Стаття до проекту"Моє рідне місто або село" Комашко Софії Олександрівни
Ліверпуль
Населення - 441 477 осіб (2002 рік) - п'яте за величиною місто Великобританії (і третій - в Англії). Населення Ліверпульської агломерації перевищує 800 000 жителів. Протягом 2-ї половини XX століття Ліверпуль мав славу депресивного міста: з 1930-х до початку 2000-х років його населення скоротилося майже вдвічі.
Зміст
Історія
Перша згадка про Ліверпуль сягає 1190 року. До середини XVI століття чисельність населення залишається на рівні близько 500 осіб. Під час громадянської війни в Англії (1642 - 1651) за місто точилися численні бої. У 1699 році згідно рішенню Парламенту Ліверпуль отримав статус адміністративного округу, а у 1715 році у місті був побудований перший у Британії вологий док. Поступово Ліверпуль стає світовим центром торгівлі, і на початок XIX століття 40% світової торгівлі проходить через місто. Чисельність населення починає швидко зростати, місто активно розбудовується. У 1830 році Ліверпуль (разом з Манчестером) стає першим містом у Великобританії, що має міжміське залізничне сполучення (залізниця Ліверпуль-Манчестер). З 1840-х років значно зростає міграція ірландців до міста, і кількість мешканців зростає ще швидше. Вже у 1851 році частка ірландців складає 25%. По мірі того, як місто стає головним портом Британської імперії, будується багато будівель, таких як Сент-Джордж-Холл (англ. St. George’s Hall). У 1880 році Ліверпуль отримав формальний статус міста. Протягом першої половини XX століття місто продовжує активно розростатися, притягуючи все більше і більше мігрантів з усієї Європи. Ліверпуль поступово поглинає передмістя Аллертон, Чайлдвол, Литл Вултон і Мач Вултон. Під час Другої Світової війни місто пережило 8 повітряних атак, більшість з яких припала на березень 1941 року. Близько 2500 чоловік було вбито, 11000 будівель було повністю зруйновано, майже кожна друга - пошкоджена. Проте життя міста тривало. Так, Джон Леннон, учасник гурту "Бітлз" був народжений під час однієї з атак 9 жовтня 1940 року. Після війни місто перебудовується, з'являються нові споруди, зокрема, Сіфортський док (англ. Seaforth Dock), найбільший док у Британії. З 1960-х років Ліверпуль стає світовим центром молодіжної культури. Передусім, це пов'язано з виникненням гурту "Бітлз". У 1974 році місто отримує статус округу в складі графства Мерсісайд.
Географія
Ліверпуль знаходиться на східній стороні лиману Мерсі, і історично лежав у стародавній сотні Західного Дербі на південному заході від графства Ланкашир. Він став міським районом у 1207 році і містом в 1880 році. У 1889 році він став округом, незалежним від Ланкаширу. Його зростання в якості основного порту було паралельно з розширенням міста впродовж Індустріальної революції. Поряд із обробкою генеральних вантажів, вантажів, сировини, такими як вугілля та бавовна, міські торговці брали участь у торгівлі атлантичними рабами. У 19 столітті це був головний порт відправлення для ірландських та англійських емігрантів до Північної Америки. Ліверпуль був домом для Cunard і White Star Line, і був портом реєстрації океанічного лайнера RMS Titanic, RMS Lusitania, RMS Queen Mary та RMS Olympyc.
Транспорт
Основними транспортними вузлами є аеропорт, залізничний вокзал і порт.
Аеропорт імені Джона Леннона знаходиться за 12 км на південний схід від центру міста. Пасажирообіг в 2009 році склав майже 5,7 млн. чоловік. Пов'язаний з Ліверпулем та іншими містами автобусним сполученням. Також недалеко від аеропорту є залізнична станція Ліверпуль Саус Парквей, до якої також можна добратися автобусом.
Залізничний вокзал Liverpool Lime Street побудований в серпні 1836 року. Пов'язує місто залізничним сполученням з усіма великими містами. Пасажирообіг у 2008/2009 році становив понад 14,7 млн чоловік.
Ліверпульський порт є також дуже важливим транспортним вузлом міста. У 2004 році його послугами скористалися понад 800 тис. осіб, було перевезено понад 617 тис. контейнерів і 32 млн. тонн вантажу. За рік Ліверпульський порт пропускає близько 15000 кораблів.
У місті широко розвинене трамвайне і автобусне сполучення. Дуже широко поширені також таксі.
Спорт
Найуспішнішим клубом міста є «ФК Ліверпуль», домашньою ареною якого є стадіон «Енфілд Роуд». Клуб є одним із лідерів чемпіонату Англії. У футбольній Прем'єр-лізі виступає також «Евертон».
З баскетбольних команд найсильнішої є «Мерсі Тайгерс» (створена в 2007 році).
Неподалік від міста розташована траса Ейнтрі, на якій проводяться скачки.
Також у місті існує кілька регбійних команд.
Розваги та екскурсії Ліверпуля
Архітектурний вигляд портового Ліверпуля визначається будівлями, побудованими, починаючи з кінця 18 століття. Більш старі будівлі, на жаль, не збереглися. Це одне з кращих місць для знайомства з так званою Вікторіанською Англією, епохою, яка отримала свою назву на честь правлячої королеви.
Найцікавіші пам'ятки зосереджені в районі Альберт-Дока, що є одним з головних символів міста. На території колишнього найбільшого корабельного дока країни розташовані численні ресторани, кафе, магазини і музеї. Варто також відвідати область на південь від Ганновер-стріт і на захід від двох соборів, англіканського і католицького. Тут колись виробляли троси для численних суден Ліверпуля. Ліверпуль і Бітлз
Шанувальники групи Бітлз обов'язково повинні відправитися на Метью-стріт - місце розташування Каверн-клаб (клуб «Печера»). Саме там проходили перші виступи знаменитої на весь світ ліверпульської четвірки. Ця ж вулиця є частиною міського центру під назвою квартал Каверн, який щорічно відвідують тисячі бітломанів. Які по приїзду також поспішають відвідати магазин «Бітлз» і паб The Grapes, де музиканти потягували пиво між виступами.
Музеї та галереї
Ліверпульська філія галереї Тейт розташовується в Альберт-Доці і являє собою чудову колекцію сучасного мистецтва. Крім основних експозицій, там періодично проводять тематичні виставки, і якщо вхід в галерею безкоштовний, то за відвідування короткочасних експозицій доведеться платити. Так, вартість вхідного квитка на виставку, присвячену бельгійському художнику-сюрреаліста Рене Магрітта, - 11 євро. Графік роботи: з вересня по травень, з вівторка по неділю, з 10.00 до 17.50. Щопонеділка закрито. З червня по серпень, кожен день, з 10.00 до 17.50. Продаж квитків для короткочасних виставок закінчується о 16.45.
Морський музей Мерсісайд також знаходиться в Альберт-Доці і займає практично всю північну частину комплексу. Чудові тематичні експозиції, присвячені емігрантам, будівельникам кораблів, трансатлантичної работоргівлі і т. д. будуть цікаві любителям історії і морських глибин. Вхід вільний. Графік роботи: щодня, з 10.00 до 17.00.
Ще один музей з великого числа, що належать Альберт-Доку, гідний того, щоб його відвідали - музей Бітлз. Музей відкритий сім днів на тиждень протягом усього року. Вартість вхідного квитка - 12.95 фунтів. Для дітей від 16 до п'яти - знижка: квиток коштує 7 фунтів. Діти молодше п'яти років - безкоштовно. Для великих сімей діє система знижок. Ліверпульський собор
Ліверпульський католицький собор - дитя 20 століття і велика рідкість для Англії. Побудований в стилі модернізму, він був спроектований сином творця знаменитого Біг-Бена. Думка про будівництво цієї ультрасучасної будівлі зародилася у місцевих католиків після того, як на світ з'явився не менш значний Англіканський Кафедральний собор. Останній був зведений з червоного пісковика на початку 20 столітті в стилі нео-готики. Вважається, що за розмірами собор цілком можна порівняти з Собором Святого Петра в Римі. Величезний дзвін, просторе і скромне внутрішнє приміщення, висока дзвіниця, з якої відкривається прекрасний вид на місто, - відмінні риси. Не всім жителям Ліверпуля до душі вишукування сучасної архітектури. Так, католицький храм за його незвичайний зовнішній вигляд в народі прозвали «вігвам Педді».
Важливі дати
Дата | Подія |
---|---|
1190 | Перша згадка про місто |
1699 | Отримало статус адміністративного округу |
1715 | Побудований перший у Британії вологий док |
1880 | Ліверпуль отримав формальний статус міста |
1974 | Місто отримує статус округу в складі графства Мерсісайд |
Джерела
Ліверпуль- місто у Великобританії
Галерея
Автор статті:[Комашко Софія]