Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Кабанець Аліни

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 10:56, 19 листопада 2018; 7694070 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Нью-Йорк

Нью-Йорк — один із найбільших у світі торговельно-фінансових центрів (Нью-Йоркська фондова біржа, транснаціональні корпорації); великий промисловий центр (одяг, поліграфія, транспортні засоби, продукти харчування) США та Північної Америки; конгломератом портів Нью-Йорк сполучений системою каналів з Великими Озерами; великий транспортний вузол (авіатранспорт); численні вищі школи (Колумбійський університет); Метрополітен Опера; великі парки (Сентрал-парк); головна частина міста — Мангеттен; музеї, мистецькі галереї; пам'ятки архітектури XVII та XIX століть; численні хмарочоси, переважно на Мангеттені; багато пам'ятників (зокрема Т. Шевченкові в Арров-парку); Статуя Свободи. У Нью-Йорку розташовано штаб-квартиру ООН.

За результатами опитування, що провів журнал Forbes серед фахівців 2010 року, Нью-Йорк потрапив до дванадцятки найкрасивіших міст світу.

Історія

До європейців на цій території були поселення корінних жителів індійців — племен ленапе, алгонкенів та ірокезів. Італійський мореплавець Джованні да Верразано, який назвав це місце Нувель Анґоулеемь, доплив до затоки Нью-Йорку 1524 році, але колонію не було засновано. Справжня історія міста починається з голландських пошуків швидкого шляху до Азії. Генрі Гудзон, англієць на службі Голландської Ост-Індської компанії, який шукав вихід до Тихого океану, у 1609 році знову досяг затоки Нью-Йорку й проплив на північ по річці Гудзон до майбутнього міста Олбані у тому числі уздовж Манхеттена. З поверненням до Нідерландів були зроблені висновки Ост-Індійською компанією що місце ідеальне підходить для будівництва першої голландської колонії в Америці.

Перше європейське поселення з'явилося по південній стороні Мангеттену вже в 1613 р. У 1626 поселення перейменували на Новий Амстердам.

1643 року Новий Амстердам під керівництвом Віллема Кіфта (англ. Willem Kieft) почав війну проти американських індійців. Під час Павонійської різні було вбито 80 корінних жителів. 29го січня 1645 р. війна Кіефта закінчилась перемогою колонізаторів.

27го травня 1647 р. Пітер Стуевесант став головою Нового Амстердаму. Колонія отримала власне самоврядування у 1652му та сформувалась як місто у 1653. 1664го англійці завойовували Новий Амстердам і перейменували край на Нью-Йорк на честь короля Англії — Джеймса ІІ.

У 1673 Голландія знов здобула місто і назвала його Новий Апельсин

Місто Нью-Йорк стало першою столицею США 13го вересня 1788 року. 30го квітня 1789го Джордж Вашингтон (перший президент США) був урочисто інавгурований у Федерал Холі на Уол Стріт, Мангеттен. У 1790 столиця США переїхала до Філадельфії.

Нью-Йорк зростав як економічний центр, завдяки політиці Олександра Гамільтона (він був першим Державним секретарем скарбниці) та відкриттю каналу Ері у 1788 році.

Після Американської війни за Незалежність декілька тисяч людей переїхали із Нової Англії до Нью-Йорка. У 1820році населення міста на 95 відсотків складалося з уродженців Америки. В 1800—1840х роках сила та фінансове забезпечення Нью-Йорку зростали.

Імміграція з Ірландії 1840—1850 років почалася з економічних причин. Великий голод в Ірландії змусив мільйони людей переїхати до Нью-Йорка.

Розташування

Місто Нью-Йорк розташоване при злитті річок Гудзон та Іст-Ривер і їх впадіння у затоку Нью-Йорк. Територія міста охоплює острів Мангеттен, острів Стейтен-Айленд, західну частину острова Лонг-Айленд, частину північноамериканського материка — Бронкс, і кілька невеликих островів у Нью-Йоркській гавані. Місто складається з округів:

  • Бронкс (населення — 1 364 566 осіб)
  • Бруклін (населення — 2 511 408 осіб)
  • Мангеттен (населення — 1 606 275 осіб)
  • Квінз (населення — 2 256 576 осіб)
  • Стейтен-Айленд (населення — 475 014 осіб)

Найвища точка Нью-Йорка — пагорб Тодт-Гілл висотою 125 м, який знаходиться на Стейтен-Айленді. Стейтен-Айленд — найбільш горбистий, просторий і найменш заселений район міста. У густонаселеному Мангеттені навпаки земля обмежена і дорога, що пояснює таку велику кількість висотних будівель і хмарочосів. Згідно з відомостями Бюро Перепису США, місто має площу 1214,4 км², з яких 785,6 км² — суходіл і 428,8 км² (35,31%) — вода.

Згідно з останніми геологічними дослідженнями американських науковців, проведених 2008 року, за 40 кілометрів на північ від міста перетинаються два геологічні розломи, що робить імовірним землетрус магнітудою до 7 балів. Причому місце перетину розташовується поруч з атомною електростанцією. Тому в майбутньому будуть розроблені додаткові заходи захисту будівель і атомної електростанції.

Бронкс

Люди у всьому світі знають Бронкс як будинок Нью-Йоркського Янки, зоопарк Бронкса та Нью-Йоркського ботанічного саду, не кажучи вже про місце народження хіп-хопу. Подивіться глибше, і ви відкриєте для себе приємне морське село Міського острова, культурних пам'яток Фордхама та Белмонт, а також "справжньої маленької Італії", орієнтованої на ресторани та кафе Артура Авеню. Гранд Конкорд, в Південному Бронксі, сповнений чудес мистецтва деко.