конспект уроку БД
Тема: Впорядкування і пошук інформації в БД. Фільтрація даних.
Мета: Навчитися виконувати сортування даних та здійснювати пошук інформації у БД за допомогою Фильтра по выделенному та Рас¬ширенного фильтра.
Обладнання: Навчальний клас персональних ЕОМ класу Pentium, операційна система Windows XP, Access.
Тип уроку: Урок формування знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ:
Зміст
1. Вступне слово
Добрий день. Урок наш буде на тему «Впорядкування і пошук інформації в БД. Фільтрація даних».На попередніх уроках ми почали працювати в Microsoft Access. Сьогодні на уроці ви повинні пригадати раніше вивчений матеріал по даній темі, а також ми розглянемо нові поняття.
2. Правила техніки безпеки
1. Забороняється вмикати комп’ютери або вимикати їх самостійно, без дозволу вчителя.
2. Забороняється самостійно, без дозволу вчителя, підключати до комп’ютера або відключати від нього будь-які додаткові пристрої.
3. За вимкненням напруги в мережі класу, появи запаху диму або сторонніх шумів з монітора, системного блоку або розетки підключення комп’ютера негайно вимкнути комп’ютер і покликати вчителя.
4. Щоб уникнути враження електричним струмом, забороняється одночасно доторкатися до металевих частин комп’ютера і будь-яких заземлених металевих предметів (водопровідні труби і крани, батареї опалення тощо).
5. Забороняється ставити на комп’ютери будь-які предмети, що містять воду, чай, каву, будь-які напої або інші рідини.
6. Штатне вмикання або вимикання комп’ютера робити в строго встановленому порядку.
3. Актуалізація опорних понять, знань, умінь, навичок.
1. Дайте означення БД? База даних (БД) — місце для збереження інформації з певної галузі, яке має ім'я та до якого можуть мати доступ різні користувачі для розв'язання певних задач.
2. Які моделі БД ви знаєте? Мережеву, реляційну, ієрархічну.
3. Охарактеризуйте ієрархічну БД. ієрархічна — зберігає інформацію, організовану послідовно: один елемент вва¬жається головним, інші йому підпорядкову¬ються; таку модель можна порівняти з деревом каталогів в операційній системі
4. Охарактеризуйте мережеву БД. мережева — це ієрархічна, яка виріз¬няється більшою гнучкістю: існує можливість встановлення додаткових зв'язків, що полег¬шує процес пошуку потрібної інформації
5. Охарактеризуйте реляційну БД. реляційна — зберігає інформацію, орга¬нізовану у вигляді прямокутних таблиць, які певним чином пов'язані між собою. Це найпо¬ширеніша модель БД.
6. Що ми називаємо ключовим пелем? Ключове поле (ключ) — поле, за яким од¬нозначно визначається будь-який запис таб¬лиці.
7. Що таке СУБД? Система управління базами даних (СУБД) —програми, призначені для створення, ведення і використання баз даних.
4. Теоретичний матеріал
При вивчені попередніх тем: Word і Excel, нам стало відомо, як можна дані впорядкувати за зростанням і за спаданням. Тепер ми дізнаємось як це можна зробити у режимі таб¬лиці. Для цього використовуються кнопки Панели инстру¬ментов:
• сортування за зростанням Файл:1a1a.jpg;
• сортування за спаданиям Файл:Сорт.jpg.
Фильтрация — виведення на екран лише тих записів таблиці, які задовольняють певну умову. Відфільтровані дані з'являються на екран теж у вигляді таблиці.
Види фільтрів:
Фильтр по выделенному — використовуеться, якщо потрібно відфільтрувати дані за одним полем таблиці
Для його застосування слід виконати дії:
• виділити у полі відбору один із записів, який нас цікавить;
• Записи/ Фильтр/ Фильтр по выделенно¬му або натиснути кнопку Фильтр по выделен¬ному на Панели инструментов.
Расширенный фильтр — використовується, якщо потрібно відфільтрувати дані за кількома полями таблиці.
Для його застосування слід виконати такі дії:
• Записи/ Фильтр/ Расширенный фильтр або натиснути кнопку Расширенный фильтр на Панели инструментов;
• на екран з'явиться список полів таблиці та порожня структура фільтра;
• перетягнути поля відбору у рядок Поле структури;
• заповнити рядок Условия отбора, де можна використовувати математичні оператори (>, >=, <, <=, =, < >) та маски (* — скільки завгодно символів; ? — один символ); Фильтр/ Применить фильтр або натис¬нути кнопку Применить фильтр на Пане¬лі.
Щоб відмінити фільтр, необхідно виконати такі дії: Записи/ Удалить фильтр або натисну¬ти кнопку Удалить фильтр на Панели иструментов.
5. Практична робота на комп'ютері
(діти на попередніх заняттях створили кожен БД «Мої друзі», на прикладі якої вони виконують завдання в класі. Атакож паралельно вони створили ще одну БД за варіантами:1-«Бібліотека»,2-«Прокат фільмів»,3-«Спорт». На цих БД учні виконували д\з, проробляючи з ними дії, що вивчали на уроці. Тим самим закріплювали свої навички.)
«Мої друзі» складається з таблиць:
• «Друзі» (поля: порядковий номер, прізвище, ім'я, дата народження, телефон, вік);
• «Тварини» (поля: номер друга, тварина, кличка);
• « Хобі »(поля: номер друга, хобі, кількість років хобі).
« Прокат фільмів » складається з таблиць:
• «Відеокасети» (поля: порядковий номер, назва касети, кількість екземплярів);
• «Відеодиски» (поля: порядковий номер, назва диска, кількість екземплярів);
• «Клієнти» (поля: номер клієнта, серія паспорту, завдаток, номер касети, номер дис¬ка, дата видачі, дата повернення).
«Бібліотека» складається з таблиць:
• «Підручники» (поля: порядковий номер, назва підручника, клас, кількість екземплярів)
• «Художня література» (поля: порядковий номер, назва книги, кількість екзевиярів)
• «Відвідувачі» (поля: по¬рядковий номер, прізвище, ім'я, клас, номер підручника, номер книги, дата видачі художньої літератури, дата повернення ху¬дожньої літератури).
«Спорт» складається з таблиць:
• «Секція» (поля: порядко¬вий номер, назва секції, початок роботи, кінець роботи);
• «Тренер»(поля: порядко¬вий номер, прізвище, ім'я, по батькові, номер секції, катего¬рія);
• «Учні»(поля: порядковий номер, прізвище, ім'я, по бать¬кові, номер секції, яку відвідує).
Завдання 1. У таблиці «Друзі» БД відсортувати прізвища учнів у алфавітному порядку. У таб¬лиці « Xoбi» дані про кількість років хобі відсортуввати за спаданням.
2. У відкритій БД за допомогою фільтра виведіть yci дані з таблиці «Друзі» про своїх однокласників.
3. У відкритій БД за допомогою фільтра виведіть yci дані з таблиці «Друзі» про своїх однокласників, які користуються послугами мобільного зв'язку того самого оператора, що i ви.
5. Домашнє завдання.
Варіант 1
1. У таблицях «Підручники» i «Художня література» відсортувати дані про кількість екземплярів за спаданням. У таблиці «Відвідувачі» відсортувати дані у порядку зростання класу.
2. У відкритій БД за допомогою фільтра дай¬те відповідь на запитання, скільки підручників повинен отримати учень 11-го класу.
3. У відкритій БД за допомогою фільтра виведіть на екран усю інформацію про літературу, яку мае на руках конкретний учень 11-го класу (прізвище учня вибрати самостійно).
Варіант 2
1. У таблицях «Вадеокасети» i «Відеодис¬ки» дані про кількість екземплярів відсортувати за спаданням. У таблиці «Клієнти» відсортувати дані в порядку зростання дати видачі.
2. У відкритій БД за допомогою фільтра виведіть на екран yci дані з таблиці «Відеодиски » про диски, які наявні лише в одному екземплярі.
3. У відкритій БД виведіть на екран за до¬помогою фільтра кл1ентав, яш взяли сьогодт касети чи диски шд заставу паспорта.
Варіант 3
1. У таблиці «Тренер» БД відсортувати прізвища тренерів у алфавітному порядку. У таблиці «Учні» дані про номери секцій відсортувати за спаданиям.
2. У відкритій БД за допомогою фільтра виведіть дані з таблиці «Тренер» про тренерів, які мають вищу категорію.
3. У відкритій БД за допомогою фльтра виведіть yci дані з таблиці «Тренер» про тренерів, які мають вищу категорію та стаж роботи понад 10 років.