Портфоліо до проекту "Штучний інтелект" Чернишової Марини
Зміст
Тема статті
Штучний інтелект у філософії
Опис проблеми
Проблема штучного інтелекту в науці XXI століття охопила широке коло досліджень, пов’язаних зі створенням штучного аналогу інтелекту людини, розробкою т.з . « суперінтелекту » (між іншим на базі Інтернет), моделюванням окремих функцій та структур психіки, інтелекту, робототехнікою, впливом існуючих та потенційно можливих систем штучного інтелекту на людину та суспільство тощо. Нині філософські рефлексії штучного інтелекту репрезентують собою широке проблемне поле, яке постійно змінюється й уточнюється. В межах філософії в контексті штучного інтелекту досліджуються не тільки такі проблеми як перспективи комп’ютерних систем, що самоорганізуються , етичні аспекти застосування технологій штучного інтелекту, людина в умовах формованого «електронного середовища існування» та подібні, але й класичні філософські питання про свідомість, розум, інтелект [3, с.169].
На думку автора цілісне філософське осмислення штучного інтелекту можливе лише на перетині епістемології й методології, логіки, онтології, філософської антропології, етики й естетики, соціальної філософії тощо, у їх тісному переплетенні. Тому актуальним постає теоретичне обгрунтування філософії штучного інтелекту як окремого напряму філософських досліджень, який використовував би досягнення зазначених розділів філософії і в той же час певною мірою долучився до їх розвитку. Такому обгрунтуванню послужить окреслення вузлових проблем згадуваного напряму у їх діалектичному взаємозв’язку, висвітлення неможливості дослідження жодної з них поза системним залученням складної цілісності, яку утворює філософія штучного інтелекту.
Окреслюючи термінологічну основу дослідження, як інструмент аналітичного поділу використаємо дихотомію «спеціалізований штучний інтелект»– «універсальний штучний інтелект», для яких «штучний інтелект» відіграватиме роль родового поняття. До обсягу поняття «універсальний штучний інтелект» увійдуть усі носії штучного інтелекту, які вийшли на рівень самосвідомості, самостійного цілепокладання , творчих здібностей (до проблеми принципової можливості цього звернемось трохи далі). Отже, під цим поняттям дихотомії ми розуміємо інтелект, який включив би усі функції, асоційовані з інтелектом у гранично загальному сенсі (звідси й позначення «універсальний»). Під спеціалізованим штучним інтелектом будемо розуміти штучні системи, які виконують окремі функції інтелекту та їх сукупності, тобто спеціалізуються в певних галузях інтелектуальної діяльності (зараз такий етап безперечно досягнуто) і не вийшли на вищезгаданий «універсальний» рівень. Теоретичному обґрунтуванню необхідності такого термінологічного поділу автор присвятив публікацію
Чи застосовують штучний інтелект вже зараз?
Розробки, які використовують «ботів» у своїй роботі, вже зараховують до штучного інтелекту.
У телефонах є така функція, як розпізнавання обличчя.
Там використовуються алгоритми, які навчаються і які можуть вести базу кількох людських обличь. Звісно, людське обличчя може змінюватися, але програма навчається і здатна розпізнати його за будь-якого освітлення, або в залежності від змін – з бородою чи вусами.
Є такі застосунки і програми, як чат-боти, які працюють із людиною. Вони використовуються в багатьох компаніях в Україні на перших етапах звернення клієнта.
Штучний інтелект – загроза для людства?
Минулого року робот Софія в інтерв’ю заявила, що знищить людство, хоча потім розробники зізнались, що це був жарт.
Хоча багато відомих та поважних вчених і винахідників вважають, що штучний інтелект є загрозою для людей.
Основною властивістю будь-якого інтелекту є властивість навчатися. І чому він навчиться в середовищі людей, бо він тут буде розвиватися, так він і буде себе поводити. Або люди можуть спеціально його навчити конкретним діям. Можливо, це можна порівняти із дитиною.
Тобто можуть бути «погані» та «добрі» роботи, як і люди. Зупинити процес створення штучного інтелекту неможливо.
Це еволюція. Можливо, це еволюція людства, Сонячної системи чи Всесвіту. Ми не можемо це зупинити, рано чи пізно, можливо, ми підемо, а еволюція піде далі.
Чи відбере штучний інтелект роботу в людей?
До 2030 року від 400 до 800 мільйонів людей по всьому світу можуть втратити свої робочі місця через автоматизацію, про це йдеться у звіті глобальної консалтингової компанії.
Хоча зараз дуже багато засобів автоматизації, які замінили собою чимало людської праці, але люди все одно знаходять роботу. Безробіття в світі на рівні 10%, всі не сидять без роботи. Дуже багато процесів замінено роботами, машинами, автоматизованими фабриками і так далі.
Британське новинне агентство BBC на основі наукових досліджень провідних університетів світу ще у 2015 році створило онлайн-тест, за допомогою якого можна дізнатися, чи замінять роботи якусь конкретну професію.
Найбільш «захищеними» професіями, згідно із тестом, будуть психолог, фармацевт, акушер, будівельний інженер, дантист.
Чи може штучний інтелект поневолити людську расу?
Робот може навчитися, вивчити людські фрази, підлаштувати голос, що його можна сплутати з людським, але для робота немає вигоди тримати людство в рабстві.
Та чимало дослідників вважають, що загрозою людству може стати бездоганне виконання штучним інтелектом своїх завдань, в результаті чого інтереси людей можуть бути не враховані або можуть створитися неможливі для існування людства умови.
В будь-якому разі, якщо зупинити створення штучного інтелекту неможливо, то варто навчати цей інтелект емпатії, любові до людей та прагненню допомагати і захищати.
Блог до проекту
Мій блог:[2]
Мультимедійна презентація
Моя презентація:[3]
Календар подій проекту:
Мій календар з планом роботи: [4]
Опитування до проекту
Моє опитування: [5]
Фотоальбом до проекту
Мій фотоальбом:[6] (посилання на альбом)
Спілкування між учасниками проекту
- Чат
- Форум
- Спільнота на базі соціальних мереж
- Skype
- Telegram
- Viber
- Wiki-сторінка
- Сайт
- .....