іншої периферії ... Винятки становлять принтери, про що буде написано трохи нижче.

8. Чудовий саппорт. Це гідність я зрозумів, коли почав стикатися з проблемами і питаннями, які вже не міг вирішити самостійно або методом наукового тику (до речі, цей метод абсолютно протипоказаний в Лінуксі, особливо новачкам. Хоча, неновічкі цим методом користуватися не будуть). Адже Лінукс - це результат праці десятків тисяч чудових програмістів, розробників, менеджерів, дизайнерів і тестувальників по всьому світу. З цього випливає, що в світі давно утворилося величезне співтовариство, так би мовити, колективний розум, за допомогою якого ви зможете прийти в будь-який час. Абсолютно безкоштовно, між іншим.

З достоїнствами все. Тепер коротко пробіжимося по недоліків.

1. Складність в освоєнні. Так, Лінукс дійсно важче освоювати, що не говори. В цьому її кардинальна відмінність від «вікон». Всі ці консолі, редагування конфігураційних файлів, мани, команди ну ніяк не сприяють просуванню Лінукс в світі десктопів.

2. Необхідність роботи з консоллю. Цей недолік випливає з першого. Потрібно буде частенько заходити в консоль. Ну, або в Термінал, кому як більше подобається. 3. Багато зайвих «рухів». Цей недолік пов'язаний з попереднім, точніше, є його продовженням. Що я хочу сказати - справа в тому, що на тривіальні з першого погляду речі в Лінуксі з незвички і при відсутність практики доводиться витрачати багато часу і мозкових ресурсів - що не є добре.

4. Складність в налаштуванні принтерів. Так, в Лінуксі добре налаштовується все, крім принтерів. Хоча, зараз ця проблема вже практично вирішена, і сценарій підключення принтера стає схожий на стандартний сценарій підключення будь-якого пристрою - «Увіткнув? Працюй! ». Але є ще чимало моделей принтерів, підключити які вдасться тільки нетривіальним і трохи збоченим способом.

5. Права доступу. Дрібний недолік, але він є. Вам доведеться з цим стикатися. З цими гидкими правами доступу. Але це плата за безпеку.

6. Відсутність ігор. Ммм, ось ми і підійшли до самого «смачного» нестачі Лінукса - відсутність нормальних іграшок. Точніше, ігри під Лінукс є, але краще б Ви не бачити цих ігор ... Ну, за винятком, можливо, двох-трьох нормальних ігрулек. Але цей недолік можна виправдати - Лінукс створювався не для ігор. І не для геймерів. Лінукс створювався для роботи, «програмістами для програмістів». А якщо Ви - геймер, або просто захотіли скоротати годинку-другу за якісною іграшкою - пряма дорога Вам в Windows.

7. Сильний відміну від Вінди. Як я вже зрозумів, це теж є недоліком. Адже зараз все частіше на Лінукс переходять з Вінди (я, до речі, не виявився виключенням). Чистих, так би мовити, лінуксовідов зараз дуже мало, і вони давно вже напевно занесені в Червону Книгу. А ось людям, які з затишних віконець вирішили перейти в суворий Лінукс, з його конфіг, консоллю і правами доступу - буде дуже незвичний стандартний Лінуксовскій інтерфейс.

На цьому я закінчу свою коротку вступну статтю. Звичайно, хотілося б написати більше, але, так би мовити, «форматність» не дозволяє - доводиться залагоджувати у встановлені рамки. Я дуже сподіваюся, що ця стаття буде хоч комусь корисна - переважно, звичайно ж, новачкам в світі Лінукс, а ще краще тим, хто тільки збирається на нього переходити. Хм ... Хотів спочатку швиденько накалякать пару слів для отримання инвайта, а в результаті - досить цільна стаття на одну з моїх улюблених тем. Однак!