Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Кабанець Аліни

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Нью-Йорк

700px-New York Midtown Skyline at night - Jan 2006 edit1.jpg

Нью-Йорк — один із найбільших у світі торговельно-фінансових центрів (Нью-Йоркська фондова біржа, транснаціональні корпорації); великий промисловий центр (одяг, поліграфія, транспортні засоби, продукти харчування) США та Північної Америки; конгломератом портів Нью-Йорк сполучений системою каналів з Великими Озерами; великий транспортний вузол (авіатранспорт); численні вищі школи (Колумбійський університет); Метрополітен Опера; великі парки (Сентрал-парк); головна частина міста — Мангеттен; музеї, мистецькі галереї; пам'ятки архітектури XVII та XIX століть; численні хмарочоси, переважно на Мангеттені; багато пам'ятників (зокрема Т. Шевченкові в Арров-парку); Статуя Свободи. У Нью-Йорку розташовано штаб-квартиру ООН.

За результатами опитування, що провів журнал Forbes серед фахівців 2010 року, Нью-Йорк потрапив до дванадцятки найкрасивіших міст світу.

Історія

Central-Park-a-New-York-durante-Autunno-1.jpg

До європейців на цій території були поселення корінних жителів індійців — племен ленапе, алгонкенів та ірокезів. Італійський мореплавець Джованні да Верразано, який назвав це місце Нувель Анґоулеемь, доплив до затоки Нью-Йорку 1524 році, але колонію не було засновано. Справжня історія міста починається з голландських пошуків швидкого шляху до Азії. Генрі Гудзон, англієць на службі Голландської Ост-Індської компанії, який шукав вихід до Тихого океану, у 1609 році знову досяг затоки Нью-Йорку й проплив на північ по річці Гудзон до майбутнього міста Олбані у тому числі уздовж Манхеттена. З поверненням до Нідерландів були зроблені висновки Ост-Індійською компанією що місце ідеальне підходить для будівництва першої голландської колонії в Америці.

Перше європейське поселення з'явилося по південній стороні Мангеттену вже в 1613 р. У 1626 поселення перейменували на Новий Амстердам.

1643 року Новий Амстердам під керівництвом Віллема Кіфта (англ. Willem Kieft) почав війну проти американських індійців. Під час Павонійської різні було вбито 80 корінних жителів. 29го січня 1645 р. війна Кіефта закінчилась перемогою колонізаторів.

27го травня 1647 р. Пітер Стуевесант став головою Нового Амстердаму. Колонія отримала власне самоврядування у 1652му та сформувалась як місто у 1653. 1664го англійці завойовували Новий Амстердам і перейменували край на Нью-Йорк на честь короля Англії — Джеймса ІІ.

У 1673 Голландія знов здобула місто і назвала його Новий Апельсин

Місто Нью-Йорк стало першою столицею США 13го вересня 1788 року. 30го квітня 1789го Джордж Вашингтон (перший президент США) був урочисто інавгурований у Федерал Холі на Уол Стріт, Мангеттен. У 1790 столиця США переїхала до Філадельфії.

Нью-Йорк зростав як економічний центр, завдяки політиці Олександра Гамільтона (він був першим Державним секретарем скарбниці) та відкриттю каналу Ері у 1788 році.

Після Американської війни за Незалежність декілька тисяч людей переїхали із Нової Англії до Нью-Йорка. У 1820році населення міста на 95 відсотків складалося з уродженців Америки. В 1800—1840х роках сила та фінансове забезпечення Нью-Йорку зростали.

Імміграція з Ірландії 1840—1850 років почалася з економічних причин. Великий голод в Ірландії змусив мільйони людей переїхати до Нью-Йорка.

Розташування

Місто Нью-Йорк розташоване при злитті річок Гудзон та Іст-Ривер і їх впадіння у затоку Нью-Йорк. Територія міста охоплює острів Мангеттен, острів Стейтен-Айленд, західну частину острова Лонг-Айленд, частину північноамериканського материка — Бронкс, і кілька невеликих островів у Нью-Йоркській гавані. Місто складається з округів:

  • Бронкс (населення — 1 364 566 осіб)
  • Бруклін (населення — 2 511 408 осіб)
  • Мангеттен (населення — 1 606 275 осіб)
  • Квінз (населення — 2 256 576 осіб)
  • Стейтен-Айленд (населення — 475 014 осіб)

Найвища точка Нью-Йорка — пагорб Тодт-Гілл висотою 125 м, який знаходиться на Стейтен-Айленді. Стейтен-Айленд — найбільш горбистий, просторий і найменш заселений район міста. У густонаселеному Мангеттені навпаки земля обмежена і дорога, що пояснює таку велику кількість висотних будівель і хмарочосів. Згідно з відомостями Бюро Перепису США, місто має площу 1214,4 км², з яких 785,6 км² — суходіл і 428,8 км² (35,31%) — вода.

Згідно з останніми геологічними дослідженнями американських науковців, проведених 2008 року, за 40 кілометрів на північ від міста перетинаються два геологічні розломи, що робить імовірним землетрус магнітудою до 7 балів. Причому місце перетину розташовується поруч з атомною електростанцією. Тому в майбутньому будуть розроблені додаткові заходи захисту будівель і атомної електростанції.

Бронкс

Бронкс

Бронкс — одне з п'яти боро Нью-Йорка, єдине, чия територія знаходиться на континентальній частині суходолу. Населення — 1,408 млн осіб (перепис 2012 р.).

Бронкс взяв назву від річки Бронкс, яка протікає через округ, і яку своєю чергою назвали на честь шведського капітана Йонаса Бронка, що володів у 1641 фермою між річками Бронкс і Гарлем.

У минулому на території нинішнього Бронкса було чотири містечка — Вестчестер, Йонкерс, Істчестер та Пелхем.

1898 року було засноване сучасне місто Нью-Йорк, до якого входило п'ять боро (округів), включаючи Бронкс.

Округ знаний тим, що тут мешкають представники різних етнічних груп та, відповідно, у ньому високий рівень безробіття й злочинності.

Бруклін

Бруклін

Бру́клін або Округ Кінґс — округ у місті Нью-Йорк, штат Нью-Йорк у США є першим за кількістю населення серед округів міста (у 2010 тут мешкало 2 504 700 осіб).

Бруклін є місцем з високим відсотком емігрантського населення, у тому числі єврейського, польського і українського.

Бруклін назвали на честь міста Брекелена в Нідерландах. Місто Бруклін було незалежним від Нью-Йорка до 1898 року.

Мангетен

Мангетен

Манге́ттен — один із п'яти міських округів (боро) у місті Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, у США, і третій за населенням серед округів міста (у 2000 тут мешкало 1 537 195 осіб; Бруклін мав у 2000 р. 2 465 326 і Квінз 2 229 379 осіб). У Мангеттені найвища густота населення в США. Межі Мангеттена ідентичні межам округу (графства) Нью-Йорк.

Найбільшою частиною Мангеттена є сам острів Мангеттен; проте до складу округу входять кілька менших островів і частина материка поряд із Бронксом.

Квінз

Квінз — боро в місті Нью-Йорк — округ штату Нью-Йорк, США — другий за населеністю серед боро міста (у 2010 р. тут мешкало 2 230 722 особи; Бруклін мав у 2010 р. 2 504 700 осіб). Квінз має найбільшу площу в місті та розміщує обидва головні летовища — Ла-Гвардія та міжнародний аеропорт імені Джона Кеннеді.

Квінз має найбільш етнічно різноманітне населення в США. Згідно з Оглядом Американського Суспільства 2005 року емігранти становили 47.6% населення Квінзу.

Квінз був заснований 1683 року й названий на честь королеви Катерини Браґанзи, дружини англійського короля Карла ІІ.

Стейтен-Айленд

Стейтен-Айленд

Стейтен-Айленд — округ у місті Нью-Йорк штату Нью-Йорк у США, п‘ятий з чисельності населення серед округів міста (близько 468 тис. осіб). Найбільш територіально віддалений і найменш населений з усіх районів Нью-Йорку. Найпівденніша частина штату Нью-Йорк; територіально збігається з округом Річмонд і тому аж до 1975 року називався Округ Річмонд. Став міським районом Нью-Йорка в 1898 році.

Архітектура Нью-Йорка

Bb0 depositphotos 165819040 m 2015.jpg

Нині архітектура міста має дві потужні домінанти, підкреслені великою кількістю хмарочосів: Фінансовий округ і Середній Мангеттен. Частина міста на захід від П'ятої авеню називається західною, решта — східною. Поперечні вулиці мають, таким чином, різне найменування в різних частинах міста, наприклад, 42-га західна і 42-га східна вулиці.

У XVII–XVIII століттях у будівництві переважали дерев'яні каркасні і зроблені з колод будинки, устрій яких перенесено з Європи тодішніми колоністами. Однак після спустошливої пожежі 1835 року дерев'яне будівництво обмежили. В XIX столітті місто забудовується будинками переважно з цегли і природного каменю, які завозився з каменоломень Нової Англії[20]. Всі будівлі вище шести поверхів обов'язково оснащувалися водонапірними резервуарами для того, щоб знизити необхідний тиск у водопровідних магістралях.



Визначні місця

Global Citizen Festival Central Park New York City from NYonAir (15351915006).jpg

Бруклінський міст

Бруклінський міст можна назвати однією з головних визначних пам'яток Нью-Йорка, особливо, якщо ви зібралися прогулятися по ньому рано вранці, коли сонце тільки вийшло з-за обрію. З Бруклінського моста чудово видно головні вулиці Нью-Йорка, в тому числі і Нижній Манхеттен з його багатоповерховими хмарочосами.

Центральний парк

Не можна обійти увагою нью-йоркський Центральний парк, місце зустрічі закоханих, туристів і корінних жителів. Тут часто влаштовуються пікніки, продукти для яких протягом багатьох років усіма жителями міста та його гостей купуються в підвалі Time Warner Center, який став не менш знаковим місцем, ніж сам Центральний парк. Тут ви зможете зайнятися і активними видами відпочинку, і прогулятися в заростях садів Рембла, Консерватори, Овечого луки.

Freedom Tower

Наразі найвища споруда Нью-Йорку й Америки (2016 рік). Оглядова частина будівлі займає два поверхи й три рівні з оглядовими поверхами на 360 градусів. Удень, коли небо чисте, можна побачити всі частини Нью-Йорка як на долоні, а також дещо за його межами. До обсерваторії за кілька секунд неважко дістатися ліфтом, який схожий на часову капсулу. За допомогою новітніх технологій він розроблений так, що ви побачите, який вигляд мав Манхеттен від заснування до сьогодні. Звісно, ви усвідомлюєте, що це все графіка, проте через швидкість, з якою рухається ліфт, ви не думаєте про це, а просто вірите очам.До речі, нижче ви можете переглянути коротеньке відео, зняте спеціально для Immigrant porada.

Статуя Свободи

Національний пам'ятник США, символ свободи, демократії та справедливості. Це одна з найзнаменитіших скульптур у США та у світі, часто звана «символом Нью-Йорка і США», «символом свободи і демократії», «Леді Свобода». Це подарунок французьких громадян до сторіччя американської революції.

Таймс-Сквер

Майдан у США в місті Нью-Йорк в окрузі Мангеттен. З 1907 р. Таймс-сквер є традиційним місцем масової зустрічі Нового року. Щороку близько півночі 31-го грудні понад 750 000 людей збираються на Таймс-сквер, щоб побачити традиційне спускання кришталевого м'яча, що має символізувати прихід Нового року.

Нью-Йорк на карті

Нью-йорк.png

Відеоматеріал

New York City

Найважливіші події на території рідного краю

Дата Історична подія
1613 перше європейське поселення на Мангеттені
1614 засноване голландцями, як торговельна факторія
1624 голландці заснували поселення Мангеттен
1626 поселення перейменували на Новий Амстердам
1643 війна проти американських індійців
1652 власне самоврядування
1653 сформовано, як місто
1664 захоплення англійцями й перейменування на Нью-Йорк
1776-1784 окуповано англійськими військами
1785-1789 став першою столицею США
1831 побудовано першу залізницю
1898 об'єднано 5 округів

Ресурси

посилання на інформацію у вікіпедію

посилання на пам'ятки Нью-Йорка

посилання на визначні місця Нью-Йорка

посилання на інформацію про Нью-Йорк

посилання на історію Нью-Йорка

Про автора

Кабанець Аліна