Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Івченкова Романа

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Амстердам

Амстердам-столиця Нідерландів.Розміщений у провінції Північна Голландія в гирлі річки Амстел. Амстердам сполучений з Північним морем каналом.

Історія

Вважають , що місто заснували в 13- столітті. 27 жовтня 1275 року - була перша згадка про Амстердам.В ній повідомляється про дарування графом Флорісом V Голландським торгових привілеїв для рибальського села, розташованого на дамбі в гирлі річки Амстел. 1287 року, в ході найбільшої повені, піщаний бар'єр в районі Тесела був зруйнований, і Флевонське озеро, на березі якого розташовувався Амстердам, остаточно стало затокою, який отримав назву Зейдерзе. Це стихійне лихо створило умови для перетворення невеликого села Амстердам в центр морської торгівлі. Амстердам був обраний місцем зустрічей і торгівлі для мореплавців. Статус міста село отримало на рубежі XIII — XIV століть, а його назва набула сучасного звучання. ході Вісімдесятирічної війни іспанці захопили найбільший порт-конкурент Амстердама, Антверпен (1585 рік), що призвело на масову міграцію до Амстердама торговців Антверпена і ремісників і сили євреїв, що рятувалися від іспанської інквізиції.17 століття вважають за золоту добу Амстердама. У цей період місто стало найбагатшим у світі. До Амстердама припливали судна з Балтики, Північної Америки, Африки, Батавії, Індії, Шрі Ланки, Бразилії, що зробило місто центром світової торгової мережі. Амстердамські купці мали найбільшу долю у Голландській Вест-Індійській і Голландській Ост-Індійській компаніях. Ці компанії придбали для себе заморські землі, які потім стали нідерландськими колоніями. У Європі Амстердам був пунктом, що до нього стікалися товари з усього континенту, а також провідним фінансовим центром світу. В 1602 році в Амстердамі відкрилася перша біржа. У XVIII-му столітті Амстердам дещо втратив свої провідні позиції в зв'язку з європейськими війнами, і фінансовий та торговий центр Європи та світу перемістився до Лондона. Однак і донині Амстердам залишається важливим економічним вузлом. З 1976 в Нідерландах були легалізовані легкі наркотики і Амстердам став центром наркотуризму. В Амстердамі працює коло половини від близько 400 кав'ярень-кофішопів (легальне місце продажу легких наркотиків) країни.



Заснування і розвиток Середньовіччя

Амстердам набагато молодший таких голландських міст, як Неймеген, Роттердам і Утрехт. У жовтні 2008 року, історичний географ Кріс де Бонт припустив, що земля навколо Амстердама була меліорована вже наприкінці 10-го століття. Це зовсім не означає, що там вже було поселення, тому що меліорація земель могла бути призначена не для сільського господарства, а, можливо, для використання торфу як палива.

Амстердам отримав міські права між 1300 і 1306 роками. З 14-го століття, Амстердам процвітав, в основному завдяки торгівлі з Ганзою.


Конфлікт з Іспанією

У 16-му столітті, голландці повстали проти короля Іспанії Філіпа II і його спадкоємців. Основними причинами повстання були введення нових податків і релігійне переслідування протестантів знову введеною інквізицією. Повстання переросло у Вісімдесятирічну війну, що в кінцевому підсумку призвело до Голландської незалежності. Завдяки лідеру голландського повстання Вільгельму I Оранському, Голландська республіка стала відома своєю відносною віротерпимістю. Євреї з Піренейського півострова, гугеноти з Франції, заможні купці з Фландрії, а також економічні і релігійні біженці з контрольованих Іспанією частин Бенілюксу знайшли безпеку в Амстердамі.


Голландський Золотий вік

Сімнадцяте століття вважається Золотим віком Амстердама, протягом якого він став найбагатшим містом в західному світі. Кораблі відпливали з Амстердама до Балтійського моря, Північної Америки та Африки, а також сучасної Індонезії, Індії, Шрі-Ланки та Бразилії, що становили основу світових торговельних зв'язків. Купці Амстердама мали найбільшу частку як в Голландській Ост-Індійській компанії, так і в Голландській Вест-Індійській компанії. Ці компанії придбали заморські володіння, які пізніше стали голландськими колоніями. Амстердам був найважливішим центром в Європі по відвантаженню товарів і був провідним фінансовим центром західного світу. У 1602 році амстердамський офіс міжнародної торгової Голландської Ост-Індійської компанії став першою у світі фондовою біржею з випуском власних акцій. Банк Амстердама почав свою діяльність у 1609 році, виступаючи як повний банківський сервіс для голландських торговців і як резервний банк.


Занепад і модернізація

Процвітання Амстердама знизилося в 18 і на початку 19 ст. Війни Голландської Республіки з Англією і Францією значно пошкодили розвитку міста. Під час наполеонівських воєн, значення Амстердама досягло найнижчої точки, після завоювання Французькою імперією території Голландії. Однак, створення Об'єднаного Королівства Нідерландів в 1815 році стало поворотним пунктом.

Кінець 19-го століття іноді називають другим Золотим віком Амстердама. Були побудовані нові музеї, залізничний вокзал і концертний зал; в цей же час, міста досягла промислова революція. Амстердам-Рейн-канал був проритий щоб дати Амстердаму прямий зв'язок з Рейном, а Північний морський канал був проритий, щоб дати порту коротше з'єднання з Північним морем. Обидва проекти значно поліпшили торгівлю з іншою частиною Європи і світу.


XX століття

Незадовго до першої світової війни, місто знову почало розширюватися, були побудовані нові передмістя. Незважаючи на те, що Нідерланди займали нейтральну позицію в цій війні, Амстердам переніс дефіцит продовольства і палива для опалення. Дефіцит викликав масові заворушення, в яких загинули кілька людей. Ці бунти відомі як Картопляні бунти. Люди почали грабувати магазини і склади, щоб отримати продукти харчування.

Між війнами, місто продовжувало розширюватися.

Німеччина вторглася в Нідерланди на 10 травня 1940 року і прийняла контроль над країною. Деякі громадяни Амстердама давали прихисток євреям, тим самим піддаючи себе і членів їх сімей до високого ризику бути ув'язненими або відправленими до концентраційних таборів. Більш 100000 голландських євреїв було депортовано до нацистських концентраційних таборів, з яких близько 60 тисяч жили в Амстердамі. Мабуть, найвідомішим засланцем була молода єврейська дівчина Анна Франк, яка померла в концентраційному таборі Берген-Бельзен. В кінці Другої світової війни, зв'язок з іншою частиною країни зник, і продукти харчування та паливо стали дефіцитними. Собаки, кішки, сирі цукрові буряки і цибулини тюльпанів вимушено споживалися людьми, щоб залишитися в живих. Більшість дерев у Амстердамі були вирубані на паливо, з квартир депортованих євреїв були взяті всі дерев'яні меблі.

У роки після Другої світової війни було побудовано багато нових передмість. Ці передмістя містили безліч громадських парків і широкі відкриті простори, а нові будівлі мали поліпшені житлові умови з більш великими і освітленими кімнатами, садами і балконами. Через війни та інші події 20-го століття, майже весь центр міста занепав. Оскільки суспільство змінювалося, політики та інші впливові фігури планували перепроектувати велику частину міста. Був зростаючий попит на офісні будівлі, а також на нові дороги, тому що автомобіль став доступним для більшості людей. Амстердамське метро почало працювати в 1977 році. В подальших планах була побудова нової траси над метро для з'єднання Центрального вокзалу і центру міста з іншими частинами міста.

Необхідний великомасштабний процес знесення почався в колишньому єврейському кварталі Амстердама. Менші вулиці були розширені і майже всі їхні будинки були зруйновані. На піку знесення спалахнув бунт; бунтівники висловили своє невдоволення щодо знесення, викликане перебудовою міста. В результаті, знесення було зупинено і шосе не було побудовано.


XXI століття

У перші роки 21-го століття, Амстердам привертав велику кількість туристів: у період з 2012 по 2015 рік, щорічне число відвідувачів зросло з 10 мільйонів до 17 мільйонів. Ціни на нерухомість зросли, і місцеві магазини зробили шлях для туристів, орієнтований на них, що зробило центр недоступним для жителів міста. Ці події наштовхнули на порівняння Амстердама з Венецією, містом, що вважається перевантаженим туристичним напливом.

Будівництво лінії метро, ​​що з'єднує частину міста на північ від річки (або озера) IJ до центру було розпочато в 2003 році. Проект є спірним, оскільки його вартість перевищила бюджет в 3 рази на 2008 рік через ризик пошкодження будівель в центрі, і тому що будівництво довелося зупинити і перезапустити кілька разів.

З 2014 року, особливу увагу було приділено міській регенерації та оновленню в районах, що безпосередньо межують з центром міста. Оновлення міст і розширення традиційного центру міста є частиною ініціативи Структурного Бачення Амстердама в 2040 році.


Фізико-географічна характеристика

Географічне розташування

Амстердам розташований на північному заході Нідерландів у провінції Північна Голландія в гирлі річки Амстел на березі затоки Ейсселмер. Амстел, протікаючи амстердамським середмістям, утворює мережу каналів і проток, крім того, окремим каналом місто з'єднане з Північним морем, притому перебуваючи на висоті 2 метри нижче від рівня моря.

Характерною рисою географії Амстердаму є система добре спланованих каналів, спорудження яких активно здійснювалось у XVII столітті, і нині заслужено заробило місту славу «Північної Венеції». До 3 головних міських каналів належать: Геренграхт, Кейзерсграхт і Прінсенграхт. Мережу амстердамських каналів у 2010 році приписали до об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Нідерландах.


Клімат

Амстердам розташований у зоні помірного клімату, та під великим впливом дії моря клімат змінюється до середземноморського. У місті переважають північно-західні вітри, часто трапляються шквалисті пориви і шторми.

У зимовий період температура рідко падає нижче від 0 °C, заморозки трапляються при переміщенні холодних повітряних мас зі Скандинавії та Східної Європи. Літо в місті тепле, але не спекотне. Середньорічна сума опадів становить 760 мм, при цьому їхня більша частина припадає на період з жовтня по березень.


Економіка

Фінанси

Амстердам — фінансова столиця Нідерландів. Це одне з найбільших міст Європи щодо кількості банків і корпорацій, після Лондона, Парижа, Франкфурта й Барселони. В Амстердамі розташовані штаб-квартири таких організацій, як ABN AMRO, Akzo Nobel, Heineken, ING Group, Ahold, TNT Express, TomTom, Delta Lloyd Group і Philips. В історичному центрі міста донині діють офіси деяких компаній, але більшість з них винесено на південну околицю.

Амстердамська фондова біржа — найстаріша у світі й одна з найбільших в Європі. Розташована недалеко від площі Дам у центрі міста.


Промисловість

В Амстердамі та його передмістях базуються підприємства електротехнічної промисловості і машинобудування. Особливого розвитку набули: авіабудування, суднобудування, хімічна і деревообробна промисловість, нафтопереробка. Крім того, Амстердам — центр гранування й торгівлі алмазами.

Столиця Нідерландів відома своєю легкою промисловістю. Тут зосереджено близько 50 % обороту всієї галузі в країні. Харчове виробництво ґрунтується на переробці кави, тютюну, какао, кокосової олії, картоплі, зерна та цукрових буряків.


Транспорт

В Амстердамі дуже багато людей їздить велосипедами. У 2006 році в місті налічувалося близько 465 000 велосипедів. Їхня популярність обумовлюється зручністю пересування, відносно невеликою територією Амстердама, багатьма спеціальними доріжками, рівною місцевістю, відносною незручністю використання автомобіля.

Столиця Нідерландів починала так само, як Київ – з завантажених автомобілями вулиць, заторів та аварій на дорогах, аж поки жителі самі не перетворили Амстердам на велосипедний рай.

 У Амстердамі 60-70-х років однозначно переважали автомобілі. Після війни країна почала стрімко розвиватися, а з приходом ери авто голландці взялися масово скуповувати транспортну новинку.
Автомобіль став символом добробуту і прогресу, а тому влада почала розширювати дороги, віднімаючи територію міста на користь автомобілістів. В результаті з 1955 і до 1975 рівень користування велосипедами впав на 75%. Велосипеди стали транспортом для бідних, а користуватися ними було й зовсім небезпечно, адже була відсутня будь-яка спеціальна розмітка на дорогах. Люди вірили, що побачити місто без жодного велосипеда – лише справа часу.


Громадський транспорт

Амстердам має добре розвинену систему громадського транспорту. У місті діє метрополітен, традиційний і швидкий трамваї, автобусна мережа й поромні переправи через річку Ей. Весь міський громадський транспорт перебуває під управлінням організації GVB (Gemeentevervoerbedrijf, тобто «муніципальне транспортне підприємство»). Приміські автобуси, що сполучають Амстердам з околицями, належать іншим операторам, зокрема Arriva й Connexxion.

На всі види міського транспорту діють магнітні транспортні картки та проїзні квитки.


Освіта і наука

У Амстердамі 2 університети: Амстердамський університет (Universiteit van Amsterdam) і Амстердамський вільний університет (Vrije Universiteit).

Серед інших закладів вищої освіти міста низка мистецьких вищих шкіл — художня Академія Герріта Рітвельда, Амстердамська Вища школа мистецтв, Амстердамська консерваторія, Нідерландська Академія кіно й телебачення та деякі інші. Міжнародний Інститут соціальної історії — один з найбільших у світі осередків документування й досліджень, що стосуються соціальної історії, зокрема дисциплін трудового права та історії робітничих рухів. У місті діють також приватні виші.

В Амстердамі діє 5 незалежних класичних гімназій: Vossius Gymnasium, Barlaeus Gymnasium, Гімназія св. Ігнатія, 4-а Гімназія (Het 4e Gymnasium) та Cygnus Gymnasium. У місті також різноманітні коледжі — від мистецьких до економічних та політичних наук, які зазвичай відкриті для навчання студентів-іноземців.

Розгалужена система закладів початкової (загальної) освіти в Амстердамі представлена в тому числі особливими навчальними комплексами, організація виховного і навчального процесу в яких ґрунтується на особливих педагогічних теоріях, наприклад школи Монтессорі. Крім того, в місті значна кількість релігійних шкіл — в першу чергу католицьких і різноманітних протестантських, а останнім часом зі зростанням мусульманської громади міста й ісламських, декілька єврейських шкіл розташовані у південних передмістях Амстердама.

Амстердам є місцем розташування Нідерландської королівської академії наук.


Культура

Амстердам — культурний центр світового рівня. Тут працюють музеї світового значення, провідні національні установи виконавських мистецтв (театр, опера, класична музика), численні заклади сучасної маскультури і дозвілля — кінотеатри, нічні клуби тощо.

Під час останньої частини 16-го століття Палата риторики Амстердама організувала змагання між різними палатами в читанні поезії і драми. У 1638 році в Амстердамі був відкритий перший театр. Балетні вистави були проведені в цьому театрі ще в 1642 році. У 18-му столітті французький театр став популярним. У той час як Амстердам перебував під впливом німецької музики, в 19 столітті було кілька національних оперних постановок; Опера в Амстердамі була побудована в 1888 році для конкретної мети — просування голландської опери. У 19-му столітті, популярна культура була зосереджена на площі Ніс в Амстердамі (в основному водевілю і мюзик-холу). Метроном, один з найважливіших досягнень в європейській класичній музиці, був винайдений тут в 1812 році. Наприкінці цього століття, були побудовані Рейксмузей (Державний музей) і Міський музей. У 1888 році був створений Королівський оркестр Консе́ртгебау. З 20-го століття поширилось кіно, радіо і телебачення.


Музика і театр

У 1638 році в Амстердамі був відкритий перший театр — перший балет у ньому дали не раніше 1642 року. У XVIII столітті у місті став популярним французький театр, а у наступному XIX столітті Амстердам перебував під впливом німецької класичної опери, тоді ж з'явилися перші національні опери, а будівля Голландської опери була зведена в 1888 році[16].

В Амстердамі працює симфонічний оркестр світового класу — Оркестр Консертгебау, що базується в Консертгебау, а також Нідерландський філармонічний оркестр.

Амстердамський оперний театр розташований у прилеглій будівлі до ратуші, через що споруда дістала оригінальну назву Стопера (Stopera від stadhuis «ратуша, міський будинок» і opera «опера»). Цей великий сучасний комплекс, відкритий у 1986 році, є домашнім творчим майданчиком для декількох труп — Нідерландської опери (De Nederlandse Opera), Нідерландського національного балету (Het Nationale Ballet) і Голландської симфонії (Holland Symfonia).

Головним театром Амстердама є Міський театр (Stadsschouwburg Amsterdam).


Таблиця "Найважливіші події на території міста"

Дата Історична подія
1285 р Перша писимна згадка про Амстердам
1369р Амстердам стає членом Ганзи
1585 р Масова міграція до Амстердама торговців та ремісників
17 ст. Розквіт , золотий вік Амстердама
1602 Відкривається перша біржа
1638 Відкрито перший театр на території міста
1888 Зведено будівлю голандської опери
1916 Побудований найбільший аеропорт "Схіпгол"
1976 В Амстердамі легалізовано легкі наркотики

Ресурси

Посилання на презинтацію Google1

Посилання на опитування або анкету Анкетування

Посилання на власний блог у Blogger


"Моє_рідне_місто_або_село"

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка