Обробка зображень, лабораторна №2, Кислий Олександр
Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 15:38, 7 квітня 2019; 4743192 (обговорення • внесок)
Представлення текстової інформації
Зміст
[сховати]- 1 Правила комп'ютерного набору тексту
- 2 Загальні правила оформлення тексту
- 3 Специфічні вимоги при комп'ютерному наборі тексту
- 4 Правила набору тексту для форматів А4 та А5
- 5 Правила набору тексту у вигляді презентації
- 6 Правила набору тексту у вигляді брошури (буклета та флайєра)
- 7 Візитівка видавця
- 8 Поставте мені п'ятірку
Правила комп'ютерного набору тексту
При комп'ютерному наборі тексту необхідно дотримуватися певних правил. Це дозволить отримати тексти, близькі по оформленню до оригінал-макетів, використовуваним при виданні книг. Крім того, правильно оформлені і структуровані тексти легше перенести з однієї платформи на іншу (тобто прочитати в іншій операційній системі) або опублікувати в глобальній мережі Internet.
Загальні правила оформлення тексту
- Крапка в кінці заголовка та підзаголовках, виключених окремим рядком, не ставиться. Якщо заголовок складається з кількох пропозицій, то крапка не ставиться після останнього з них. Порядковий номер всіх видів заголовків, що набирається в одному рядку з текстом, повинен бути відділений пробілом незалежно від того, чи є після номера крапка.
- Точка не ставиться в кінці підпису, в заголовку таблиці і всередині неї. При відділенні десяткових часток від цілих чисел краще ставити кому (0,158), а не точку (0.158).
- Перед знаком пунктуації пробіл не ставиться (виняток становлять парні знаки, наприклад: лапки, подвійні дужки). Після розділових знаків пробіл обов'язковий.
- Тире виділяється пробілами з двох сторін. Дефіс пробілами не виділяється (Приклади: Читайте книги – джерело знань. У кого-небудь)
- Числа записують в простому тексті словами (зазвичай, однозначні за наявності скорочених найменувань), цифрами (багатозначні і за наявності скорочених позначень) і змішаним способом (після десятків тисяч часто застосовуються вирази типу 25 тис.). Числівники в непрямих відмінках набирають з так званими нарощуваннями (6-го). Іноді використовують крім арабських і римські цифри.
- Індекси і показники між собою і від попередніх і наступних елементів набору не повинні бути розділені пробілом (Наприклад:Н 2 О; м 3 / с). Формули науково-технічних текстів повинні бути відокремлені від тексту на 1 або 2 пропуски. Між собою формули повинні бути відокремлені подвоєними пропусками.
- Не можна набирати в різних рядках прізвища та ініціали, які до них відносяться, а також відокремлювати один ініціал від іншого.
- Останній рядок в абзаці не повинен бути дуже коротким. Треба прагнути уникати в кінці рядка або перенесення двох літер. Текст останнього рядка повинен бути в 1,5-2 рази більшим за розмір абзацного відступу, тобто містити не менше 5-7 літер. Якщо цього не вдається досягти, необхідно залишок тексту розмістити в попередні рядки або вилучити з них частину тексту. Це правило не відноситься до рядків в математичних текстах, коли він може бути зовсім коротким, наприклад "і", "або" і тому подібне.
- Знаки процента (%) застосовують тільки з числами, що відносяться до них, від яких вони не відділяються. Наприклад 45%
- Знаки градуса, хвилини, секунди від попередніх чисел не повинні бути відокремлені пропуском, а від наступних чисел їх потрібно відділяти пропуском Приклад: 45° 15'
- Знаки номера (№) і параграфа (§) застосовують тільки з числами, що відносяться до них, і відділяються пропуском від них і від решти тексту з двох сторін. Здвоєні знаки набираються впритул один до одного. Якщо до знаку відноситься декілька чисел, то між собою вони відділяються пропусками. Не можна в різних рядках набирати знаки і цифри, що відносяться до них. Приклади: №5, №№7-29, §12
- Розрізняють такі види скорочень: абревіатура - скорочене слово, складене з перших букв слів, що входять в повну назву. Складноскорочені слова, складені з частин скорочених слів (колгосп) або усічених і повних слів (міськрада), і графічні скорочення по початкових літерах (р. - рік), по частинах слів (див. - дивися), по характерних буквах (млрд - мільярд), а також по початкових і кінцевих буквах (ф-ка - фабрика). Крім того, в текстах застосовують буквені позначення одиниць фізичних величин. Всі буквені абревіатури набирають прямим шрифтом без крапок і без розбиття між буквами. Складноскорочені слова і графічні скорочення набирають як звичайний текст. У виділених шрифтами текстах всі ці скорочення набирають тим же, шрифтом виділення. Приклади: ВУЗ або 320Гб, 1000Вт, 70кг, 22мм
Специфічні вимоги при комп'ютерному наборі тексту
- При наборі тексту одного абзацу клавіша «Enter» натискається тільки в кінці цього абзацу.
- Між словами потрібно ставити рівно один пропуск. Рівномірний розподіл слів в рядку текстовим процесором виконується автоматично. Абзацний відступ встановлювати за допомогою пропусків заборонено – для цього використовуються можливості текстового процесора (наприклад, можна використовувати бігунки на горизонтальній смузі прокрутки або табулятор). Знак нерозривний пропуск (Меню Вставка - Символ, вкладка Спеціальні знаки або комбінація клавіш Ctrl+shift+пробіл) перешкоджає символам, між якими він поставлений, розташовуватися на різних рядках, і зберігається фіксованим при будь-якому вирівнюванні абзацу (не може збільшуватися, на відміну від звичайного пропуску).
- Виділенням називають особливе оформлення окремих слів або частин тексту, яке підкреслює їх значення. Всі види виділень ділять на три групи:
- шрифтові виділення - набір курсивом, напівжирним, жирним, напівжирним курсивом, прописними літерами, шрифтами іншого кегля або навіть іншої гарнітури;
- нешрифтові виділення, що виконуються шляхом зміни відстаней між літерами або між рядками тексту, зміни формату тексту, підкреслення тексту тонкими або напівжирними лініями. Можна окремі частини тексту взяти в рамку і т. п.;
- комбіновані виділення, що виконуються одночасно двома способами, наприклад, текст виконаний напівжирним шрифтом збільшеного кегля з підкресленням, набір курсивом з розміщенням тексту в рамку і тюп. Шрифтові виділення (курсивом, напівжирним, жирним) повинні бути виконані шрифтами тієї ж гарнітури і кегля, що і основний текст. Розділові знаки, які ідуть за виділеною частиною тексту, повинні бути набрані шрифтом основного тексту.
- У текстовому документі всі абзацні відступи повинні бути строго однаковими, незалежно від кегля і набору окремих частин тексту.
- Знак тире, або довге тире, може бути набране за допомогою одночасного натиснення комбінації клавіш Ctrl+shift+сірий мінус (сірий мінус розташовується на цифровій клавіатурі, справа) або Меню Вставка – Символ - вкладка Спеціальні знаки.
Правила набору тексту для форматів А4 та А5
Загальні правила оформлення тексту