Стаття до проекту "Моє рідне місто або село"Шевчук Дар`ї

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Львів-місто лева

Pic l1.png


1. Львів – сьоме за розміром місто України. Тут живе майже 740 тисяч мешканців.

2. Найвищий житловий будинок у Львові розташований на вул. Зубрівська, 49. Його висота 66 метрів. Він збудований у 2007 році.

3. У Львові є понад 100 діючих храмів, представлено два десятки конфесій.

Pic l2.jpg

4. Львів – єдине місто в Україні, де є пам’ятники Леопольду фон Захер-Мазоху і Пабло Пікассо.

Pic l3.jpg

5. Щороку у Львові проходить близько 100 культурних, музичних, релігійних, гастрономічних фестивалів.

6. Торік Львів відвідало близько 1,6 млн туристів. За першу половину 2014 року – 600 тисяч туристів.

Pic l4.jpg

7. Один іноземний турист залишає у місті в середньому €210, а кількість туристів, які щороку приїжджають до міста росте на 15-20%.

8. У новий парламент потрапляє 19 представників Львова.

9. Через війну на Сході України донецький ФК «Шахтар» тепер грає на стадіоні «Арена Львів».

10. Львівський концерн «Електрон» випустив власний трамвай і тролейбус. На черзі – електробус та дуобус.

11. Кожен п’ятий у Львові - студент. Зокрема, у місті налічується близько 170 тис. студентів. А також 26 університетів. Найбільшими є ЛНУ імені Івана Франка та «Львівська Політехніка».

12. Аеропорт імені короля Данила Галицького - один з найбільших у Східній Європі. Розташований за 6 км від центру міста. У 2012 році відкрито новий термінал та продовжено злітно-посадкову смугу, яка дає змогу приймати великі літаки. Пропускна здатність аеропорту складає 2 тис. пасажирів на годину.

13. Гасло міста – «Львів відкритий для світу». Логотип складається зі стилізованих різнокольорових зображень дзвіниць центральних храмів міста та вежі міської ратуші (зліва — направо): дзвіниця Вірменського собору, вежа Корнякта, вежа міської Ратуші, вежа Латинської катедри, дзвіниця монастиря Бернардинів.

14. Найвища споруда у Львові – костел Ольги і Єлизавети, висота його вежі – 88 метрів. З цього літа на неї можна вільно підніматися та оглядати панораму міста.

15. У Львові зародилась найбільша книжкова подія року – Форум видавців. Цього річ йому виповнився ХХІ рік.

16. З кінця 90-х років Львів внесено у перелік світової спадщини ЮНЕСКО, у місті збереглось найбільше в Україні (понад 55%) пам’яток історії та архітектури – 2 500.

17. У Львові з’явився перший у світі Музей сала, де розміщено найбільше в світі серце із сала завтовшки 55 та заввишки 85 см. Ідея його створення належить львівським рестораторам. Цей музейний експонат у червні 2011 року отримав відзнаку Книги рекордів України – «Найбільше в світі серце з сала». 18. У Львові розвинений кластер ІТ. В галузі працює близько 11 тис. ІТшників. Їх число помітно зросло з початком подій на Сході України.

19. Львівські ІТшники розробили додаток Skype для мобільного телефона.

20. У Львові створюють програмне забезпечення для багатьох голлівудських фільмів: наприклад, спецефекти для «Спайдермена», «Гаррі Поттера», «Халка» та інших фільмів зробили тут.

21. Хоча каву у Львові п’ють дуже давно, пам’ятник людині, що завезла її у XVII столітті до Європи та України, з’явився у місті зовсім недавно. Вшанували Юрія Кульчицького статуєю з бронзи, яку в жовтні 2013 року встановили у сквері навпроти лялькового театру.

22. Восени 2014 року у Львові на площі Коліївщини встановили велогенератор: крутячи педалі, можна заряджати смартфони та інші гаджети. До речі, сама площа Коліївщини вважається найменшою міською площею в Україні.

23. У Львові є будинок-кросворд та будинок з гігантським портретом Шевченка. 24. На V міському Святі пампуха 2010 року у Львові встановили світовий рекорд, виклавши малюнок із більш ніж 7040 пампушків 4 на 10 метрів. Ця подія тепер відома на весь світ – інформацію про неї розмістили на офіційному сайті Книги рекордів Гіннесса.

25. Львів – найбільш дощове місто країни. Місцеві мешканці жартують, що дощ у Львові йде з 1256 року (дата першої письмової згадки про Львів). 26. На кінець 2014 року середня зарплата у Львові – трошки вища за 2 700 грн. 27. Влітку 2013 року у Львові встановили вуличне піаніно, на якому могли грати всі охочі. Згодом, під час Євромайдану, цей музичний інструмент возили в Київ і грали на ньому для військових. 28. У Львові можна відвідати аж 60 музеїв. Серед них, музей всесвітньо відомого скульптора Йогана Пінзеля, чиї роботи зі Львова 2013 року возили на виставку в Лувр. 29. Вулиця з кількома назвами: станом на 2013 рік вулиця Архівна мала назви на честь Берґмана, Фелліні, Трюффо, Іллєнка, Параджанова і Тарковського. 30. У Львові існує поняття «львівської ґвари» – специфічної мови, якою користуються львів’яни. Втім, деякі львовознавці вважають, що це лише міф для туристів. 31. Львів американізований. У місті є кілька вулиць, назви яких не пов’язані зі історією міста чи України: вулиця Джона Леннона, Вашинґтона, Лінкольна… 32. За аналогією з європейськими містами Львів підсвічує свої визначні будівлі: ввечері можна помилуватися підсвіченими храмами – костелом єзуїтів, Бернардинським собором, костелом Ольги і Єлизавети, управлінням залізниці, обласною державною адміністрацією тощо.

Історія міста

Неможливо викласти історію Львова коротко, адже місто встигло побувати у складі восьми держав!

Вченим навіть складно визначитися точно, скільки років Львову.

Існує дві дати, які можна вважати офіційним роком заснування Львова. Місцеві історики вважають, що населений пункт з‘явився у 1256 році. А от у французьких стародруках є інформація про те, що князь Данило заклав місто й назвав його на честь сина Лева у 1240 році.

Та загалом всі погоджуються, що історія міста Львів нараховує сім з половиною століть. І це були надзвичайно цікаві століття, про які варто розказати детальніше.

Істориками підтверджено, що ще у V столітті нашої ери на місці, де наразі стоїть обласний центр, вже існували окремі поселення людей. Проте до заснування Львова на цій території, що в ті часи належала Великоморавському Князівству, пройшло чимало часу.

Стрімкий розвиток міст пов‘язаний з діяльністю короля Данила Романовича. Саме він доклав зусиль, щоб на нинішній території Західної України з‘явилися такі міста, як Кременець, Данилів, Холм, Стіжок та найбільш потужне дітище короля – Львів. А завдяки покровительству торговцям та ремісникам всі міста заклали підвалини для динамічного та успішного розвитку. А успіх – це статки, які спокушали всі навколишні держави, тож у Львові історія міста має дуже багато цікавих військових епізодів.

Для Данила Романовича особливе значення мав Холм – він навіть переніс столицю в це місто. А от його син князь Лев віддав пальму першості Львову – і це місто залишалося столицею у всі часи, коли на Галичині була власна держава.

Історія міста Львова – це не тільки успіхи архітекторів та майстрів. Галицько-Волинське князівство докладало неабияких зусиль для створення умов для духовного розвитку місцевих жителів. Так, у 1303 році завдяки клопотанням Короля Юрія І Львовича державне утворення одержало від Костянтинопольского патріарха власну, незалежну від Києва митрополію – і саме старий Львів став її центром.

Карта

Map l.jpg

Особливості міста

Місто із запахом кави та шоколаду», «Місто серед дощів», «Серце Галицької землі», «Маленький Париж», «Український Лондон», «Культурна столиця Європи», «Місто Лева» – це все імена та епітети справжнього галицького міста під назвою Львів, яке розкинулось в мальовничому Передкарпатті. Вже понад сім століть історія творить цей прекрасно-заворожуючий куточок, що розташований на заході України. Львів вабить своєю неповторністю, своїм живим стилем та особливим колоритом кожної з його вуличок. Місто славиться великою кількістю видатнік місць та пам'яток архітектури, адже не дарма це культурна столиця України. Стара частина Львова - це серце міста, що і досі задає сучасності ритм історії. Знаменита Площа Ринок ніколи не залишається пустою - тією бруківкою завжди мандрують туристи, поспішають на роботу чи просто відпочивають львів'яни та гуляють закохані пари. Ніколи не залишається поза увагою Квадрат на площі Ринок, в центрі якого розташований знаменитий "львівський Біг-Бен" - Ратуша, історія якої розпочалася ще з початку далекого ХІV століття. За всі свої роки існування Ратуша "пережила" не мало подій, з нею пов'язано багато легенд та цікавих історій. Саму споруду оточуює чорити фонтани з скульптурами Нептуна, Амфітріти, Діани та Адоніса. Площа Ринок - це також архітектурна композиція з разноманітних та унікальних кам'яниць, кожна з яких має свою неповторну історію. Однією з найзнаменитіших історичних споруд міста є Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької. Це архітектурне диво неоренесансного стилю вабить львів'ян та гостів міста ще з 1900 року. Протягом всього часу свого існування Оперний театр "пройшов" не малий шлях історією. Львів приховує ще багато таємничих та загадкових споруд, які доповнюють одна одну. Театри, історичні будівлі, пам'ятники, музеї, кав'ярні, палаци, парки - все це матеріальна незамінна цінність міста, а духовна приховується у кожному елементі Львова - запах кави, привітність львів'ян, шелест листя дерев, "подих" міста, та живий дух історії, що міститься у кожній стародавній споруді. Львів – місто звуків. Саме тут можна почути шум дощу, який вмиває львівську бруківку, музику дзеленчання старенького трамваю, муркотіння львівських кішок навесні та древній дзвін годинника ратуші. Саме тут сіра буденність розмальовується колоритом звуків львівських музик, яких не можна оминути, не зупинившись на хвилину і не прислухавшись до них. Львів – місто легенд. Тут кожен дворик, кожен будинок та кожна вулиця дихають власними, неповторними легендами, які тягнуться ще з часів Середньовіччя. Варто лише день провести в цьому місті і це вже теж легенда, Ваша власна, яка навіки запам’яталась стінам львівських кам’яниць. Місто справжніх українських кнайп, дорогих ресторанів та затишних кав’ярень із приємним запахом львівської кави – це все теж Львів. Тут весна настає не лише за календарем: з початком тепла біля кав'ярень та ресторанів з'являються літні майданчики, над столиками яких розкриваються парасольки. Тут холодними осінніми вечорами можна сидіти пити каву, загорнувшись в плед. Історія львівської кави - невід'ємна частина історії самого Львова. Перша кав'ярня в місті була відкрита Юрієм Кульчицьким у далекому 1829 році. Львівські майстри знають безліч рецептів приготування цього запашного гарячого напою, а головне, що все це вони роблять з душою для Вас. Даруючи близьким кавові зерна зі Львова, Ви даруєте шматочок цього дивовижного міста і його історії. Львів – це місто, в якому вдало переплелося сьогодення і середньовіччя, вся суворість галицького князівства та романтика сучасності, шалений ритм життя та одночасне відчуття спокою, це місто гордих галицьких князів та сонних левів, котрі спокон віків несуть свою кам’яну варту та оберігають спокій мешканців та гостей загадкового міста. Львів’яни першими зварили пиво, винайшли гасову лямпу та проклали найширші тротуари в Європі. Це "країна" солодощів, чорного та молочного, в плитках та гарячого шоколаду. Цим містом можна захоплюватися в будь-яку пору року та в будь-який час доби. Львів - це жива історія в сьогоденні. Описувати видатні місця Львова можна вічно, але слова - це лиш слова, його треба побачити на власні очі та відчути цей неповторний ритм, ритм величного міста Львова. Ви ще й досі сумніваєтесь чи варто відвідати Львів?


Таблиця

Джерела

  1. Більше про Львів
  2. https://letour.by/tur-vo-lvov-na-poezde.html
  3. Мій блог

Про автора

Сторінка автора