Портфоліо до проекту "Штучний інтелект" Даниленко Тетяни.

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Тема статті

Безпілотний автомобіль – транспортний засіб, який обладнаний системою автоматичного управління і може пересуватися без участі людини. До таких розробок можна віднести автономні автомобілі Google, автомобілі-роботи MIG (Made in Germany), AKTIV (Adaptive und Kooperative Technologien fur den Intelligenten Verkehr - консорціум компаній (всього 28, у тому числі AUDI, BMW, Daimler, Siemens, Volkswagen), спільних розробників техніки для автотранспорту). Деякі автомобілі використовують інфраструктурні системи (які, наприклад, можуть бути вбудовані в дорогу чи біля неї), однак більш новітні технології дозволяють симулювати присутність людини на рівні прийняття рішень про керування і швидкість автомобіля завдяки набору камер, сенсорів, радарів і систем супутникової навігації.

Опис проблеми

Пропонуємо розглянути основні зрушення, які очікують на людство в найближчому майбутньому у зв’язку з перспективою «безпілотного» пересування вулицями міст.

1. Перехід від приватного майна до орендованого. Поява безпілотних автомобілів істотно скоротить кількість приватних машин, водночас зросте частка комерційних авто. Це викликано тим, що автомобілю більше не треба буде простоювати в гаражі, а пересічній людині простіше заплатити за проїзд в авто, яке вчасно опиниться в потрібному місці, ніж тягнути на собі тягар постійного обслуговування, миття, паркування, страхування власного автомобіля.

Відсутність необхідності автомобілям простоювати мінімізує їх кількість, а відповідно – і всієї інфраструктури з їх обслуговування (паркінги, заправки, мийки тощо). Цей факт спричинить зменшення зношування доріг. До того ж, Uber вже заявив про намір викупити 500 000 безпілотних автомобілів у Tesla, котрі, на думку автора, роблять найбільш зважені кроки в розробці технології і прогнозують масовий випуск вже за три роки.

Такі зміни стануть відчутними в позитивному й негативному ключі для тих, хто займається будь-яким видом обслуговування автомобілів, будівництвом доріг, продажем автомобілів, кредитуванням, нерухомістю тощо.

2. Зміна орієнтації страхових компаній. Google заявляє, що за шість років роботи їхні автомобілі потрапляли у ДТП 11 разів, і лише з вини інших учасників дорожнього руху. Це чудовий комплімент розробникам Google Car, але неприємна новина для всіх інших.

Очевидно, що звичайним водіям важко взаємодіяти з безпілотними автомобілями, адже окрім ПДР, є ще психологічні чинники водіння, деякі моральні та етичні елементи поведінки на дорозі, якими робота не наділено.

Це дещо виправдовує безтурботне ставлення страхових компаній до нової автомобільної індустрії, адже найімовірніше поява на дорогах безпілотних автомобілів разом зі звичайними спершу спричинить ще більший сплеск аварійності. І лише коли безпілотників стане в рази більше, аварійність буде зведено до нуля. Але насамперед це питання буде вирішуватися інтеграцією у світову мережу інтернет якомога більшої кількості транспортних засобів. 3. Нові галузі юриспруденції. З'являться нові види злочинів. Наприклад, хакери Чарлі Міллер і Кріс Валашек зі звичайних ноутбуків змогли отримати доступ по бездротового з'єднання і відключили гальма у машини під час руху. І це тільки один приклад із життя багатьох технологічно просунутих автомобілів, які вже існують. Важкі інструменти відходять у минуле: незабаром, щоб викрасти чи пошкодити автомобіль, буде достатньо спеціальних знань і виходу в інтернет.

Законодавцям необхідно розв’язати питання відповідальності за ДТП з участю безпілотних автомобілів, адже раніше відповідальність ніс власник об'єкта підвищеної небезпеки – автомобіля, а тепер логічно було б змінити пріоритети в цьому питанні.

Але автономні транспортні засоби можуть бути не тільки об'єктом злочинів, а й інструментом їх скоєння. Спецслужби США заявляють, що за допомогою безпілотних автомобілів злочинці зможуть вчиняти низку дій, які неможливо було зробити, коли руки необхідно було тримати на кермі. Схоже, що можливо, наприклад, за дистанційного керування автомобілем (тими ж хакерами) скоювати злочини без фізичної присутності людини.

Для розслідування таких подій буде необхідна не тільки нова законодавча база, а й низка новаторських рішень у криміналістиці. Найімовірніше, автомобільна індустрія створить цілу низку нових нормативно-правових актів і внесе зміни до вже чинних. У зв'язку з цим можна стверджувати, що високотехнологічні транспортні засоби – це майбутня галузь правової науки.

4. Зміна ПДР. Безпілотники Google, які сьогодні тестують на дорогах США, мають функцію переходу на механічне управління в будь-який час (одна з версій. – Forbes). Гадаю, багато хто хотів би придбати автомобіль, який сам собою керує, саме для того, щоб забирати дітей зі школи чи дати собі можливість нетверезим дістатися додому без таксі. Але за можливості безперешкодно взяти керування у свої руки є деякі побоювання щодо пасажирів такого авто і доказів того, чи їхав автомобіль сам, чи ним керував водій у нетверезому стані. Творці гуглкарів кажуть про необхідність введення особливого швидкісного режиму для своїх автомобілів, обґрунтовуючи це необхідністю іноді перевищувати швидкість.

5. Нова М2М-екосистема. Безпілотні автомобілі потребують транспортування даних за різними напрямками, а це тягне за собою збільшення трафіку мобільних операторів та інтернет-провайдерів. Потрібно ж чимось зайняти пасажира, який нудьгує. Із функцією ідентифікації особи розважальні системи автомобіля надаватимуть точно дібраний контент будь-якій людині відповідно до її статі, віку і стилю життя. Це повне роздолля для майстрів віртуальних розваг. І у зв'язку з цим можлива поява низки абсолютно непередбачуваних рішень.

До повноцінного виходу безпілотних авто на ринок ще як мінімум п'ять років: Apple і Tesla кажуть про 2020-й. Тим часом активно розвивається галузь підключених автомобілів, що допоможе зробити перехід до нового світу максимально плавним, а водіїв – адаптованими до появи безпілотників у майбутньому. Автомобілі, підключені до всесвітньої мережі, є сполучною ланкою між минулим і майбутнім автопрому. За допомогою вже наявних автомобільних технологій вивчають потреби користувачів і їхні уподобання, виявляють можливі проблеми.

Блог до проекту

https://tanyadanilenko.blogspot.com

Мультимедійна презентація

https://drive.google.com/open?id=11_nUqs3K2cfPd0EMx5q0G0FXYWjiHJ1e

Календар подій проекту:

https://calendar.google.com/calendar/r/month/2018/3/1?tab=wc


Опитування до проекту

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc6T92qdSQPD7AdK-MtfdzNanHX52-gDi77dSVVORIr7YeC4Q/viewform?usp=sf_link

Фотоальбом до проекту

Google Фотознімки https://photos.google.com/album/AF1QipPve-zYUM9xoY7Zl1hg31TY5Ex5T2yyIlwBYPIP

Спілкування між учасниками проекту

  • Чат
  • Форум
  • Спільнота на базі соціальних мереж
  • Skype
  • Telegram
  • Viber
  • Wiki-сторінка
  • Сайт
  • .....

Інформаційні ресурси

Друковані джерела

https://youngsoul.co.ua/autopilot-auto-zminjat-maybutne/


Відеоматеріали

https://www.youtube.com/watch?v=Y_nx3-DxTbw https://www.youtube.com/watch?v=l2NJHYJtoiM

Електронні ресурси

https://www.dw.com/uk/безпілотні-автомобілі-реальність-і-фантастика/a-39656329 https://ukr.media/bezpilotni-avtomobili/


Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка